mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Samorząd lekarski w obronie godności zatrzymanej lekarki

    Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie w stanowisku wydanym 17 grudnia wyraziła swoje oburzenie sposobem postępowania przez organy ścigania, a zwłaszcza trybem zatrzymania przez policję dr Anny Ch.

  • Nowy wydział PAM

    17 grudnia Senat Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie uchwalił utworzenie Wydziału Lekarsko-Biotechnologicznego i Medycyny Laboratoryjnej. Rektor PAM, prof. dr hab. Przemysław Nowacki powierzył obowiązki dziekana nowego wydziału dr. hab. Jackowi Gronwaldowi.

  • USK w Białymstoku zmieni się nie do poznania

    Rozstrzygnięty został konkurs na przebudowę Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznegow Białymstoku. Spośród 5 projektów najlepszą okazała się wizja projektantów z firmy Arch-Deco z Gdyni. Szpital dwukrotnie zwiększy swoją powierzchnię, powstanie nowy parking, a pacjenci przeniosą się do mniejszych sal.

  • Cytomammobus w Świętokrzyskiem

    Specjalny autobus, w którym mieszkanki województwa świętokrzyskiego będą mogły wykonać badania cytologiczne i mammograficzne, jest już w Kielcach. Kosztował około 2,5 mln zł, część środków na jego zakup - prawie 300 tys. zł - przekazał Samorząd Województwa. W trasę wyruszy w połowie stycznia.

  • Krakowski szpital po modernizacji

    18 grudnia w Szpitalu Miejskim Specjalistycznym im. G. Narutowicza w Krakowie uroczyście oddano do użytku zmodernizowane oddziały: Otolaryngologii, Kardiologii z Intensywną Terapią. Przecięcia wstęg dokonał prezydent miasta prof. Jacek Majchrowski wraz z dr n. med. Renatą Godyń-Swedzioł, dyr. SMS. Poświecenia dokonał Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz - Metropolita Krakowski. Po uroczystości odbył się tradycyjny Opłatek z udziałem pracowników Szpitala i zaproszonych gości.

  • Naukowcy do premiera o in vitro

    Ponad 30 naukowców zwróciło się w liście otwartym do premiera Donalda Tuska z prośbą o osobiste zaangażowanie i pomoc w stworzeniu nowoczesnego "prawa reprodukcyjnego" w Polsce. Dokument opublikowała "Gazeta Wyborcza", ukazał się on też na stronie internetowej "GW", gdzie podpisało go ponad 2600 osób. Poniżej przytaczamy treść tego pisma.

  • Lekarze skarżą się marszałkowi na dyrektora

    Ginekolodzy i neonatolodzy z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M. Madurowicza w Łodzi złożyli u marszałka województwa wotum nieufności i listę zarzutów wobec dyrektora Jacka Marynowskiego. 18 specjalistów wymówiło w listopadzie klauzule opt-out. Krytyka dyrektora trafiła też do rektora Uniwersytetu Medycznego, który ma w szpitalu swoje kliniki.

  • Kryzys w lubelskim szpitalu

    Anestezjolodzy z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego przy ul. Kraśnickiej w Lublinie od wczoraj biorą urlopy na żądanie. Odwołano wszystkie planowe operacje. Protest ma trwać przez 3 dni. Związkowcy nie godzą się na proponowane przez dyrekcję w ramach planu naprawczego obniżki płac personelu do poziomu z 2007 roku, czyli o 22%.

  • Pierwsza taka operacja w Polsce

    18 grudnia w Zakładzie Brachyterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii po raz pierwszy w Polsce i Europie Środkowowschodniej wykonane zostały dwa zabiegi wszczepienia implantów stałych pod kontrolą ultrasonografii w terapii wczesnego stadium nowotworu prostaty.

  • Kontraktowa ugoda - nie ze wszystkimi

    Minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz zawarli porozumienie z dyrektorami szpitali klinicznych i jednostek badawczo-rozwojowych posiadających w swojej strukturze szpitale - poinformował rzecznik resortu Jakub Gołąb.

  • Nowy SOR w Wielkopolsce

    Szpital w Puszczykowie (Wielkopolskie) ma od 18 grudnia nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy. W uroczystym otwarciu i poświęceniu uczestniczył wicewojewoda wielkopolski Przemysław Pacia.

  • Łódzki NFZ przedłużył negocjacje

    Łódzki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przedłużył do 23 grudnia postępowanie konkursowe dla szpitali na zawarcie umów na przyszły rok. 31 grudnia wygasają wszystkie dotychczasowe kontrakty. Nadal większość szpitali w regionie łódzkim nie ma nowych umów na świadczenie usług.

  • Kraków będzie miał tele-ekg

    16 grudnia w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II odbyło się spotkanie organizacyjne w sprawie wdrażania systemu telemedycznego "Tele - EKG -Lifenet". Spotkanie miało na celu omówienie zasad współpracy pomiędzy lecznicą a jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w ramach tego systemu.

  • Powiaty chcą kontraktów 3-miesięcznych

    Związek Powiatów Polskich zaapelował do premiera, minister zdrowia i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia o kontraktowanie świadczeń na 2009 r. ze stawką 51 zł za punkt na okres nie dłuższy niż 3 miesiące oraz pilne zweryfikowanie przez NFZ wartości procedur medycznych tak, aby uwzględniały rzeczywiste koszty ich świadczenia.

  • Jakie standardy leczenia mukowiscydozy?

    W dniach 20-22 listopada w Kopalni Soli w Wieliczce oraz w Krakowie odbyła się międzynarodowa Konferencja naukowo-medyczna V4-CF "Lepiej? Dlaczego nie? Razem możemy więcej". Konferencja stanowiła część obchodów Europejskiego Dnia Mukowiscydozy (21 listopada).

  • MZ: Każda wizyta przedstawiciela wymaga zgody

    W związku z wejściem w życie 1 grudnia rozporządzenia Ministra Zdrowia z 21 listopada 2008 r. w sprawie reklamy produktów leczniczych (DzU. nr 210, poz. 1327) oraz ze względu na liczne pytania o właściwą realizację tych przepisów, resort wydał komunikat w sprawie zastosowania § 13 rozporządzenia.

  • Nagroda za pomoc dzieciom z chorobami nowotworowymi

    Księżna Jorku Sara Fergusson odebrała z rąk Marszałka Małopolski Marka Nawary nagrodę "Amicus Hominum" przyznawaną przez Samorząd Województwa Małopolskiego. Księżna otrzymała nagrodę w kategorii "ochrona zdrowia" w dowód uznania za założenie w 1994 roku w Lipnicy Wielkiej ośrodka "Górska Przystań" dla dzieci z chorobami nowotworowymi oraz za promowanie postawy wzajemnej pomocy wsparcia i poświęcenia się dla dobra drugiego człowieka.

  • Warszawska IL domaga się odwołania szefa NFZ

    Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie zwróciła się z apelem do minister zdrowia Ewy Kopacz o odwołanie dr. n. med. Jacka Paszkiewicza ze stanowiska Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie warszawski samorząd medyczny poparł krytyczne stanowisko Naczelnej Rady Lekarskiej w sprawie kontraktowania świadczeń przez NFZ.

  • Kopacz: Szpitale zadłużają się przy każdej wycenie

    Pierwszy raz od 5 lat ściągalność składki zdrowotnej zamiast rosnąć spada pod koniec roku - podaje RMF FM. Tego argumentu chce użyć minister zdrowia Ewy Kopacz podczas dzisiejszego spotkania z dyrektorami szpitali klinicznych i wojewódzkich w sprawie kkontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na przyszły rok.

  • Samorząd lekarzy apeluje o niezawieranie kontraktów

    Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach zaapelowała do dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej o niezawieranie kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia na rok 2009, jeśli proponowana wycena za punkt będzie wynosiła poniżej 56 zł.

98813 artykułów - strona 4372 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.