Z kraju

  • Nie będzie Dnia Walki z Leukemią

    28 października sejmowa Komisja Zdrowia zamierzała przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały w sprawie ustanowienia Narodowego Dnia Walki z Leukemią.

  • Nowe akredytacje CMJ

    Kolejne dwa szpitale uzyskały status jednostek akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Wyróżnione szpitale to Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze Sp. z o.o. NZOZ Szpital Powiatowy - Kamienna Góra oraz Śląski Szpital Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. gen. Jerzego Ziętka w Ustroniu.

  • Z ciężkim nadciśnieniem tylko do hipertensjologa

    22 października prezes Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił nowe zarządzenie "w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne". Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania i będzie miało zastosowanie do kontraktowania świadczeń na rok 2009 i lata następne.

  • Konkurs dla młodych naukowców

    Fundacja Hasco-Lek zaprasza do udziału w III edycji ogólnopolskiego konkursu na najlepsze prace naukowe dotyczące farmacji przemysłowej i dziedzin pokrewnych. Można w nim zgłaszać prace doktorskie i magisterskie, obejmujące nowe odkrycia i innowacje, które mogą znaleźć zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym i przemysłach pokrewnych.

  • Balicki odszedł z Komisji Zdrowia

    Były minister zdrowia Marek Balicki zrezygnował z zasiadania w sejmowej Komisji Zdrowia. Poseł Socjaldemokracji Polskiej wycofał się z prac, sprzeciwiając się "brakowi dyskusji na temat reformy zdrowia na forum komisji". Jednocześnie Balicki wraca na stanowisko dyrektora Szpitala Wolskiego w Warszawie.

  • W Złotoryi wszczepili implanty Baha

    Lekarze ze Szpitala Powiatowego w Złotoryi jako pierwsi na Dolnym Śląsku przeprowadzili operację wszczepienia implantu Baha. 30 października odbyły się 2 takie operacje. Do tej pory w kraju wykonywało je tylko 7 placówek.

  • Dolny Śląsk chce wspierać młodych lekarzy

    Chcemy fundować stypendia dla zdolnych studentów i pomagać im finansowo podczas robienia specjalizacji - deklaruje Jarosław Maroszek, dyrektor departamentu polityki zdrowotnej w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim. - W zamian młody człowiek zobowiązałby się kształcić we wskazanej dziedzinie, a następnie pracować np. przez 5 lat w konkretnym mieście lub szpitalu - wyjaśnia.

  • Problemy suwalskiej kardiologii

    40-łóżkowy Oddział chorób wewnętrznych i kardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach może przestać istnieć w związku z otwarciem kardiochirurgii inwazyjnej w powiatowym SP ZOZ w Augustowie. Część lekarzy z suwalskiej lecznicy podpisała bowiem kontrakty w Augustowie i od 1 listopada nie będą pracować w Suwałkach. Na oddziale zostanie tylko jeden lekarz.

  • 2/3 SPZOZ-ów nie przynosi strat

    Działalność ponad 1/3 SPZOZ-ów w roku 2006 przyniosła ujemny wynik finansowy - wynika z raportu "Sytuacja finansowa samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej – analiza wskaźnikowa", przygotowanego na zlecenie Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

  • "S" nadal negatywnie o reformie

    Choć zamiany wprowadzone przez Senat w "pakiecie ustaw zdrowotnych" (przywrócenie dodatków stażowych, nagród jubileuszowych itp.) idą we właściwym kierunku, to nie zmieniają naszego negatywnego stanowiska wobec całego pakietu proponowanych ustaw - twierdzi przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman.

  • "Historia leczenia astmy" na wystawie w Warszawie

    Astma jest znana na świecie od co najmniej 2000 lat. Przed wiekami w jej leczeniu stosowano rosół, opium i kokainę, dziś - nowoczesne leki i inhalatory. Ogromny postęp, jaki dokonał się w tej dziedzinie obrazuje wystawa o historii leczenia astmy, otwarta w środę w warszawskim Muzeum Farmacji.

  • Senat poprawia reformę

    Senat wprowadził 44 poprawki do pakietu 6 ustaw zdrowotnych: o zakładach opieki zdrowotnej, o ochronie indywidualnych i zbiorowych praw pacjenta oraz o Rzeczniku Praw Pacjenta, o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ochrony zdrowia.

  • Którzy odeszli...

    Pierwsze dni listopada to czas, kiedy wspominamy zmarłych – naszych najbliższych, ale także naszych nauczycieli, mistrzów, przewodników po świecie medycyny... W ciągu roku pożegnaliśmy wielu wspaniałych lekarzy, badaczy i wykładowców. Wspomnijmy więc niektórych z tych, którzy odeszli.

  • Samorząd chce prywatyzować, pielęgniarki - protestować

    Chcemy jak najszybciej prywatyzować szpitale - zadeklarował marszałek województwa zachodnipomorskiego Władysław Husejko i wicemarszałek Marek Hok. 12 listopada na specjalnej sesji Sejmiku będą oni przekonywać radnych do przekształcenia 17 placówek podległych zarządowi województwa w spółki prawa handlowego.

  • Interna w Głownie wznowiła pracę

    Oddział internistyczny Szpitala Miejskiego w Głownie (Łódzkie) wznowił działalność. Dyrektor lecznicy Jacek Kupis dostosował się tym samym do zaleceń Urzędu Wojewódzkiego. Gdyby interna nie zaczęła działać, mogłaby zostać wykreślona z Rejestru Zakładów Opieki Zdrowotnej.

  • Zaniepokojenie danymi o zatrudnieniu lekarzy

    Obradujący pod przewodnictwem marszałka Adama Jarubasa Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczył 12 000 złotych dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach na zakup 2 podnośników dla pacjentek objętych programem "Wczesnego wykrywania raka szyjki macicy", co ułatwi wykonywanie badań u pacjentek niepełnosprawnych ruchowo.

  • Wręczono medale i odznaczenia PTL

    24 października w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia medali i odznak Polskiego Towarzystwa Lekarskiego za rok 2007.

  • Ochrona zdrowia do remontu - za 14 mld zł

    Obecny stan techniczny infrastruktury systemu ochrony zdrowia w Polsce jest niezadowalający. Poziom umorzenia majątku trwałego tego sektora wynosi około 62%. Tymczasem Warszawskie Centrum Postępu Techniczno–Organizacyjnego Budownictwa (Tora WACETOB) ocenia, że budynek, którego wartość jest umorzona w 40%, kwalifikuje się do rozległego remontu kapitalnego. Zatem system ochrony zdrowia w Polsce dysponuje zarówno zdekapitalizowanymi budynkami, jak i zdekapitalizowanym sprzętem technicznym i medycznym.

  • Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę

    29 października obchodziliśmy Światowy Dzień Chorych na Łuszczycę. To jedna z najpowszechniejszych chorób XXI wieku: w Polsce choruje na nią 1-3% populacji (niektóre źródła mówią nawet o 6%), na świecie - 125 mln osób. Nieleczona prowadzi do trwałego inwalidztwa, bardzo często jest przyczyną braku akceptacji własnego wyglądu, wycofania z życia społecznego i ograniczenia aktywności zawodowej.

  • Nowy szef lubelskiego NFZ

    Tomasz Pękalski, specjalista chirurg ze szpitala miejskiego w Tomaszowie Lubelskim, radny powiatu i były szef struktur Platformy Obywatelskiej w powiecie tomaszowskim, niebawem obejmie stanowisko dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie. - Mam nadzieję, że uda się rozpocząć pracę już 1 listopada - powiedział.

98854 artykuły - strona 4391 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.