Prof. dr hab. Wiesław Pawlik, Kierownik Katedry Fizjologii UJ CM został honorowym profesorem School of Medicine University of California, Irvine, CA. Ponadto został członkiem honorowym Polskiego Towarzystwa Fizjologicznego, a od września br. roku jest prezesem tego Towarzystwa oraz prezesem elektem na kadencję 2011-13.
Właścicielka apteki oraz była lekarka szpitala wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim zostały zatrzymane przez policjantów z sekcji do walki z przestępczością gospodarczą piotrkowskiej komendy. Od 2004 r. kobiety zrealizowały blisko 2 400 fałszywych recept, a kwota wyłudzonych refundacji z NFZ wyniosła blisko 1,2 mln zł. Obu zatrzymanym za wyłudzenie mienia i poświadczenie nieprawdy grozi kara do 10 lat więzienia.
Senat stosunkiem głosów 57:38 odrzucił wniosek prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego o zarządzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie kierunku reformy systemu opieki zdrowotnej, które miałoby się odbyć w dniach 10-11 stycznia 2009 r. i w którym miało paść pytanie "Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?".
Rozbudowa i przebudowa bloku operacyjnego Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu była tematem konferencji, w której udział wziął Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Krystyna Poślednia - Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz Jacek Łukomski - Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu.
Wojewoda małopolski Jerzy Miller przeznaczył ponad 800 tys. złotych na zakup 3 karetek dla województwa małopolskiego. Nowe ambulanse będą mogły kupić starostwa w Olkuszu, Suchej Beskidzkiej i Zakopanem. Karetki trafią do stacji pogotowia ratunkowego jeszcze w tym roku.
Prof. dr hab. n. med. Tadeusz Tołłoczko, rektor Akademii Medycznej w Warszawie w latach 1990-1996, został członkiem korespondentem Wydziału V Lekarskiego Polskiej Akademii Umiejętności. Uroczystość przyjęcia profesora w poczet Członków PAU odbędzie się 22 listopada br. w Krakowie.
24 października na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym miała miejsce konferencja poświęcona wynikom badania o nazwie "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce" (ECAP), największego badania epidemiologicznego alergii i astmy w Europie Środkowej i Wschodniej. Honorowy patronat nad imprezą sprawował Rektor WUM prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk oraz Minister Zdrowia dr Ewa Kopacz.
Narodowy Fundusz Zdrowia wypowiedział umowę o świadczenie usług medycznych z oddziałem internistycznym szpitala miejskiego w Głownie - poinformował dyr. lecznicy Jacek Kupis. Strajkujący personel medyczny szpitala liczył na podjęcie rozmów z dyrektorem zakładu. Zamiast negocjacji dyrektor odczytał im pisma z NFZ.
28 października w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego szefowie podlaskich szpitali podpisali 13 umów na dofinansowanie projektów złożonych do konkursu w ramach działania 6.2 "Rozwój infrastruktury z zakresu opieki zdrowotnej" RPOWP.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez minister zdrowia Ewę Kopacz.
W związku z upływającą 31 grudnia br. datą zakończenia procesu uzupełniania dokumentacji produktów leczniczych objętych okresem przejściowym i doprowadzenia jej do zgodności z wymaganiami Prawa farmaceutycznego, powszechnie nazywanego procesem harmonizacyjnym, Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z wnioskiem o podanie do publicznej wiadomości listy produktów leczniczych, których dokumentacja odpowiada wymaganiom prawa, czyli została zharmonizowana.
Uczestnicy II Ogólnopolskiej Konferencji Samorządów Zawodów Zaufania Publicznego, która odbyła sie 25 października w Łodzi, zwrócili się z apelem do rządu premiera Donalda Tuska o zaniechanie "forsowania projektów ustaw ograniczających zakres działania zawodów zaufania publicznego, odnoszących się do interesów obywateli w sferze ich zdrowia i majątku".
Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy już po raz piąty z rzędu zwyciężyło w rankingu szpitali "Rzeczpospolitej", przygotowywanym przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
– Spośród 256 szpitali, które przysłały do nas ankiety, 60% ma zyski. 4 lata temu strat udawało się uniknąć zaledwie 15% – mówi Michał Bedlicki z CMJ.
Lekarze prowadzący indywidualne praktyki zostali zaproszeni do testu wirtualnej recepcji, która jeszcze w tym roku ma znaleźć się w ofercie operatora telefonii komórkowej Orange. Dzięki nowej usłudze, przy użyciu internetu bądź telefonu komórkowego pacjenci będą mogli zarejestrować wizytę w dogodnym terminie, a lekarze uzyskają natychmiastowy dostęp do swojego kalendarza, ograniczając przy tym koszty administracyjne.
Przedstawiciele władz regionu łódzkiego, parlamentarzyści Ziemi Łódzkiej oraz lekarze specjaliści w leczeniu chorób nowotworowych uczestniczyli 27 października w konferencji "Wspólnie dla łódzkiej onkologii", która odbyła się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi. Spotkanie otworzył Włodzimierz Fisiak, Marszałek Województwa Łódzkiego. Władze województwa reprezentowali także Elżbieta Nawrocka, Wicemarszałek Województwa oraz Marek Mazur, Przewodniczący Sejmiku Województwa.
40 milionów złotych otrzyma województwo podlaskie w najbliższych tygodniach z rezerwy budżetu państwa. Zarząd Województwa pod przewodnictwem marszałka Jarosława Dworzańskiego zatwierdził 27 października listę 44 inwestycji, już zrealizowanych lub które zostaną ukończone do końca roku.
Radiologia zabiegowa, określana swego czasu mianem wizjonerskiej metody nieoperacyjnego leczenia m.in. chorób układu krążenia, chorób nowotworowych, wad naczyniowych czy też uszkodzeń pourazowych, stosowana jest już z powodzeniem od 35 lat. Z okazji jubileuszu funkcjonowania Zakład Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otworzył dwie nowoczesne pracownie angiograficzne.
Uczestnicy I Ogólnopolskiej Konferencji pt. "Opieka nad dzieckiem w żłobku - nowe spojrzenie", której organizatorami byli Urząd Miasta Krakowa i Związek Miast Polskich, obawiają się zaprzepaszczenia dotychczasowego dorobku osób profesjonalnie zajmujących się opieką nad dziećmi od pierwszych miesięcy do trzeciego roku życia.
21 października Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie wyboru propozycji projektów w ramach preselekcji w trybie systemowym do Działania 8.1 "Poprawa jakości opieki zdrowotnej", w ramach naboru nr 6/S/8.1/2008 "Szpitale specjalistyczne" oraz naboru nr 7/S/8.1/2008 ("ZOZ-y").
23 października prof. Daniel Zarzycki, kierownik Kliniki Ortopedii i Rehabilitacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Zakopanem, wspólnie z dr. Thomasem Hooglandem z kliniki w Niemczech, przeprowadził po raz pierwszy w Polsce zabieg usunięcia zwyrodniałego dysku metodą endoskopową. To nowatorska metoda leczenia dyskopatii.