Z kraju

  • Stawka kapitacyjna uzależniona od liczby wizyt

    Jak wynika ze sprawozdania z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2007, w ub. roku wykonano ponad 141 mln porad w podstawowej opiece zdrowotnej, średnio na 1 ubezpieczonego przypada 3,80 porady. Zbliżoną, choć nieco mniejszą liczbę porad w  POZ notowano także w latach poprzednich: 135 mln w 2006 r. (śr. 3,68 porady na 1 ubezpieczonego) i 136 mln w 2005 r. (śr. 3,76 porady na 1 ubezpieczonego).

  • NFZ: Mniej administracji w kontraktowaniu

    Łączna wartość umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze świadczeniodawcami na rok 2008 - wg stanu na dzień 13 marca br. - była o blisko 58% niższa niż założona w planie finansowym Funduszu - wynika ze Sprawozdania z działalności NFZ za rok 2007, przyjętym 1 października przez sejmową Komisję Zdrowia.

  • Początek roku akademickiego na UM w Poznaniu

    Podnoszenie jakości kształcenia oraz rywalizację o środki na prowadzenie badań naukowych i skuteczne konkurowanie w skali międzynarodowej zapowiedział rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Jacek Wysocki podczas inauguracji roku akademickiego na tej uczelni.

  • UM w Lublinie zainaugurował rok akademicki

    Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował 2 października nowy rok akademicki, po raz pierwszy pod nową nazwą. Gościem inauguracji była absolwentka tej uczelni, minister zdrowia Ewa Kopacz.

  • Gaudeamus na WUM

    2 października na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym uroczyście otwarto nowy rok akademicki. To pierwsza inauguracja po zmianie nazwy uczelni.

  • Wielkie wyróżnienie dla łódzkiej lekarki

    Na wniosek ks. abpa Władysława Ziółka metropolity łódzkiego papież Benedykt XVI odznaczył krzyżem "Pro Ecclesia et Pontifice" dr. Zofię Pawlak - współzałożyciela i koordynatora Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jest to najwyższe odznaczenie Kościoła Katolickiego, które może otrzymać osoba świecka.

  • Będzie strajk we Włocławku

    Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku zapowiedziały rozpoczęcie strajku. Domagają się wzrostu płac o 150 złotych brutto oraz zwiększenia zatrudnienia. Po ostatnich negocjacjach z udziałem mediatora, wywalczyły dodatkowe 280 zł brutto, jednak - jak twierdzą - umówiły się z dyrekcją, że po podpisaniu przez kierownictwo szpitala kolejnego aneksu z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie kolejna podwyżka.

  • Opracowano standardy profilaktyki inwazyjnych zakażeń grzybiczych

    W ciągu ostatnich 2 lat obserwujemy znaczący postęp w hematologii – coraz większa liczba pacjentów poddawanych jest intensywnej chemioterapii, rośnie liczba przeszczepień szpiku od dawcy niespokrewnionego, wprowadzane są coraz bardziej inwazyjne metody diagnostyczne i terapeutyczne, stosuje się antybiotykoterapię o szerokim spektrum czy sterydoterapię.

  • Szczeciński onkolog podejrzany o korupcję

    29 września funkcjonariusze policji z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali onkologa ze Szczecina podejrzanego o wystawianie fałszywych zaświadczeń lekarskich. Jak wynika z ustaleń śledczych, 57-letni medyk w zamian za łapówki wystawiał dokumenty, dzięki którym skazani unikali kar pozbawienia wolności. Z zaświadczeń podpisanych przez Leszka N. wynikało bowiem, że ich choroby wykluczają osadzenie w zakładzie karnym bądź w areszcie.

  • Zgryzota z NFZ

    Zgodnie z przedstawionym do konsultacji 5 września projektem zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia "w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne", a dokładniej - załącznikiem nr 3 do tego projektu ("Wymagania dla świadczeniodawców oraz warunki i zasady udzielania świadczeń") - usługi ortodontyczne od przyłego roku będą mogli świadczyć wyłącznie specjaliści w tej dziedzinie.

  • Łódzka klinika kardiologiczna po remoncie

    8 miesięcy trwał remont Kliniki Kardiologii Interwencyjnej, Kardiodiabetologii i Rehabilitacji Kardiologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Łączny koszt inwestycji wyniósł 2,7 mln zł i w 3/4 został pokryty ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę sfinansował szpital ze środków własnych.

  • Inauguracja roku akademickiego w Białymstoku

    Uniwerystet Medyczny w Białymstoku zainaugurował wczoraj nowy rok akademicki. Władze uczelni nie kryją dużego optymizmu, z jakim rozpoczynają kolejny rok. Są duże pieniądze na inwestycje, w planach jest też intensywny rozwój współpracy międzynarodowej.

  • Szpital chce wykorzystać energię słoneczną

    Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze otrzyma 40 000 złotych z budżetu województwa na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej koniecznej do instalacji kolektorów słonecznych.

  • Punkty edukacyjne - pora na podsumowanie

    5 listopada kończy się I okres rozliczeniowy obowiązkowego doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali prawo wykonywania zawodu przed 5 listopada 2004 r. Dla wszystkich pozostałych lekarzy I okres rozliczeniowy kończy się 48 miesięcy po dniu uzyskania prawa wykonywania zawodu.
    Dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego w I okresie rozliczeniowym można udokumentować zaświadczeniami wydanymi nie później niż 5 listopada br.

  • Lecznica w Raciborzu zwiększy zakres świadczeń

    Rada Powiatu Raciborskiego poręczy kredyt inwestycyjny w wysokości 1,5 mln zł na zakup nowego, 16-rzędowego tomografu dla Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka. Według dyr. SPZOZ-u Ryszarda Rudnika obecnie używany sprzęt zestarzał się technicznie, a tymczasem lecznica planuje uruchomić oddział neurologiczny.

  • Nowy oddział rehabilitacji narządów ruchu

    Oddział Rehabilitacji Narządów Ruchu otwarto 30 września w Szpitalu Rehabilitacyjno-Kardiologicznym w Kowanówku koło Obornik Wielkopolskich. Jednostka przejmie zadania pochodzącej jeszcze z XIX wieku, likwidowanej placówki w Miłowodach. W uroczystości, podczas której oddano do użytku nowy obiekt, uczestniczył wicewojewoda Przemysław Pacia.

  • Rząd przyjął projekt ustawy o "pomostówkach"

    30 września rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach pomostowych, przedłożony przez minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak. Prawo do wcześniejszej emerytury będzie przysługiwało pracownikom, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i przepracowali w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat. Ponadto na emeryturę pomostową przejdą wtedy, gdy osiągną wiek wynoszący co najmniej: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.

  • Powstanie lubuska strategia psychiatrii

    30 września Zarząd województwa lubuskiego powołał kompetencyjny zespół ds. opracowania strategii psychiatrii. Zadaniem zespołu jest przeanalizowanie potrzeb zdrowotnych mieszkańców w zakresie zdrowia psychospołecznego, w odniesieniu do osób dorosłych, dzieci i młodzieży.

  • JGP - koniec okresu przejściowego

    Zgodnie z zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia szpitale jeszcze do 10 października, gdy mija termin rozliczeń za wrzesień, mogą to robić w oparciu o tzw. sprawozdawczość uproszczoną. Potem już będzie obowiązywał tylko nowy system, oparty na tzw. Jednorodnych Grupach Pacjentów.

  • "Równy start dla wszystkich szpitali"

    Czy przy kolejnym oddłużaniu szpitali przewidziana jest jakaś gratyfikacja dla tych szpitali, które nie posiadają zobowiązań podlegających oddłużeniu? - pytał podczas spotkania Konwentu Szpitali Zamojszczyzny dyrektor szpitala powiatowego im. św. Jadwigi Królowej w Hrubieszowie Tadeusz Garaj.

98854 artykuły - strona 4400 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.