Jak wynika ze sprawozdania z działalności Narodowego Funduszu Zdrowia za rok 2007, w ub. roku wykonano ponad 141 mln porad w podstawowej opiece zdrowotnej, średnio na 1 ubezpieczonego przypada 3,80 porady. Zbliżoną, choć nieco mniejszą liczbę porad w POZ notowano także w latach poprzednich: 135 mln w 2006 r. (śr. 3,68 porady na 1 ubezpieczonego) i 136 mln w 2005 r. (śr. 3,76 porady na 1 ubezpieczonego).
Łączna wartość umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej zawartych przez Narodowy Fundusz Zdrowia ze świadczeniodawcami na rok 2008 - wg stanu na dzień 13 marca br. - była o blisko 58% niższa niż założona w planie finansowym Funduszu - wynika ze Sprawozdania z działalności NFZ za rok 2007, przyjętym 1 października przez sejmową Komisję Zdrowia.
Podnoszenie jakości kształcenia oraz rywalizację o środki na prowadzenie badań naukowych i skuteczne konkurowanie w skali międzynarodowej zapowiedział rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu Jacek Wysocki podczas inauguracji roku akademickiego na tej uczelni.
Uniwersytet Medyczny w Lublinie zainaugurował 2 października nowy rok akademicki, po raz pierwszy pod nową nazwą. Gościem inauguracji była absolwentka tej uczelni, minister zdrowia Ewa Kopacz.
2 października na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym uroczyście otwarto nowy rok akademicki. To pierwsza inauguracja po zmianie nazwy uczelni.
Na wniosek ks. abpa Władysława Ziółka metropolity łódzkiego papież Benedykt XVI odznaczył krzyżem "Pro Ecclesia et Pontifice" dr. Zofię Pawlak - współzałożyciela i koordynatora Zespołu Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Jest to najwyższe odznaczenie Kościoła Katolickiego, które może otrzymać osoba świecka.
Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego we Włocławku zapowiedziały rozpoczęcie strajku. Domagają się wzrostu płac o 150 złotych brutto oraz zwiększenia zatrudnienia. Po ostatnich negocjacjach z udziałem mediatora, wywalczyły dodatkowe 280 zł brutto, jednak - jak twierdzą - umówiły się z dyrekcją, że po podpisaniu przez kierownictwo szpitala kolejnego aneksu z Narodowym Funduszem Zdrowia będzie kolejna podwyżka.
W ciągu ostatnich 2 lat obserwujemy znaczący postęp w hematologii – coraz większa liczba pacjentów poddawanych jest intensywnej chemioterapii, rośnie liczba przeszczepień szpiku od dawcy niespokrewnionego, wprowadzane są coraz bardziej inwazyjne metody diagnostyczne i terapeutyczne, stosuje się antybiotykoterapię o szerokim spektrum czy sterydoterapię.
29 września funkcjonariusze policji z Gorzowa Wielkopolskiego zatrzymali onkologa ze Szczecina podejrzanego o wystawianie fałszywych zaświadczeń lekarskich. Jak wynika z ustaleń śledczych, 57-letni medyk w zamian za łapówki wystawiał dokumenty, dzięki którym skazani unikali kar pozbawienia wolności. Z zaświadczeń podpisanych przez Leszka N. wynikało bowiem, że ich choroby wykluczają osadzenie w zakładzie karnym bądź w areszcie.
Zgodnie z przedstawionym do konsultacji 5 września projektem zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia "w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie stomatologiczne", a dokładniej - załącznikiem nr 3 do tego projektu ("Wymagania dla świadczeniodawców oraz warunki i zasady udzielania świadczeń") - usługi ortodontyczne od przyłego roku będą mogli świadczyć wyłącznie specjaliści w tej dziedzinie.
8 miesięcy trwał remont Kliniki Kardiologii Interwencyjnej, Kardiodiabetologii i Rehabilitacji Kardiologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 2 im. Wojskowej Akademii Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Łączny koszt inwestycji wyniósł 2,7 mln zł i w 3/4 został pokryty ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Resztę sfinansował szpital ze środków własnych.
Uniwerystet Medyczny w Białymstoku zainaugurował wczoraj nowy rok akademicki. Władze uczelni nie kryją dużego optymizmu, z jakim rozpoczynają kolejny rok. Są duże pieniądze na inwestycje, w planach jest też intensywny rozwój współpracy międzynarodowej.
Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze otrzyma 40 000 złotych z budżetu województwa na przygotowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej koniecznej do instalacji kolektorów słonecznych.
5 listopada kończy się I okres rozliczeniowy obowiązkowego doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, którzy uzyskali prawo wykonywania zawodu przed 5 listopada 2004 r. Dla wszystkich pozostałych lekarzy I okres rozliczeniowy kończy się 48 miesięcy po dniu uzyskania prawa wykonywania zawodu.
Dopełnienie obowiązku doskonalenia zawodowego w I okresie rozliczeniowym można udokumentować zaświadczeniami wydanymi nie później niż 5 listopada br.
Rada Powiatu Raciborskiego poręczy kredyt inwestycyjny w wysokości 1,5 mln zł na zakup nowego, 16-rzędowego tomografu dla Szpitala Rejonowego im. dr Józefa Rostka. Według dyr. SPZOZ-u Ryszarda Rudnika obecnie używany sprzęt zestarzał się technicznie, a tymczasem lecznica planuje uruchomić oddział neurologiczny.
Oddział Rehabilitacji Narządów Ruchu otwarto 30 września w Szpitalu Rehabilitacyjno-Kardiologicznym w Kowanówku koło Obornik Wielkopolskich. Jednostka przejmie zadania pochodzącej jeszcze z XIX wieku, likwidowanej placówki w Miłowodach. W uroczystości, podczas której oddano do użytku nowy obiekt, uczestniczył wicewojewoda Przemysław Pacia.
30 września rząd przyjął projekt ustawy o emeryturach pomostowych, przedłożony przez minister pracy i polityki społecznej Jolantę Fedak. Prawo do wcześniejszej emerytury będzie przysługiwało pracownikom, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. i przepracowali w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze co najmniej 15 lat. Ponadto na emeryturę pomostową przejdą wtedy, gdy osiągną wiek wynoszący co najmniej: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn.
30 września Zarząd województwa lubuskiego powołał kompetencyjny zespół ds. opracowania strategii psychiatrii. Zadaniem zespołu jest przeanalizowanie potrzeb zdrowotnych mieszkańców w zakresie zdrowia psychospołecznego, w odniesieniu do osób dorosłych, dzieci i młodzieży.
Zgodnie z zarządzeniem prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia szpitale jeszcze do 10 października, gdy mija termin rozliczeń za wrzesień, mogą to robić w oparciu o tzw. sprawozdawczość uproszczoną. Potem już będzie obowiązywał tylko nowy system, oparty na tzw. Jednorodnych Grupach Pacjentów.
Czy przy kolejnym oddłużaniu szpitali przewidziana jest jakaś gratyfikacja dla tych szpitali, które nie posiadają zobowiązań podlegających oddłużeniu? - pytał podczas spotkania Konwentu Szpitali Zamojszczyzny dyrektor szpitala powiatowego im. św. Jadwigi Królowej w Hrubieszowie Tadeusz Garaj.