mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Laur Jagielloński dla prof. Jacka Dubiela

    Uroczyste posiedzenie Senatu UJ rozpoczęło 645. rok akademicki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poprzedziła je Msza św. w kolegiacie św. Anny koncelebrowana przez Jego Eminencję ks. kardynała Stanisława Dziwisza, który życzył wszystkim członkom Społeczności Akademickiej pomyślności w nowym roku akademickim. Po mszy pochód profesorów przeszedł ulicami Krakowa z najstarszego budynku UJ - Collegium Maius do Auditorium Maximum.

  • Geriatria w minimum programowym studiów?

    Minister Zdrowia powinien wprowadzić przedmiot "geriatria" do minimum programowego studiów medycznych, a w w kontraktach NFZ z podmiotami ochrony zdrowia konieczne jest uwzględnianie specyfiki terapii i opieki geriatrycznej (inna wycena, zmiana procedur) oraz rezygnacja z ustalania granic wieku w powszechnych programach profilaktycznych - m.in. takie wnioski płyną z opracowania "Stan przestrzegania praw osób starszych w Polsce. Analiza i rekomendacje działań", przygotowanego na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich.

  • O skuteczne leczenie dzieci niskorosłych

    Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do minister zdrowia o podjęcie działań zmierzających do umożliwienia niskorosłym dzieciom możliwości leczenia. - To zaburzenie, przez swoją trudność w zdefiniowaniu, niską świadomość społeczną problemu, nie jest dostatecznie wyraźnie artykułowane ze szkodą dla zdrowia dzieci - uważa Marek Michalak.

  • Powstaną lokalne ośrodki zarządzania ratownictwem medycznym

    Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie przeciwpożarowej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Zgodnie z nowymi przepisami, zostaną utworzone ośrodki zarządzania ratownictwem medycznym funkcjonujące na poziomie lokalnym.

  • Warszawa nieprzekonana do konsolidacji ZOZ-ów

    Urząd Miasta Stołecznego Warszawy usiłuje przekonać radnych, związkowców i podległe mu szpitale do przekształcania lecznic w niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Jednak forsowana przez Ratusz koncepcja połączenia szpitali i przychodni (łącznie 30 jednostek) w jedną spółkę nie podoba się ani samorządowcom, ani większości dyrektorów miejskich placówek.

  • Fuzja wrocławskich lecznic

    Radni sejmiku dolnośląskiego uchwalili połączenie Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka – Centrum Medycyny Ratunkowej oraz Okręgowego Szpitala Kolejowego. Stanie się to nie 1 stycznia 2009 roku, jak pierwotnie zakładano, lecz 1 października 2009 r.

  • Spór o ponadzakładowy układ zbiorowy

    Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego zobowiązała wojewodę śląskiego do wystąpienia do ministra pracy i polityki społecznej o doprecyzowanie zapisów projektu zmian ustawy Kodeks Pracy tak, by nie powstawały wątpliwości, czy zapisy te umożliwiają marszałkowi województwa zawieranie ponadzakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników ZOZ, których organem założycielskim jest marszałek województwa.

  • Spacer dla szpitala

    107 514 zł - tyle "wychodzili" na cele charytatywne uczestnicy ECCO Walkathonu, tzw. Spaceru Ludzi Dobrej Woli, który 27 września wyruszył z Małego Rynku w stronę Plant i Bulwarów Wiślanych w Krakowie. Najwięcej funduszy z tej sumy przekazano na zakup specjalistycznego sprzętu medycznego dla Oddziału Żywienia Pozajelitowego z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Prokocimiu przez Fundację TVN "Nie jesteś sam".

  • Doroczna konferencja PZPPF

    Szanse i zagrożenia rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego w zjednoczonej Europie - pod takim hasłem 23 września odbyła się doroczna konferencja Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego.

  • Nowa ustawa o samorządzie lekarskim

    Sprawniejsze funkcjonowanie samorządu lekarskiego oraz zmiany w zasadach funkcjonowania systemu odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów wpłyną na lepsze sprawowanie funkcji nadzorczych samorządu, umożliwią szerszy udział samorządu w doskonaleniu zawodowym lekarzy oraz spowodują poprawę przestrzegania praw pacjentów - uważa Ministerstwo Zdrowia, które przedstawiło do konsultacji projekt ustawy o izbach lekarskich.

  • Powiatów nie stać na modernizację szpitali

    Pomimo braku możliwości finansowych nakłada się na publiczne zakłady opieki zdrowotnej wciąż nowe obowiązki, nie przewidując źródeł ich finansowania - ostrzega Konwent Starostów Województwa Świętokrzyskiego, wzywając do podjęcia koniecznych zmian w ochronie zdrowia.

  • AMG też będzie uniwersytetem

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji projekt ustawy o nadaniu Akademii Medycznej w Gdańsku nazwy "Gdański Uniwersytet Medyczny". Uchwałę w tej sprawie Senat AMG podjął 21 kwietnia br.

  • Promocyjna trasa pani minister

    Minister zdrowia Ewa Kopacz zamierza osobiście przekonywać samorządowców i dyrektorów szpitali do zapowiadanej przez rząd reformy systemu ochrony zdrowia. Tournee po Polsce rozpoczęła 29 września w Łodzi i deklaruje, że odwiedzi wszystkie województwa.

  • Pijana lekarka, nietrzeźwy ratownik...

    26 września policjanci z Kalisza (Wielkopolskie) zatrzymali do wytrzeźwienia 46-letnią lekarkę, która przyjmowała pacjentów w ośrodku zdrowia w miejscowości Brzeziny. Nietrzeźwa lekarka miała ponad 3 promile alkoholu w organiźmie. Kobietę odwieziono do izby wytrzeźwień. Za narażenie pacjentów na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu może grozić jej do 3 lat więzienia.

  • Śląskie dofinansuje programy profilaktyczne

    Zarząd województwa śląskiego podjął uchwałę w sprawie zawarcia umów dotacji na realizację programów zdrowotnych w roku 2008.

  • Konsolidacja aptekarskiego samorządu?

    Prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej dr farm. Stanisław Piechula przesłał do członków Rady Beskidzkiej i Częstochowskiej Izby Aptekarskiej pismo w sprawie proponowanego przez Radę ŚIA połączenia trzch izb w jedną, obejmującą swym zasięgiem całe województwo śląskie.

  • KPP: Nowe przepisy mogą uderzyć w pacjentów

    Na początku września do konsultacji społecznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie reklamy produktów leczniczych, który m.in. wprowadza restrykcyjne zasady promocji leków wśród pacjentów, a także ogranicza kontakt przedstawicieli farmaceutycznych z lekarzami.

  • Polski Projekt 400 Miast na Podkarpaciu

    13 września w Rzeszowie miała miejsce inauguracja Polskiego Projektu 400 Miast 2006–2008 na Podkarpaciu. W inauguracji uczestniczyło ponad 50 osób – m.in. Mirosław Sosna, Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, Renata Maternia z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, dr Małgorzata Marć, Prodziekan Wydziału Zdrowia Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Agnieszka Zduń-Ferenc z Urzędu Miasta Rzeszowa. Obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych, członkowie społeczności lokalnych oraz personel medyczny z 18 miast, które realizować będą Projekt na Podkarpaciu.

  • Już po LEP-ie

    Dostępne już są wyniki Lekarskiego Egzaminu Państwowego w sesji jesiennej 2008 r. Do egzaminu przystąpiło w całym kraju 2392 lekarzy stażystów. Średni wynik wśród stażystów wyniósł 144,2 punktów, maksymalny - 183 punkty, a minimalny - 55 punktów. 90 lekarzy stażystów (3,76%) nie uzyskało minimum niezbędnego do zdania egzaminu, które wyniosło 111 punktów.

  • Profilaktyka chorób płuc w Inowrocławiu

    Ponad 80 osób skorzystało 24 września br. z bezpłatnych badań spirometrycznych, finansowanych z budżetu miasta Inowrocław, a realizowanych w ramach Regionalnego Programu Profilaktyki Chorób Płuc pod hasłem "Zdrowie twoich płuc". Środa była pierwszym dniem wykonywania tych badań.

98854 artykuły - strona 4401 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.