Z kraju

  • Na problemy pediatrii - departament w MZ?

    Brak lekarzy i coraz mniejsza liczba łóżek na oddziałach pediatrycznych to najbardziej palące problemy w dziedzinie opieki nad najmłodszymi pacjentami w Polsce. Tymczasem nie ma wydzielonego organu, który zajmowałby się wszystkimi kwestiami związanymi z opieką lekarską nad dziećmi - ubolewa "Nasz Dziennik".

  • Apel Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

    Zarząd Główny Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków wystosował apel do prezydentów 43 dużych miast Polski. Przedstawiamy jego treść.

  • Sandauer: JGP to krok w dobrym kierunku

    Zdaniem Adama Sandauera, przewodniczącego Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere, nowy system kontraktowania świadczeń szpitalnych to "krok w kierunku lepszego rozliczania placówek służby zdrowia".

  • Szpital czeka na przekształcenie

    Powiat świdnicki w Lubelskiem poszukuje racjonalnej formy zarządzania szpitalem. W przyjętym 9 czerwca przez Zarząd Powiatu ogłoszeniu zawarto zaproszenie do udziału w przyszłych przekształceniach. W grę wchodzi: utworzenie spółki z o.o. lub spółki akcyjnej, sprzedaż majątku, dzierżawa majątku lub inne działania.

  • Nowe mammografy

    300 000 złotych na zakup nowoczesnego mammografu dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach przeznaczył Zarząd Województwa Świętokrzyskiego. O mammograf wzbogacił się także Samodzielny Publiczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim.

  • PiS: Kopacz najsłabszym ministrem

    Jeżeli na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaczyna się 9 lipca nie będzie debaty dotyczącej sytuacji w służbie zdrowia, sytuacji, która jest bardzo kryzysowa, będziemy gotowi jeszcze w tym tygodniu złożyć wniosek o wotum nieufności wobec pani minister Kopacz, domagając się jej odejścia - zapowiedział szef klubu Prawa i Sprawiedliwości Przemysław Gosiewski.

  • Ratownicy domagają się rozmów z rządem

    Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Służb Ratowniczych zwróciły się listownie do minister zdrowia Ewy Kopacz o wyznaczenie terminu spotkania.

  • JGP bez tajemnic

    27 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja szkoleniowa dla lekarzy pt.: "Zasady korzystania z systemu Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) do rozliczania świadczeń zdrowotnych". Konferencję zorganizowało Towarzystwo Internistów Polskich, Narodowy Fundusz Zdrowia i Medycyna Praktyczna.

  • Kryzys w śląskich zakładach opiekuńczych

    Aktualnej sytuacji w Zakładzie Opieki Długoterminowej w Katowicach oraz w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym w Rajczy, w związku z konfliktem pomiędzy personelem pielęgniarskim a pracodawcą, było poświęcone posiedzenie Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, któremu przewodniczył wicewojewoda Adam Matusiewicz.

  • Nowinki kłodzkiej kardiologii

    Szpital Rejonowy w Kłodzku zakupił system do tele EKG. - W przypadku wielu chorób serca liczy się czas postawienia diagnozy. Dzięki tele EKG wynik badań poznamy, zanim pacjent dotrze karetką do szpitala - mówi dr Jacek Nowak. Według niego, lekarze z pogotowia będą mogli zrobić badanie EKG w domu pacjenta lub w karetce i przesłać wynik na oddział kardiologiczny kłodzkiej lecznicy. Tam jest drukowany i doręczany dyżurnemu kardiologowi.

  • Gdańska kardiochirurgia dziecięca ma już oksygenator

    Najnowszej generacji oksygenator dotarł do Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży Akademii Medycznej w Gdańsku, mieszczącej się w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim. To tu na początku br. zainaugurował działalność pierwszy na Pomorzu oddział kardiochirurgii dziecięcej im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

  • GIP: Szpitale łamią przepisy o czasie pracy

    Zatrudnianie powyżej maksymalnych norm czasu pracy, naruszanie prawa do odpoczynku, czy dodatkowe zatrudnianie bez pisemnych zgód pracowników medycznych stają się powszechną praktyką w wielu zakładach opieki zdrowotnej - wynika z kontroli inspektorów pracy przeprowadzonych w pierwszym półroczu 2008 r.
    Jak przyznaje Główny Inspektorat Pracy, podstawową przyczyną tego zjawiska jest zbyt mała liczba zatrudnionych pracowników. Pracodawcy chcąc zaradzić potrzebom zapewniania całodobowej opieki sięgają do metod będących próbą omijania przepisów o czasie pracy tj. zatrudniania własnych pracowników na podstawie umów cywilnoprawnych przez podmioty zewnętrzne.
    "W praktyce powoduje to jednak, że pracownicy medyczni w stanie obiektywnego zmęczenia kontynuują pracę, co - zważywszy na jej charakter - nie jest dopuszczalne" - stwierdza raport GIP.

  • Lekarze przestaną dyżurować?

    Prawdopodobnie od lipca z pensji lekarzy zostaną potrącone wynagrodzenia za wszystkie dni po dyżurach - informuje "Dziennik Łódzki". Państwowa Inspekcja Pracy poleciła bowiem, żeby dyrektorzy szpitali nie płacili lekarzom za dzień po dyżurze.

  • Opieka nad chorymi u kresu życia

    Opieka paliatywna nad chorym u kresu życia nie przedłuża i nie skraca życia choremu, ale utrzymuje życie mimo postępującej choroby – mówili organizatorzy konferencji poświęconej opiece nad umierającym chorym, która odbyła się w Sali Sejmu Śląskiego.

  • Samorządowcy w obronie oddziału NFZ

    Radni Województwa Opolskiego uchwalili rezolucję w sprawie propozycji podziału Narodowego Funduszu Zdrowia na 6 funduszy regionalnych, w której wyrazili niepokój wywołany zapowiedzią likwidacji Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i sprzeciwili się takiemu pomysłowi.

  • Holendrzy obdarowali szpitale

    Kilkadziesiąt ton darów z Holandii, m.in. elektryczne łóżka, stoły operacyjne, wózki inwalidzkie, farby do odnowienia ścian, trafiło do placówek ochrony zdrowia w Słupsku i w Mońkach koło Białegostoku. Pomoc zorganizowała fundacja "Help-Polen", która od lat 20 przekazuje do Polski rożnego rodzaju pomoc.

  • Lekarz zatrzymany za korupcję

    59-letniego lekarza, który w zamian za wystawianie nieprawdziwych zaświadczeń przyjmował łapówki, zatrzymali policjanci ze Szczecina. Nieuczciwy lekarz jednego ze szpitali trafił do tymczasowego aresztu na 2 miesiące. Teraz grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

  • Akredytacja, certyfikat i nagroda dla "szpitalika"

    W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. Władysława Buszkowskiego w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia placówce Certyfikatu Akredytacyjnego, Certyfikatu ISO 9001:2000 oraz Nagrody Konkursu DEKRA Award 2008.

  • Szpitale niepubliczne wreszcie docenione

    Wreszcie, po 9 latach od reformy systemu ochrony zdrowia, szpitale niepubliczne będą obowiązywały takie same zasady finansowe co placówki publiczne - uważa prezydent Korporacji "Zdrowe Zdrowie" Andrzej Mądrala. - To pierwszy krok ku prywatyzacji sektora zdrowotnego - uważa prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz.

  • Nowe władze i Kodeks Dobrych Praktyk INFARMY

    24 czerwca podczas Walnego Zgromadzenia członkowie Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA powołali Zarząd i Radę Nadzorczą kadencji 2008-2010. Jednocześnie przyjęty został Kodeks Dobrych Praktyk Przemysłu Farmaceutycznego, Współpracy z Przedstawicielami Ochrony Zdrowia i Organizacjami Pacjentów.

98888 artykułów - strona 4429 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.