Z kraju

  • Pierwsze w Polsce przeszczepienie izolowanych wysp trzustkowych

    Po raz pierwszy w Polsce wykonano zabieg przeszczepienia izolowanych wysp trzustkowych chorym z cukrzycą, co stwarza szansę na trwałe wdrożenie tej metody leczenia do praktyki klinicznej w naszym kraju. Wykonanie zabiegu było możliwe dzięki środkom uzyskanym przez zespół Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na projekt badawczy zamawiany.

  • Od 1 listopada koniec "podatku Religi"?

    1 lipca Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych i opublikowało na swojej stronie internetowej projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.) oraz niektórych innych ustaw.

  • Unikatowe operacje w Poznaniu

    Prof. Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu dr hab. Waldemar Bobkowski, kierownik Pracowni Diagnostyki Kardiologicznej UMP i dr med. Artur Baszko, adiunkt z I Kliniki Kardiologii tego Uniwersytetu wraz z zespołem przeprowadzili pierwsze w Poznaniu operacje wszczepiania urządzeń służących do reanimacji, tzw. kardiowerterów-defibrylatorów (ICD).

  • O ZOZ-ach bez opozycji

    Sejmowa Komisja Zdrowia dokonała 2 lipca zmian w składzie powołanej 9 kwietnia podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o zakładach opieki zdrowotnej. Posłowie Marek Balicki (SdPL, zastępca przewodniczącego podkomisji), Bartosz Arłukowicz (SdPL), Ludwik Dorn (PiS), Czesław Hoc (PiS), Kazimierz Matuszny (PiS), Andrzej Sośnierz (PiS, zastępca przewodniczącego podkomisji) złożyli rezygnację z pracy w podkomisji, a Komisja zdecydowała o odwołaniu tych posłów ze składu podkomisji.

  • "To bardziej sprawiedliwy i przejrzysty system"

    Pomorskie szpitale - podobnie jak w całym kraju - przechodzą na nowy system rozliczania się z Narodowym Funduszem Zdrowia. Już zauważono w nim lukę - nie ma możliwości rozliczenia leczenia zgorzeli gazowej w komorach hiperbarycznych. Taką terapię prowadzi się w 2 miejscach w Polsce, m.in. w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. NFZ ma uzupełnić ten brak.

  • Solidarny samorząd

    Samorząd polkowicki przekazał dotacje na szpitale, w których leczą się mieszkańcy gminy. Znaczne kwoty wesprą budżety dwóch lecznic w Głogowie i w Lubinie - informuje "Gazeta Lubuska".

  • Nowi konsultanci na Podkarpaciu

    2 lipca wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta wręczył akty nominacji na stanowisko wojewódzkich konsultantów: ds. urologii - lek. med. Dariuszowi Wojciechowi Sobierajowi, ordynatorowi oddziału urologicznego Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Pawła II w Krośnie oraz ds. otorynolaryngologii dziecięcej - prof. dr hab. Grażynie Niedzielskiej, która kieruje kliniką otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii Akademii Medycznej w Lublinie.

  • Specjaliści odchodzą

    Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach rezygnują z pracy. Jeszcze parę miesięcy temu w placówce pracowało 135 medyków, obecnie jest ich 107. Niebawem odejdzie 9 kolejnych, głównie kardiologów (4), ale też pulmonologów, laryngolog i gastroenterolog. Kilku znalazło już nowe miejsca pracy (m.in. w Augustowie i w Sejnach), kilku jest jeszcze na wypowiedzeniu.

  • Agencja na ratunek szpitalom

    Rada Nadzorcza Agencji Rozwoju Przemysłu przyjęła strategię na lata 2008–2013. Ministerstwo Skarbu Państwa, które jest właścicielem ARP, zakłada, że Agencja ma brać udział w restrukturyzacji branż uchodzących za trudne, m.in. w sektorze opieki zdrowotnej.

  • "Potrzebne centrum informacji dla pacjentów"

    Komisja Europejska chce opracować dyrektywę, dzięki której pacjenci będą mogli się leczyć bez zbędnych dokumentów w każdym kraju Unii. Ale żeby podejmować decyzje, gdzie się leczyć, pacjenci muszą wiedzieć, jakie opłaty obowiązują w jakim kraju.

  • Dotacja dla spółki "Sanatoria Dolnośląskie"

    Zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o podwyższeniu kapitału zakładowego spółki "Sanatoria Dolnośląskie" o 2 mln zł. Powodem było nałożenie na nią zadań związanych z likwidacją wyznaczonych placówek medycznych.

  • Nowe rekomendacje Rady Konsultacyjnej AOTM

    Na posiedzeniu 30 czerwca Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych wydała nowe rekomendacje. Tym razem było ocenianych 5 technologii medycznych.

  • Nowa kampania Krajowego Centrum ds. AIDS

    Każdego dnia statystycznie 2 osoby w Polsce dowiadują się, że są zakażone HIV - ostrzega Krajowe Centrum ds. AIDS, które zainaugurowało kolejną kampanię, która przeciwdziałać ma rozprzestrzenianiu się epidemii HIV/AIDS "Wróć bez HIV".

  • Szpital jak nowy

    Zakończył się trwający nieco ponad rok remont stuletniego budynku w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie. Najstarsza część placówki wzbogaciła się między innymi o nowe kardiomonitory, aparat EKG, defibrylator, łóżka specjalistyczne i 2 nowe windy.

  • Oddział zamknięty

    Oddział dermatologiczny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Perzyny w Kaliszu zostanie zlikwidowany, ponieważ dyrekcji nie udało się zatrudnić nowego ordynatora w miejsce dotychczasowej szefowej oddziału, która przeszła na emeryturę.

  • System dobry dla "średniaków"?

    Możemy stracić nawet 30% dochodów - mówi dr Anna Murlewska, dyrektor medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Norberta Barlickiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Jej zdaniem nowy system JGP jest korzystny dla średniaków, czyli szpitali, które leczą dużo nieskomplikowanych przypadków.

  • Pikieta pracowników pogotowia w Białymstoku

    2 lipca ok. 50 związkowców z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku i WSPR w Łomży przyszło o godz. 10.00 pod Urząd Marszałkowski z postulatem, by władze samorządowe województwa poparły ich starania o podwyższenie płac. Chcieli też zwrócić uwagę władz regionu na potrzebę zwiększenia środków na ratownictwo medyczne.

  • Porozumienie MZ i "S" ratowników

    Ministerstwo Zdrowia oraz Krajowa Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ "Solidarność" zakończyły negocjacje w sprawie poprawy warunków zatrudnienia dla pracowników pogotowia oraz ratownictwa medycznego - informuje rzecznik resortu Jakub Gołąb.
    KSPRiRM zobowiązała się do zawieszenia akcji protestacyjnej. Obie strony będą współpracować nad nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

  • Zaniżone ceny procedur w systemie JGP

    Od 1 lipca w szpitalach funkcjonuje nowy system - Jednorodne Grupy Pacjentów. Rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Jolanta Pulchna zapewnia, że nowy system lepiej odzwierciedla rzeczywisty koszt leczenia pacjenta.

  • Szpitale łączą się

    Poprawa dostępu do świadczeń medycznych, lepsze wykorzystanie posiadanego potencjału, niższe koszty realizacji świadczeń, a co za tym idzie - szanse na wygenerowanie dodatkowych środków na rozwój – to zasadnicze korzyści, które ma przynieść połączenie Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Gruźlicy i Chorób Płuc w Ludwikowie z Wielkopolskim Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy przy ulicy Szamarzewskiego w Poznaniu.

98888 artykułów - strona 4430 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.