Z kraju

  • Rozbudowa szpitala dziecięcego w Bydgoszczy

    Zarząd Województwa Kujawsko–Pomorskiego podjął 10 czerwca 2 uchwały o rozpoczęciu budowy nowych gmachów dla Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy. W tym roku za kwotę 4,2 mln złotych wykonana zostanie dokumentacja techniczna przedsięwzięcia oraz wstępne prace przygotowujące teren do budowy.

  • Walka o oddział chirurgii dziecięcej

    Wojewoda kujawsko-pomorski Rafał Bruski - na wniosek wojewódzkiego konsultanta ds. chirurgii dziecięcej prof. Andrzeja Prokurata i po kontroli z Centrum Zdrowia Publicznego - wszczął procedurę wykreślenia z rejestru Oddziału Urologii i Chirurgii Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu.

  • Minister z samorządowcami o systemie JGP

    Nowy system finansowania świadczeń zdrowotnych w lecznictwie szpitalnym był głównym tematem rozmów przedstawicieli urzędów marszałkowskich z terenu całej Polski. Spotkanie odbyło się 9 czerwca br. w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

  • Decentralizacja NFZ

    Jak informuje "Gazeta Prawna", od przyszłego roku rozpocznie się likwidacja monopolu Narodowego Funduszu Zdrowia, który zostanie podzielony na kilka regionalnych funduszy, działających w największych miastach Polski. Z kolei od 2012 r. mają zacząć działać prywatne fundusze zdrowia konkurujące o składkę pacjentów z publicznymi podmiotami.

  • Lekarze na Polskiej Liście Płac 2008

    "Gazeta Wyborcza" po raz kolejny wzięła pod lupę zarobki Polaków i ogłosiła Polską Listę Płac. Znaleźli się na niej również pracownicy sektora opieki zdrowotnej. Według wykazu "GW", zarobki lekarzy kształtują się w granicach 1760-30000 zł.

  • Balicki: Pieniądze w NFZ czekają

    Patrząc na Ewę Kopacz, na jej liczne występy na konferencjach prasowych, jednego nie można jej odmówić – zaangażowania emocjonalnego i próby przekonania wszystkich do tego, że ona naprawdę chce, ale chcieć to jest trochę za mało, jeśli chodzi o naprawę systemu opieki zdrowotnej - uważa były minister zdrowia Marek Balicki.

  • Prezydent wręczył nominacje profesorskie

    10 czerwca Prezydent RP Lech Kaczyński wręczył nominacje profesorskie nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. W dziedzinie nauk medycznych tytuły profesorskie uzyskało 18 osób.

  • Gabinety lekarskie nadal bez kas fiskalnych

    3 czerwca Ministerstwo Finansów przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących. Zgodnie z nim świadczeniodawcy usług medycznych do końca br. będą zwolnieni z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. Rozporządzenie zostanie prawdopodobnie podpisane pod koniec czerwca.

  • Więcej za punkt, wyższe pensje

    Kucharki, administracja, salowe i szwaczki Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Józefowie w Radomiu otrzymają podwyżki miesięcznej pensji w wysokości 300-400 zł brutto. Personel niemedyczny placówki od 2 lat nie zanotował żadnego wzrostu płac.

  • O chorobach tropikalnych wiemy zbyt mało

    Polacy coraz częściej wyjeżdżają za granicę i przywożą stamtąd choroby, z których rozpoznaniem i leczeniem mają problemy krajowi lekarze - uznali uczestnicy I Kongresu Medycyny Tropikalnej, zorganizowanego w Warszawie.

  • PiS grozi Ewie Kopacz wotum nieufności

    Wiceprzewodnicząca klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Jolanta Szczypińska zapowiedziała, że jeszcze przed sejmowymi wakacjami jej partia złoży wniosek o wotum nieufności wobec minister zdrowia Ewy Kopacz. Zaprzeczył temu jednak szef klubu PiS Przemysław Gosiewski.
    Z kolei szefowa resortu zdrowia oskarżyła opozycję o blokowanie prac sejmowej Komisji Zdrowia i upolitycznianie problemów ochrony zdrowia.

  • Demonstracja "S" w Częstochowie

    Dziś w południe w Częstochowie odbyła się manifestacja ok. 1000 związkowców "Solidarności" w obronie praw pracowników 2 lecznic działających w ramach SPZOZ Miejski Szpital Zespolony. Komisja Krajową NSZZ "Solidarność" ogłosiła 10 czerwca Ogólnopolskim Dniem Solidarności z pracownikami zwalnianymi z przekształcanych placówek.

  • Szpital zaoszczędzi dzięki zwolnieniom

    70 pracowników Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku do końca roku straci pracę. Mająca nieco ponad 3 mln zł długu lecznica szuka oszczędności. Zdaniem dyr. nacz. Bogusława Zagrodnika, dzięki zwolnieniom uda się zaoszczędzić rocznie niemal 2,5 mln zł.

  • Twardowski: Środki publiczne nie wystarczą

    Jeżeli art. 68 Konstytucji RP mówi o równym dostępie do ochrony zdrowia, to społeczeństwo rozumie to w sposób następujący: równy, tzn. nieograniczony i bezpłatny. Nie ma takiego państwa na świecie, które takie oczekiwania społeczne mogłoby spełnić - podkreśla wiceminister zdrowia Marek Twardowski.

  • Medycyna transplantacyjna powinna być priorytetem rządu

    Należy podjąć starania mające na celu doprowadzenie do uchwalenia przez parlament ustawy o Narodowym Programie Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej - uznała Rada Naukowa przy Ministrze Zdrowia podczas XII Posiedzenia Plenarnego 26 maja.

  • "S" sanepidów zapowiada pikietę MZ

    Komitet Protestacyjno-Strajkowy Sekcji Krajowej Pracowników Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych NSZZ "Solidarność" zapowiedział zorganizowanie 20 czerwca o godz. 12.00 pikiety przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia w Warszawie.

  • Nagrody ASCO dla polskich onkologów

    Marcin Skrzypski, asystent z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Akademii Medycznej w Gdańsku otrzymał podczas odbywającego się w Chicago kongresu Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) – największego kongresu onkologicznego na świecie (33 000 uczestników) - prestiżowe wyróżnienie naukowe Merit Award.

  • Protest pielęgniarek

    Ponad 150 pielęgniarek i położnych ze Szpitala Powiatowego w Pszczynie (Śląskie) podjęło 9 czerwca o godz. 8.00 bezterminowy strajk, domagając się realizacji uzgodnień kończących protest w lutym br., tj. 2 000 zł pensji zasadniczej. Jednak rozmowy Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z dyrektor ZOZ Joanną Krzystolik doprowadziły do zażegnania kryzysu.

  • Biegły wycenia szpital

    Biegły sądowy przystąpił do wyceny szpitala powiatowego w Blachowni koło Częstochowy. Będzie ona gotowa pod koniec lipca. Wobec fiaska rozmów z załogą lecznicy w sprawie założenia spółki pracowniczej, która poprowadziłaby placówkę, starostwo powiatowe w Częstochowie będzie szukało jej dzierżawcy.

  • Łóżek za mało, a jednak... za dużo

    446 łóżek internistycznych będą musiały zlikwidować szpitale województwa łódzkiego do 2012 r., w ramach dostosowania do standardów unijnych (nie mniej niż 6 m2 na 1 łóżko). Oznacza to, że na niektórych oddziałach może zniknąć nawet połowa łóżek. Tymczasem już teraz w Łódzkiem brakuje ok. 300 łóżek internistycznych.

98888 artykułów - strona 4439 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.