Odpowiadając na apel Parlamentu Europejskiego wystosowany do Rządów Krajów Członkowskich i Obywateli Unii Europejskiej, Sojusz Lewicy Demokratycznej podjął akcję "Karta Życia" w celu propagowania transplantacji organów i tkanek w społeczeństwie.
Pilotażowy program wzorcowego ratownictwa medycznego będzie realizowany w powiecie tarnowskim.
Lekarz powinien skierować ciężarną na padania prenatalne nawet gdy zgłosi się do niego w zaawansowanej ciąży, której usunięcie nie jest już dopuszczalne - wynika z wczorajszego wyroku Sądu Najwyższego.
Sejm przyjął dziś przez aklamację uchwałę w sprawie transplantologii. Posłowie zaapelowali w niej do społeczeństwa o powszechną akceptację przeszczepów narządów, jako metody skutecznej, bezpiecznej i ratującej życie.
Szpital Powiatowy im. Rafała Czerwiakowskiego w Bielsku Podlaskim, jako czwarty w regionie (po Sokółce, Hajnówce i Łomży) uzyskał tytuł Szpitala Przyjaznego Dziecku. Taki certyfikat przyznaje placówkom Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF).
11 czerwca z inicjatywy wojewody podlaskiego Macieja Żywno oraz Białostockiego Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie odbyła się Wojewódzka Debata "Onkologia na Podlasiu", z udziałem m.in. dyr. BCO dr n. med. Marzeny Juczewskiej, doc. Tadeusza Pieńkowskiego z Centrum Onkologii w Warszawie, prof. dr hab. med. Marka Wojtkiewicza z Kliniki Onkologii Uniwersytetu Medycznego oraz Jacka Roledera, dyr. Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.
W przeciwieństwie do moich poprzedników nie skoncentrowałam się na jednym malusieńkim wycinku pod tytułem "Napisanie ustawy, np. o OC". Kompleksowo chcę naprawić ochronę zdrowia i tu nie ma czasu na to, by się koncentrować na jednym akcie prawnym, ale trzeba to ogarnąć całościowo. Stąd 6 projektów ustaw w komisjach - mówi minister zdrowia Ewa Kopacz.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz podpisał zarządzenie w sprawie zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2008 rok, zwiększając kwotę przeznaczoną na koszty świadczeń zdrowotnych o ponad 2,7 mld zł (czyli blisko 6%). Ogółem na leczenie Fundusz płaci już 50,7 mld zł.
Zdaniem Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich, o rządowych planach oddłużenia i komercjalizacji szpitali i nie można jeszcze powiedzieć nic pewnego. - Mamy zbiór deklaracji politycznych. Jak zostaną przekute na przepisy, nie wiadomo - uważa Wójcik.
Jak podaje "Wall Street Journal Polska", Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianą ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, czyli przepisów o tzw. podatku Religi.
Konieczność rozwiązań systemowych dotyczących badań profilaktycznych i ich weryfikacji oraz postępowania z dziećmi tzw. grup ryzyka w pionie specjalistycznym, a także zmniejszająca się liczba lekarzy pediatrów - to główne problemy wymienione podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia poświęconego systemowi opieki zdrowotnej nad dziećmi.
11 czerwca z inicjatywy Sekretariatu Federacji Porozumienia Zielonogórskiego odbyło się spotkanie "Okrągłego Stołu" Zarządów Lubuskiego Porozumienia Zielonogórskiego i Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ Porozumienie Zielonogórskie.
O skutkach zapowiadanej prywatyzacji szpitali dyskutowali uczestnicy konferencji, zorganizowanej przez podbeskidzką "Solidarność" 9 czerwca w Instytucie Teologicznym im. św. Jana Kantego w Bielsku-Białej.
System rozliczeń ze szpitalami oparty na jednorodnych grupach pacjenta zacznie obowiązywać od 1 lipca - poinformował prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jacek Paszkiewicz. Jednak przez 3 miesiące, do 30 września br. w przypadku kłopotów z kodowaniem wykonanych procedur i rozpoznań lub wystąpienia innych problemów uniemożliwiających pełne rozliczenie świadczeń wg metodologii JGP, na wniosek świadczeniodawcy złożony do dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu, będzie możliwość zastosowania tzw. uproszczonej sprawozdawczości.
Wizytujący Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie przedstawiciele środowiska medycznego z Ministerstwa Zdrowia zapewnili, że będą rekomendować starania uczelni o uruchomienie kierunku lekarskiego w Olsztynie - informuje rektor elekt UWM, prof. Józef Górniewicz.
Centrum Szkolenia Wojskowych Służb Medycznych w Łodzi pod koniec czerwca otrzyma do dyspozycji dawne koszary wojskowe przy ul. 6 Sierpnia 92. Dzięki temu będzie możliwa rozbudowa jednostki, która kształci lekarzy wojskowych i jako jedyna w kraju przygotowuje cały personel medyczny do wyjazdu na misje wojskowe.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych i opublikowało na swojej stronie internetowej projekt nowelizacji rozporządzenia z 17 maja 2007 r. w sprawie recept lekarskich (DzU. nr 97, poz. 646 i nr 247, poz. 1843).
Łódzki magistrat i Uniwersytet Medyczny wspólnie kupią nowoczesny laser służący do leczenia schorzeń urologicznych. Miasto przeznaczy na ten cel 400 000 zł, uczelnia dopłaci ok. 100 000. Porozumienie w tej sprawie podpisali 10 czerwca wiceprezydent Łodzi Włodzimierz Tomaszewski i kanclerz UM Edward Gabryś.
W związku z rezygnacją prof. dr hab. med. Anny Grzywy z funkcji konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie psychiatrii Wojewoda Podkarpacki 10 czerwca powołał na to stanowisko dr n. med. Macieja Kuligowskiego. Nominację wręczyła dr Kuligowskiemu wicewojewoda Małgorzata Chomycz.
Na zbliżającym się festiwalu "Przystanek Woodstock" (1-3 sierpnia) w Kostrzynie nad Odrą Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" chce postawić stoiska propagujące przekazywanie, w przypadku nagłej śmierci, tkanek i narządów do transplantacji.