mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • WCM w Opolu wciąż czeka na lądowisko

    Wojewódzka Komisja ds. Ocen Oddziaływania na Środowisko (ciało doradcze marszałka województwa) nie wydała na swym poniedziałkowym posiedzeniu opinii na temat lądowiska śmigłowców sanitarnych dla Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu.

  • Zmiana finansowania terapii szpiczaka mnogiego

    Departament Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że w związku z przygotowaniem przez Fundusz nowych materiałów dotyczących zasad kontraktowania świadczeń szpitalnych w rodzaju chemioterapia, terapia szpiczaka mnogiego talidomidem od 1 lipca br. będzie rozliczana wyłącznie w ramach umowy z NFZ w zakresie świadczeń szpitalnych - chemioterapia (porada ambulatoryjna związana z chemioterapią).

  • "S" przeciwko obligatoryjnej komercjalizacji

    26 maja odbyło się posiedzenie Rady Sekcji Służby Zdrowia oraz Konwent Przewodniczących struktur regionalnych NSZZ "Solidarność", na którym Rada przyjęła stanowisko Zdrowia ws. planowanych przez rząd przekształceń własnościowych w ochronie zdrowia.

  • Białostockie pogotowie gotowe do strajku

    Ponad 98% pracowników Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, którzy wzięli udział w referendum, opowiedziało się akcją protestacyjną ze strajkiem włącznie. Uprawnionych do głosowania było 479 osób. Udział wzięło 309, czyli 64,5% członków załogi.

  • Samorząd wojewódzki ratuje szpital

    26 maja radni województwa podlaskiego podjęli na XVIII sesji Sejmiku uchwałę na wniosek Zarządu Województwa, upoważniającą tenże zarząd do zaciągania pożyczki na potrzeby restrukturyzacji Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, który stracił płynność finansową.

  • Pulmofon już działa

    Od 15 maja br. działa Pulmofon, czyli Telefon Informacyjny dla osób zainteresowanych problematyką alergii, astmy, chorób płuc, w tym POChP, czy skutkami i przeciwdziałaniem palenia papierosów. Pod numerem telefonu 0 508 10 44 26 w dni powszednie w godz. 8–18 dyżurują lekarze i eksperci Towarzystwa Przyjaciół Chorych na Astmę.

  • Lekarze pracują za darmo

    Pomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia tak podzielił pieniądze, że duża grupa chorych została pozbawiona opieki specjalistów. Przychodnie, m.in. chirurgiczna, kardiologiczna i neurologiczna w Pruszczu Gdańskim nie otrzymały kontraktów.

  • NFZ - jeden szef, trzy sekretarki

    Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nadal (od końca marca) nie ma dyrektora. Ma za to... 3 asystentki p.o. dyrektora Dariusza Ruczyńskiego. Ostatni kompletny zarząd władająca rocznym budżetem 2 mld zł instytucja miała we wrześniu ub. roku.

  • Piecha: JGP od 1 lipca - dobrym pomysłem

    Zdaniem byłego wiceministra zdrowia Bolesława Piechy, najlepiej byłoby, gdyby system jednorodnych grup pacjentów został wprowadzony od nowego roku finansowego, czyli od 1 stycznia 2009 r. - Ale skoro jest to przygotowane i skoro większość szpitali nie ma podpisanych umów całorocznych, to wprowadzenie tego szybciej jest w sumie dobrym pomysłem - dodaje Piecha.

  • Nowy wzór recept będzie później

    Jak poinformował nas dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia Artur Fałek, wprowadzenie nowego, powszechnie obowiązującego wzoru recepty lekarskiej jest przewidziane najwcześniej na początku IV kwartału br.
    Recepty na drukach zgodnych ze "starym" wzorem (DzU. z 2004 r., nr 213, poz. 2164) można wykorzystać do 30 czerwca br. - przypomina resort.

  • Chlebowski: Komunalizacja od 1 stycznia 2009 r.

    Nie wycofamy się z prywatyzacji szpitali, bo my wcale nie chcemy ich prywatyzować. Chcemy oddać władztwo nad służbą zdrowia samorządom, które na przestrzeni ostatnich 18lat udowodniły, że znakomicie potrafią realizować funkcje publiczne - mówi szef klubu Platformy Obywatelskiej Zbigniew Chlebowski.

  • Współpraca AMG z Uniwersytetem Toledo

    Akademia Medyczna w Gdańsku podpisała trzyletnie porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Toledo. Umowa dotyczy między innymi wymiany wykładowców, badaczy i dokumentacji naukowej i dydaktycznej, współpracy przy organizacji wspólnego nauczania, seminariów i konferencji naukowych, oraz wspierania mobilności studentów i rozwoju innych obustronnie korzystnych projektów.

  • Rząd poparł własne projekty ustaw

    Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął stanowisko wobec dwóch poselskich projektów ustaw: o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia oraz o akredytacji w ochronie zdrowia. Jak nietrudno się domyślić, ponieważ są to projekty autorstwa Platformy Obywatelskiej, rząd poparł je, choć jednocześnie opowiedział się za wprowadzeniem kilku poprawek do proponowanych przepisów.

  • Trudna sytuacja szpitala w Iłży

    Przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy działającego w Szpitalu Rejonowym w Iłży (Mazowieckie) poinformowali pisemnie starostę radomskiego i media oraz przypomnieli dyrektorowi placówki, że od 1 kwietnia nie godzą się na pracę ponad ustawowe 48 godzin tygodniowo, jeśli nie otrzymają podwyżek. Od czerwca w lecznicy może zabraknąć medyków, bowiem swój limit wypracuje większość z nich.

  • Ugoda w Iławie

    W Szpitalu Powiatowym im. Władysława Biegańskiego w Iławie (Warmińsko-mazurskie) doszło do porozumienia lekarzy z pełniącą obowiązki dyrektora placówki Elżbietą Gelert. Od 26 maja medycy, którzy odeszli z pracy w wyniku konfliktu z poprzednim kierownictwem placówki będą ponownie podpisywać umowy o pracę i stalać szczegóły warunków pracy z ordynatorami.

  • Zmiany w tarnobrzeskiej lecznicy

    W Wojewódzkim Szpitalu im. Zofii z Zamoyskich Tarnowskiej w Tarnobrzegu (Podkarpackie) szykują się zmiany: zwiększony będzie oddział ortopedii, a zmniejszona chirurgia dziecięca. Utworzony zostanie pododdział rehabilitacyjny, na który będą trafiać pacjenci po operacjach z ortopedii. Przenosiny rozpoczną się 26 maja i potrwają około półtora miesiąca.

  • Do rozmów nie doszło przez NFZ

    Nie doszło do zaplanowanych na maj negocjacji płacowych między związkami zawodowymi i dyrekcją Zakładu Opieki Zdrowotnej w Lubienie (Dolnośląskie). Narodowy Fundusz Zdrowia wbrew zapowiedziom przedłużył dotychczasowe umowy ze szpitalami na maj i czerwiec. Od 1 lipca zmienią się zasady kontraktowania i nie wiadomo, jakie śordki trafią do lecznic.

  • NFZ nie płaci za leczenie Polaków za granicą

    Wielka Brytania, Bułgaria, Rumunia i Grecja nie przysyłają do Narodowego Funduszu Zdrowia faktur za leczenie Polaków na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Bez dokumentacji rozliczeniowej z tych państw Fundusz nie jest nawet w stanie oszacować, ile może go kosztować leczenie Polaków za granicą - ostrzega "Gazeta Prawna".

  • Strajk w Pabianicach

    Pielęgniarki i położne ze szpitala powiatowego im. E. Biernackiego w Pabianicach (Łódzkie), które - podobnie jak jego pozostali pracownicy - nie otrzymały jeszcze wynagrodzeń za kwiecień, podjęły decyzję o dwugodzinnym strajku ostrzegawczym 28 maja.

  • "Dopłacamy miliony do nieskutecznych leków"

    Nie oceniamy skuteczności leku, ale stosunek ceny do efektów medycznych - mówi Wojciech Matusewicz, nowy dyrektor Agencji Oceny Technologii Medycznych. Podkreśla, że Agencja opiera się na twardych wyliczeniach, jednak Narodowy Fundusz Zdrowia potraktował je bardzo rygorystycznie, podczas gdy w warunkach polskich lepsze jest chyba podejmowanie ostatecznej decyzji przez minister zdrowia, który kieruje się interesem społecznym.

98888 artykułów - strona 4445 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.