mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Zmiany w składzie Zespołu ds. walki z korupcją

    Minister zdrowia Ewa Kopacz zmieniła zarządzenie z 4 października 2006 r. w sprawie powołania Zespołu do spraw przeciwdziałania oszustwom i korupcji w ochronie zdrowia.

  • Pielgrzymka Pracowników Służby Zdrowia

    Około 4-5 tys. osób spodziewają się 25 maja organizatorzy tegorocznej, 80. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje dla blisko tysiąca pracowników opieki zdrowotnej. Poprowadzi je ks. Piotr Krakowiak, krajowy duszpasterz hospicjów.

  • Drugi symulator w Opolskim Centrum Onkologii

    Wart 2,5 mln zł symulator do planowania leczenia nowotworów promieniami działa od niedawna w Opolskim Centrum Onkologii. - Był bardzo potrzebny, bowiem nasz stary symulator ma już 11 lat, czasem się psuje, czasem wymaga serwisowania, a wtedy nie możemy rozpoczynać leczenia nowych pacjentów - mówi dr Lidia Czopkiewicz, szefowa zakładu radioterapii w OCO.

  • Nowa szefowa pomorskiego NFZ

    Dorota Pieńkowska zostanie najprawdopodobniej nową prezes Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. 16 maja prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz skierował do rady pomorskiego oddziału NFZ prośbę o zaopiniowanie Pieńkowskiej na to stanowisko, jednak może ją obsadzić nawet bez akceptacji rady. Posiedzenie rady odbędzie się pod 29 lub 30 maja.

  • Ratownicy na rowerach

    19 maja Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski przekazał 4 rowery z defibrylatorami AED ratownikom – wolontariuszom z Fundacji R2. Kraków stał się tym samym pierwszym miastem w Polsce, w którym dyżurują ratownicy na rowerach, oraz dołączył do grona kilku miast na świecie w którym takie formacje już działają.

  • Lekarze rodzinni: NFZ nie wywiązuje się z umowy

    Jak informuje Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców "Porozumienie Zielonogórskie", członkowie PZLP nadal nie przekazują do Narodowego Funduszu Zdrowia elektronicznej wersji dokumentacji aktualizacyjnej, mimo iż Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ przypomina o obowiązku złożenia w wersji elektronicznej dokumentacji aktualizacyjnej wygenerowanej z programu SWD-KO w terminie do dnia 27 maja.

  • Protest w Częstochowie

    Na wniosek Regionu Częstochowskiego, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwróciła się do członków Związku o udział w manifestacji "w obronie praw pracowników prywatyzowanych szpitali w Częstochowie".

  • STOMOZ chce odroczenia JGP

    Zarząd Główny Stowarzyszenia Menedżerów Opieki Zdrowotnej zwrócił się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Paszkiewicza z wnioskiem o przesunięcie terminu wdrożenia nowych zasad rozliczania świadczeń zdrowotnych opartych na jednorodnych grupach pacjentów do 1 stycznia 2009 r.
    STOMOZ proponuje, by okres drugą połowę br. wykorzystać na edukację świadczeniodawców w tym zakresie.

  • Lubelski UM szuka studentów w Chinach

    70 studentów Chin i Tajwanu będzie studiować na Lubelskim Uniwersytecie Medycznym. Uczelnia negocjuje także warunki przyjęcia studentów z Izraela.

  • Porozumienie w Olsztynie

    Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie porozumiały się z dyrekcją placówki, dzięki czemu ich protest zakończył się tylko na symbolicznej manifestacji.

  • MZ określa limity przyjęć na studia medyczne

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne. W stosunku do ub. roku ogólna liczba miejsc na studia medyczne we wszystkich uczelniach nadzorowanych przez Ministra Zdrowia zwiększy się o 589.

  • O śląskiej geriatrii

    Kondycja opieki geriatrycznej w województwie śląskim była przedmiotem panelu dyskusyjnego, który odbył się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim z inicjatywy Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego. W spotkaniu wziął udział Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, śląscy lekarze geriatrzy, a także przedstawiciele instytucji organizujących, wspomagających i koordynujących system opieki zdrowotnej w regionie.

  • "Zdrowy Kraków 2007–2009"

    650 000 złotych przeznaczy Kraków na realizację miejskich programów zdrowotnych w 2008 r. w ramach Miejskiego Programu Ochrony i Promocji Zdrowia "Zdrowy Kraków 2007–2009". 14 maja Prezydent Krakowa podpisał zarządzenie w sprawie zatwierdzenia wyników konkursu ofert na realizację miejskich programów zdrowotnych autorskich.

  • Rozstrzygnięcie konkursu "Przyjazna poradnia"

    Zakończył się ogólnopolski konkurs "Przyjazna poradnia", którego celem było wskazanie najbardziej przyjaznych poradni zdrowia psychicznego z całej Polski. Najwięcej pozytywnych opinii zebrały placówki w Górze, Toruniu i Grajewie. Akcja została zorganizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Zmiany Postaw wobec Psychiatrii "Odnaleźć siebie".

  • Nowy dyrektor podkarpackiego NFZ

    Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że 19 maja na stanowisko Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ została powołana Barbara Kuźniar-Jabłczyńska, która w lutym została odwołana (po 14 latach pracy) z funkcji prezesa rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, a w listopadzie ub. roku była typowana na ministra rozwoju regionalnego.

  • Dotacja na profilaktykę

    Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego przyjął projekt uchwały w sprawie przyznania dotacji podmiotowej dla Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Dotację w wysokości 27 750 zł szpital otrzymał na realizacje zadań w ramach profilaktyki chorób nowotworowych Programu zdrowotnego "Profilaktyka raka prostaty".

  • Konflikt w gryfickim szpitalu

    Anestezjolodzy z Zachodniopomorskiego Szpitala Specjalistycznego w Gryficach zapowiedzieli zerwanie 8 czerwca ze skutkiem natychmiastowym umów kontraktowych. Władze województwa zażądały wyjaśnień od dyrektora szpitala.

  • Chaos zamiast debaty

    Nie odbyła się zaplanowana na 19 maja debata radnych województwa kujawsko-pomorskiego na temat przygotowanego w Urzędzie Marszałkowskim 139-stronicowego dokumentu zawierającego wstępne propozycje rozwiązań, dotyczących przyszłości podległych regionalnemu samorządowi publicznych placówek medycznych.

  • Nowy sprzęt dla "szpitalika"

    Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Kielcach otrzyma od Urzędu Miasta w Kielcach darowiznę pieniężną w wysokości 250 000 zł. Na przyjęcie pieniędzy Zarząd Województwa wyraził zgodę podczas dzisiejszego posiedzenia.

  • Porozumienie czy rozłam?

    17 maja w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ "Porozumienie Zielonogórskie". Gościem honorowym był wiceminister zdrowia Marek Twardowski. W zebraniu wzięły udział także dwie przedstawicielki Federacji PZ, Elżbieta Protasiewicz z Dolnego Śląska oraz Joanna Zabielska-Cieciuch z Podlasia.

98888 artykułów - strona 4446 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.