Z kraju

  • "Pieniędzy w systemie jest wystarczająca ilość"

    Pieniędzy przeznaczonych na służbę zdrowia w systemie jest wystarczająca ilość, tylko trzeba umieć nimi odpowiednio zarządzać - mówi dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem Regina Tokarz.

  • Zapaść w transplantologii - brak koordynatorów

    Do początku 2007 r. udawało nam się pomóc połowie oczekujących na przeszczep. Teraz przeszczepiamy narządy tylko co czwartemu choremu - mówi Krzysztof Pijarowski, prezes stowarzyszenia Życie po Przeszczepie. W szpitalach brakuje koordynatorów, a nie ma chętnych na studia kształcące odpowiednich specjalistów.

  • Problemy podkarpackich szpitali

    6 maja wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz spotkała się z przedstawicielami środowiska rzeszowskich okulistów. Tematem spotkania było funkcjonowanie oddziału okulistyki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. F.Chopina w Rzeszowie. W spotkaniu wziął także udział dyrektor szpitala Bernard Waśko.

  • Są środki na budowę nowego szpitala w Słupsku

    51,85 mln zł otrzyma w ramach kontraktu wojewódzkiego samorząd województwa pomorskiego z budżetu państwa na budowę nowego szpitala wojewódzkiego w Słupsku. Dzięki temu Urząd Marszałkowski będzie mógł przeznaczyć pieniądze na inne inwestycje.

  • Dyrekcja szpitala ustąpiła, pacjenci odetchnęli

    Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach podpisała 7 maja odpisała porozumienie z lekarzami z oddziału nefrologii i neurologii. Medycy otrzymali umowy na czas nieokreślony. Ich zarobki wzrosną o 300-700 zł. - Na oddziałach dyżurują już nefrolodzy i neurolodzy. Do pracy wrócili także radiolodzy - powiedział dyr. Dariusz Górski.

  • Lekarze POZ będą wykreślać pacjentów?

    Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia - Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z wnioskiem o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w celu dokonania szybkiej nowelizacji obowiązującej ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w taki sposób, aby możliwe było przestrzeganie norm ilościowych objęcia opieką pacjentów przez świadczeniodawców w podstawowej opiece zdrowotnej.

  • Kopacz: Koszyk wtedy, kiedy JGP

    Kiedy wejdą grupy jednorodne, jestem w stanie przedstawić koszyk świadczeń gwarantowanych z ich wyceną w ramach grup jednorodnych. I to jest to, co będę pewnie demonstrować i przedstawiać i bronić tego już na początku czerwca - zapowiada minister zdrowia Ewa Kopacz.

  • Tytuł doktora honoris causa AMG dla Włocha

    Profesor Giuseppe Mancia zostanie 30 maja doktorem honoris causa Akademii Medycznej w Gdańsku. Uroczystość rozpocznie się o godz. 13 w Auditorium Primum Atheneum Gedanense Novum.

  • Dymisja wiceministra zdrowia

    Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk podał się do dymisji, tłumacząc się względami zdrowotnymi. Jego rezygnację przyjęła 5 maja minister Ewa Kopacz. Jak donosi "Newsweek", Włodarczyk po raz pierwszy złożył dymisję już w kwietniu, jednak do tej pory Ewa Kopacz nie chciała jej przyjąć.

  • NFZ uruchomi profilaktykę hemofilii i cukrzycy

    Narodowy Fundusz Zdrowia będzie finansował w ramach programu profilaktycznego leczenie dzieci chorych na hemofilię A i B, których jest ok. 2,5 tys., w tym ok. 400 z ciężką postacią tej choroby - poinformowała minister zdrowia Ewa Kopacz. Zostanie na to przeznaczone blisko 80 mln zł.

  • PiS apeluje o podjęcie prac nad ustawą o zawodach medycznych

    Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zaapelował do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego o podjęcie prac nad przygotowanym przez PiS i złożonym pod koniec marca projektem ustawy o zawodach medycznych innych niż te, które są uregulowane w odrębnych ustawach (o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, pielęgniarki i położnej, o psychologach, o diagnostach, o aptekarzach).

  • Mazowieckie szpitale bez kontraktów

    Dyrektorzy 21 szpitali na Mazowszu, w tym wszystkich stołecznych lecznic wojewódzkich, nie zgodzili się na warunki finansowania świadczeń medycznych proponowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na maj i czerwiec i nie podpisali kontraktów na ten okres. Szefowie placówek ostrzegają, że pieniędzy wystarczy im na 2-3 tygodnie.

  • Reforma zdrowotna najpilniejszym zadaniem rządu

    Niemal połowa Polaków (47%) uważa, iż przeprowadzenie reformy systemu opieki zdrowotnej to najpilniejsze zadanie, z którym powinien uporać się rząd - wynika z sondażu telefonicznego, przeprowadzonego w dniach 25-27 kwietnia przez SMG/KRC dla programu "Forum" w TVP Info na grupie ogólnopolskiej, reprezentatywnej 1005 osób powyżej 18. roku życia.

  • RPD o opiece paliatywno-hospicyjnej nad dziećmi

    Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zaprotestowała przeciwko nieuwzględnieniu specyfiki pediatrycznej darmowej opieki paliatywnej w rozporządzeniu określającym standardy postępowania i procedury medycznych z zakresu opieki paliatywno-hospicyjnej w zakładach opieki zdrowotnej.

  • RPO do MZ: Co z tym koszykiem?

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski wystąpił do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o informację o stopniu zaawansowania oraz przewidywanym terminie zakończenia prac nad "koszykiem świadczeń gwarantowanych".

  • Światowy Dzień Astmy - rusza akcja "Co Tchu"

    6 maja obchodzimy Światowy Dzień Astmy - przypomina gremium naukowe Światowej Inicjatywy dla Astmy (Global Initiative for Asthma – GINA). Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat astmy i poprawa jakości opieki nad chorymi. Światowy Dzień Astmy jest obchodzony regularnie od 1998 roku.

  • Ultimatum ratowników

    24 kwietnia na zjeździe Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego podjęto decyzję o przedstawieniu polskim władzom tj. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, premierowi Donaldowi Tuskowi, minister zdrowia Ewie Kopacz oraz przewodniczącym wszystkich klubów parlamentarnych w Sejmie postulatów dotyczących sytuacji w ratownictwie medycznym.

  • Lekarze POZ testują aplikacje rozliczeniowe

    16 kwietnia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie władz Funduszu (w tym prezesa Jacka Grabowskiego) z przedstawicielami Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie".

  • Trudna sytuacja w suwalskim szpitalu

    W bardzo złej sytuacji są pacjenci Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, którzy mają problemy z nerkami. Od 1 maja na oddziale nefrologii i w stacji dializ pracują tylko dwie lekarki. Do końca kwietnia łącznie z ordynatorką pracowało ich 7.

  • Jedni podpisują kontrakty, inni - wypowiedzenia

    Trwa podpisywanie umów kontraktowych z lekarzami Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie). Właśnie został rozstrzygnięty kolejny konkurs: teraz na kontraktach będzie 80 ze 110 lekarzy pełniących dyżury na oddziałach. Szpital zatrudnia prawie 170 lekarzy.

98888 artykułów - strona 4452 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.