Z kraju

  • Lekarze POZ testują aplikacje rozliczeniowe

    16 kwietnia w Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia odbyło się spotkanie władz Funduszu (w tym prezesa Jacka Grabowskiego) z przedstawicielami Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie".

  • Trudna sytuacja w suwalskim szpitalu

    W bardzo złej sytuacji są pacjenci Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach, którzy mają problemy z nerkami. Od 1 maja na oddziale nefrologii i w stacji dializ pracują tylko dwie lekarki. Do końca kwietnia łącznie z ordynatorką pracowało ich 7.

  • Jedni podpisują kontrakty, inni - wypowiedzenia

    Trwa podpisywanie umów kontraktowych z lekarzami Szpitala Wojewódzkiego w Łomży (Podlaskie). Właśnie został rozstrzygnięty kolejny konkurs: teraz na kontraktach będzie 80 ze 110 lekarzy pełniących dyżury na oddziałach. Szpital zatrudnia prawie 170 lekarzy.

  • Pomorze - co 10. poradnia bez kontraktu

    Co dziesiąta poradnia specjalistyczna na Pomorzu nie ma kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2008 rok. Umowy wygasły z końcem kwietnia, a nowych nie podpisało dotąd 113 placówek z ponad 1400, które złożyły swoje oferty. Nowy konkurs pomorski NFZ ogłosił w lutym. Jego wyniki na internetowej stronie oddziału ukazały się 25 kwietnia.

  • Kryzys w iławskim szpitalu

    Pacjenci szpitala powiatowego w Iławie (Warmińsko-mazurskie) mają zapewnioną opiekę lekarską do 6 maja, do godziny 15.00. - Dyrektorowi placówki udało się zapełnić luki w dyżurach specjalistów na poszczególnych oddziałach - informuje Edyta Wrotek, rzecznik wojewody, który w związku z sytuacją w Iławie powołał sztab kryzysowy.

  • Kolejny protest w lubelskiej lecznicy

    Na ok. 470 pracowników obsługi Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie nie przyszło dzisiaj do pracy 145 osób (m.in. salowe, sprzątaczki, instrumentariuszki, zaopatrzeniowcy, pracownicy administracji, konserwatorzy), które w ten sposób zaprotestowały przeciwko zbyt niskim zarobkom, korzystając z prawa do urlopu na żądanie.

  • Opole wspiera profilaktykę

    Urząd Miasta Opola wyda w tym roku 600 tys. zł na badania profilaktyczne dla mieszkańców miasta. Miasto sfinansuje także szczepienia ochronne przeciw meningokokom grupy C dzieci urodzonych w latach 2002-2003.

  • Certyfikat jakości dla tarnowskich przychodni

    Zespół Przychodni Specjalistycznych przy ul. M. Skłodowskiej-Curie w Tarnowie otrzymał Certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2000.

  • Wrocławsko-lwowska współpraca szpitali dziecięcych

    30 kwietnia wicemarszałek województwa dolnośląskiego Piotr Borys uczestniczył w podpisaniu memorandum dotyczącego współpracy między Dolnośląskim Centrum Pediatrycznym im. J. Korczaka i Lwowskim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym. Dokument sygnowali dyrektorzy szpitali – Wanda Poradowska-Jeszke i Dmytro Kwit.

  • Profilaktyka raka w Zachodniopomorskiem

    30 kwietnia Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o kontynuacji zadań w ramach profilaktyki chorób nowotworowych dla mieszkańców regionu na rok 2008. Na ten cel przyznano m.in. dotację dla Samodzielnego Publicznego Specjalistycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Zdroje" w Szczecinie w wysokości 27 750 zł.

  • Rozłam wśród lekarzy rodzinnych?

    27 kwietnia w Warszawie odbyły się obrady Delegatów Prezydium Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie", podczas których negatywnie rozpatrzono odwołanie Lubuskiego Związku Lekarzy Pracodawców POZ od decyzji Sekretariatu "PZ" o wykluczeniu z Federacji, w wyniku czego Związek Lubuski przestał być członkiem "PZ".

  • Pacjenci pozywają państwo

    215 pacjentów z hemofilią pozwało państwo polskie za zakażenie WZW typu C. Każdy żąda po 100 tysięcy złotych - informuje "Gazeta Wyborcza". Dziennik dodaje, że osoby te zostały zakażone poprzez leki krwiopochodne, stosowane w Polsce leczeniu hemofilii.

  • Czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski będzie kształcił lekarzy?

    Radni wojewódzcy jednomyślnie poparli powstanie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Według danych Ministerstwa Zdrowia, w regionie występuje najniższy w Polsce wskaźnik lekarzy, który wynosi 15,3 na 10 tys. mieszkańców, podczas gdy w kraju średnia sięga 22,4 na 10 tys.

  • Jak NFOZ pomógł trójmiejskim szpitalom

    Warszawski likwidator gdańskiego oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia zgarnął niemal 500 tys. zł, które miały zostać przeznaczone na zakup specjalistycznej aparatury dla 4 szpitali i 1 stacji krwiodawstwa - donosi "Dziennik Bałtycki".

  • Radomski szpital odzyskał 2 oddziały

    Minister zdrowia Ewa Kopacz uchyliła spowodowaną niedoborem kadry lekarskiej decyzję wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego z końca marca br. o wykreśleniu z rejestru zakładów opieki zdrowotnej dwóch oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

  • Kolejny SOR w opałach

    Dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach powiesiła na drzwiach jedynego w tym mieście Szpitalnego Oddziału Ratunkowego informację, że na poradę ortopedy pacjenci mogą czekać na oddziale ratunkowym nawet kilka godzin. W ubiegłym roku SOR przyniósł prawie 2,5 mln straty. Coraz częściej psuje się funkcjonujący tam sprzęt.

  • Nowy szef szpitala w Sosnowcu

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał Iwonę Łobejko na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu. Umowa z nią została zawarta na 3 lata.

  • Nowy dyrektor szpitala Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu

    Mariusz Put będzie nowym dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął decyzję w tej sprawie na posiedzeniu 29 kwietnia.

  • KZM - lepiej szczepić niz leczyć

    Kleszczowe zapalenie opon mózgowych może prowadzić do poważnych, trwałych powikłań - porażenia nerwów, niedowładów kończyn czy depresji. Ponieważ, obecnie nie ma leków zwalczających infekcję, najlepiej zapobiegać jej przy pomocy szczepionki - mówili lekarze na konferencji prasowej w Warszawie.

  • OZZL doniesie na premiera do prokuratury

    Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel zapowiedział, że w ciągu tygodnia złoży doniesienie do prokuratury na premiera. Medycy chcą, by prokuratura sprawdziła doniesienia "Gazety Wyborczej" z 22 kwietnia, że szef rządu wywierał nacisk na wojewodę mazowieckiego w sprawie likwidacji 2 oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

98889 artykułów - strona 4453 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.