Z kraju

  • Krajowe Forum Orphan krytykuje AOTM

    Polska, będąc liderem przemian społecznych i gospodarczych regionu środkowo-wschodniej Europy, wciąż nie ma własnej polityki wobec chorób rzadkich - twierdzi Mirosław Zieliński, Koordynator Krajowego Forum na rzecz terapii chorób rzadkich Orphan, które grupuje Stowarzyszenia zabiegające o zapewnienie opieki i leczenia dla osób cierpiących na takie choroby.

  • Jest sprzęt, brakuje lekarzy

    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, w którym w połowie zeszłego miesiąca oddano do użytku zmodernizowany blok operacyjny z 5 najnowocześniejszymi salami operacyjnymi na Śląsku, cierpi na bark kadry.

  • KE wstrzymała postępowanie przeciwko Polsce

    Komisja Europejska zdecydowała 29 lutego o zawieszeniu postępowania przeciwko Polsce w sprawie funkcjonalności Europejskiego Numeru Alarmowego 112. Sprawę skierowano do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w październiku 2006 r., oskarżając Polskę między innymi o brak możliwości lokalizacji osoby dzwoniącej pod numer alarmowy 112.

  • Sytuacja daleka od stabilizacji

    Zdaniem Związku Zawodowego Lekarzy po 2 miesiącach funkcjonowania znowelizowanej ustawy o zakładach opieki zdrowotnej sytuacja w większości szpitali w Warszawie i na Mazowszu daleka jest od stabilizacji.

  • Pracownicy szpitala zablokują drogę krajową

    Protestujący pracownicy Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu zapowiedzieli, że dziś od 14.30 przez półtorej godziny blokować będą drogę krajową nr 4, prowadzącą do przejścia granicznego z Ukrainą w Korczowej.

  • Nagrody MZ dla pracowników CM UJ

    Minister Zdrowia przyznał pracownikom Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego nagrody za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne oraz za całokształt dorobku naukowego.

  • Lekarze przeciw korupcji

    29 lutego, w ogólnopolskim Dniu Bez Łapówki, na dziedzińcu Szpitala Dzieciątka Jezus przy ul. Nowogrodzkiej 59 w Warszawie odbył się happening Fundacji "Nie biorę, chcę normalnie zarabiać" i Ruchu Normalne Państwo pod hasłem "Idź do lekarza, który nie przyjmuje".

  • Samorządowcy postulują przywrócenie kształcenia policealnego pielęgniarek

    System kształcenia pielęgniarek był jednym z głównych tematów drugiego dnia konwentu Marszałków Województw RP w Rybniku. Zaniepokojenie marszałków wzbudził spadek liczby zatrudnianych pielęgniarek w zakładach opieki zdrowotnej. Ich zdaniem ten utrzymujący się trend może zagrozić normalnemu funkcjonowaniu służby zdrowia oraz spadku jakości usług medycznych.

  • OZZL nie wycofuje się z "białego szczytu"

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podjął uchwałę o kontynuowaniu uczestnictwa w pracach "białego szczytu".

  • Napięcie w podlaskich szpitalach

    Pielęgniarki i położne ze szpitala MSWiA w Białymstoku zawiesiły decyzję o rozpoczęciu 3 marca strajku okupacyjnego placówki. Chcą natomiast powołać mediatora z Departamentu Zdrowia MSWiA, który pomoże w negocjacjach płacowych z dyrekcją.

  • PE wszczął badanie petycji lekarzy polskich

    W odpowiedzi na petycję wysłaną przez lekarzy polskich do Parlamentu Europejskiego Komisja Petycji PE poinformowała Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy o wszęciu badania spraw będących przedmiotem petycji.

  • Pozostało 70% dla rezydentów

    Wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia Marek Balicki zapowiedział, że w najbliższych miesiącach jego klub zgłosi inicjatywę legislacyjną, mającą na celu podwyższenie minimalnego wynagrodzenia lekarzy rezydentów.

  • Gdańska poliklinika wciąż czeka na pomoc

    Na konto Akademickiego Centrum Klinicznego w Gdańsku nadal nie wpłynęły żadne pieniądze z ministerstwa zdrowia - informuje dyrektor ACK Ewa Książek-Bator. Na razie nie wiadomo też, jaka kwota zostanie przyznana gdańskiej Akademii Medycznej z budżetu państwa.

  • "Nadal tyka bomba z opóźnionym zapłonem"

    W połowie marca w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym na Józefowie w Radomiu i w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Tytusa Chałubińskiego może zabraknąć lekarzy. Większość medyków nie podpisała bowiem klauzul opt-out. Deklarują, że się zgodzą, ale wtedy gdy ich zarobki wrócą do poziomu sprzed pierwszego stycznia 2008 r.

  • O sytuacji ochrony zdrowia na Mazowszu

    27 lutego w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego odbyło się kwartalne spotkanie dyrektorów Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest samorząd województwa.

  • O wdrażaniu Narodowego Planu Zdrowia

    Obniżenie umieralności z powodu nowotworów złośliwych i chorób naczyniowo-sercowych to główne założenia Narodowego Planu Zdrowia na lata 2007-2015. Założenia będą realizowane m.in. poprzez programy profilaktyczne. W Szczecinie przedstawiono sposób wdrażania NPZ w woj. zachodniopomorskim.

  • Pikieta pielęgniarek

    Około 20 pielęgniarek ze Szpitala Psychiatrycznego w Żurawicy przez 40 minut pikietowało wczoraj Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Protestujące domagają się wzrostu płac o 750 złotych brutto, dyrektor placówki zaproponował im 225 zł. 6 pielęgniarek prowadzi w szpitalu głodówkę, 3 zmuszone były ją przerwać ze względu na zły stan zdrowia.

  • Prezydent podpisał ustawy o zmianach nazw uczelni medycznych

    26 lutego Prezydent RP Lech Kaczyński podpisał ustawy z 23 stycznia br.: o nadaniu Akademii Medycznej w Warszawie nazwy "Warszawski Uniwersytet Medyczny", o nadaniu Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie nazwy "Uniwersytet Medyczny w Lublinie" oraz o nadaniu Akademii Medycznej w Białymstoku nazwy "Uniwersytet Medyczny w Białymstoku".

  • Zmiana szefa dolnośląskiego NFZ

    Krzysztof Dworak, jest jedynym kandydatem na stanowisko dyrektora Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz zwrócił się do Rady dolnośląskiego NFZ o zaopiniowanie tej kandydatury, ale opinia Rady (która zbierze się 3 marca) nie jest dla niego wiążąca.

  • 685 000 zł dla krakowskich szpitali

    685 000 złotych otrzymają krakowskie szpitale miejskie na zakup nowoczesnej aparatury i opracowanie dokumentacji projektowej na modernizację lądowiska i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. 28 lutego Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę w tej sprawie.

98919 artykułów - strona 4482 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.