mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Zdrowotne wydatki Śląska

    Radni województwa śląskiego uchwalili budżet na 2008 r. Na wydatki zaplanowano kwotę 1,9 mld zł, z tego 119,8 mln zł zostanie przeznaczone na ochronę zdrowia.

  • Uzdrowiska tracą na tzw. niedojazdach

    300 tys. Polaków czeka na wyjazd do sanatoriów. Kolejki sięgają 1,5 roku i rosną. Nie wpływa to jednak na zwiększenie zysków uzdrowiskowych spółek, które one płacą za pacjentów NFZ, jeśli ci nagle zrezygnują z leczenia - pisze "Rzeczpospolita".

  • Pielęgniarki wywalczyły podwyżki

    Dyrekcja Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zgodziła się na podwyżki dla pielęgniarek. Płaca zasadnicza sióstr ze stażem poniżej 20 lat wzrośnie o 200 złotych netto, a dla tych, które pracują dłużej - o 350 zł. Zmieni się także system wyliczania zarobków. Porozumienie obowiązuje do lipca. Wtedy obie strony umówiły się na kolejne rozmowy.

  • "Doświadczona pielęgniarka powinna zarabiać więcej niż rezydent"

    Dzisiaj już nikt nie panuje nad pieniędzmi na podwyżki. Organy założycielskie szpitali postanowiły przyznać lekarzom ogromne pensje, co prostą drogą prowadzi te placówki do bankructwa - mówi przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.

  • Porozumienie lekarzy rodzinnych z NFZ

    28 stycznia w siedzibie Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego (Bożena Janicka, Mariusz Wojtowicz, Andrzej Masiakowski) z władzami Funduszu (Jacek Paszkiewicz, Jacek Grabowski).

  • Część podatku rolnego na zdrowie?

    Minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział przedstawienie i wdrożenie w tym roku pierwszego etapu reformy systemu ubezpieczeń społecznych rolników. Prace legislacyjne będą szły w kierunku umożliwienia rolnikom płacenie zróżnicowanych składek, przy jednoczesnym zróżnicowaniu wypłacanych świadczeń.

  • Podwyżki tylko dzięki restrukturyzacji i przekształceniom

    Zrzucanie odpowiedzialności za wprowadzanie podwyżek na dyrektorów szpitali jest błędem - to problem systemowy. Pieniędzy w służbie zdrowia jest dużo, najwięcej od lat, brak tylko ich dobrego wykorzystania. Dlatego radzę rządowi podążać ścieżką wytyczoną w expose - mówi Krzysztof Tuczapski, wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych, prezes Zamojskiego Szpitala Niepublicznego.

  • MZ o zarobkach lekarzy

    Jak poinformował wiceminister zdrowia Marek Twardowski, wypełnione ankiety o zarobkach lekarzy przesłało do resortu kilkadziesiąt szpitali powiatowych, wojewódzkich i klinicznych. Twardowski zaznaczył, że szczegółowe dane będą zbierane w pierwszej dekadzie lutego.

  • Z polisą bez kolejki

    Mając dodatkową polisę ubezpieczeniową, pacjent będzie zoperowany w wybranym przez siebie terminie i jednocześnie będzie miał zagwarantowany pokój o wyższym standardzie - mówi Andrzej Włodarczyk, wiceminister zdrowia, który nadzorował przygotowanie projektu ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych oraz nadzorze nad ubezpieczeniami zdrowotnymi. Projektem na najbliższym posiedzeniu Sejmu zajmą się posłowie.

  • Lekarze złożą wypowiedzenia

    Lekarze z Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu 30 stycznia złożą wypowiedzenia z pracy. Decyzja ta jest efektem braku porozumienia z dyrekcją. Medycy mówią, że nie chcą już negocjować z dyrektor szpitala, gdyż nie ma im nic nowego do zaoferowania.

  • Zamiast podwyżek - lekarze z zewnątrz

    Wynajęciem zewnętrznej firmy zapewniającej obsadę nocnych dyżurów zakończyły się negocjacje z lekarzami w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Świeciu nad Wisłą. Dyrekcja nie mogła spełnić postulatów płacowych lekarzy.

  • NIK negatywnie o szpitalnych przetargach

    Nieprawidłowe przeprowadzanie przetargów, w tym nieprzestrzeganie zasad zachowania uczciwej konkurencji oraz równego traktowania oferentów - to najpoważniejsze zarzuty wobec warmińsko-mazurskich szpitali, które skontrolowała NIK. - Wyniki kontroli dotyczącej realizacji zamówień publicznych w SPZOZ-ach nas przeraziły. Na 10 skontrolowanych szpitali tylko jeden szpital (w Giżycku) został oceniony pozytywnie - powiedział wiceprezes NIK Józef Górny.

  • Podwyżki po ugodzie i bez ugody

    25 stycznia udało się dojść do porozumienia płacowego z lekarzami w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Białymstoku. Dziś w sprawie podwyżek mają rozmawiać pielęgniarki i położne.

  • Kolejne akcje protestacyjne pielęgniarek

    Pielęgniarki ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu odejściem na 3 godziny (od 8.00 do 11.00) od łóżek pacjentów rozpoczęły strajk. We wtorek akcja ma potrwać 4 godziny, a w środę - 5. Część sióstr wzięła też urlopy na żądanie.

  • Lekarz wytoczył precedensowy proces

    Dr n. med. Wojciech Gromkowski, przewodniczący Zarządu Związku Zawodowego Anestezjologów Regionu Podlaskiego, założył precedensową sprawę Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Białymstoku. Rozpatrujący sprawę jego i dwóch innych lekarzy Sąd Najwyższy wypowie się 13 marca, co należy się medykom za czas spędzony na dyżurach: wolne czy pieniądze.

  • Powstaje nowy oddział dla dzieci

    Rusza budowa nowego oddziału w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Będzie to 10-łóżkowy Oddział Leczenia Żywieniowego dla dzieci, które z powodu choroby nie mogą jeść normalnie – wymagają podaży wszystkich składników odżywczych dożylnie.

  • Nr 112 już prawie europejski

    25 stycznia wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Witold Drożdż, Komendant Główny Policji nadinspektor Tadeusz Budzik, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej nadbrygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz przedstawiciele operatorów telekomunikacyjnych podpisali porozumienie umożliwiające lokalizację osoby dzwoniącej pod numer alarmowy 112.

  • Anestezjolodzy walczą o wyższe pensje

    Anestezjolodzy ze Szpitala Specjalistycznego w Pile (Wielkopolskie) podpisali ugodę i wracają do normalnej pracy. - Po trzytygodniowych trudnych rozmowach porozumieliśmy się z dyrekcją i starostą pilskim - powiedział Jacek Gęsicki ze Związku Zawodowego Anestezjologów.

  • O małopolskiej ochronie zdrowia

    25 stycznia w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego. Spotkaniu przewodniczył wojewoda Jerzy Miller. Tematem obrad było omówienie kwestii związanych z sytuacją ochrony zdrowia w regionie.

  • Porozumienie w Radomsku, strajk w ICZMP

    Pielęgniarki ze szpitala powiatowego w Radomsku (Łódzkie) podpisały porozumienie z dyrekcją. Uzgodniono, że siostry dostaną podwyżkę płacy zasadniczej w wysokości 463 złotych. Oprócz tego będą otrzymywać każdego miesiąca dodatek w kwocie 170 zł brutto. Dyrektor placówki obiecał też, że do rozmów o podwyżkach będzie wracał pod koniec każdego kwartału.

98919 artykułów - strona 4498 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.