Z kraju

  • Lekarze zawiesili głodówkę

    Głodujący od 21 stycznia lekarze Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży w czwartek po południu zawiesili - do 30 stycznia akcję protestacyjną. Od poniedziałku głodowało troje medyków, w środę dołączył do nich czwarty.

  • Komputery dla małopolskich szpitali

    Małopolskie Centrum Zdrowia Publicznego w Krakowie chce za darmo przekazać wszystkim szpitalom w województwie komputery, które mają ułatwić prowadzenie statystyk. Do rozdania są 43 komputery. Na razie jednak tylko 5 placówek wyraziło zainteresowanie.

  • "W trosce o pacjentów łamiemy prawo"

    Aby zapewnić pacjentom całodobową opiekę, w wielu warszawskich szpitalach lekarze pracują więcej godzin niż dopuszcza ustawa o ZOZ-ach - mówi przewodniczący Zarządu Regionu Mazowieckiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Maciej Jędrzejowski.

  • Kolejne rozmowy o zdrowiu

    Jest wola rozmowy i to jest najważniejsze - powiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz po środowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z przedstawicielami klubów parlamentarnych i prezydenta w sprawie naprawy systemu ochrony zdrowia.

  • Samorządowcy zaproponują zmiany do projektów ustaw MZ

    24 stycznia, na zainicjowanym przez wicemarszałka woj. dolnośląskiego Marka Moszczyńskiego spotkaniu, przedstawiciele samorządów wojewódzkich, odpowiedzialni za politykę zdrowotną, dyskutowali o projektach ustaw przedłożonych przez Ministerstwo Zdrowia na poniedziałkowym "białym szczycie" w Warszawie.

  • LiD: Zapłodnienie in vitro powinno być refundowane

    Zapłodnienie in vitro powinno być refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Są na to pieniądze. Potrzebne są jednak odpowiednie zmiany prawne - oceniają politycy Lewicy i Demokratów. Na zorganizowanej w Sejmie konferencji politycy i eksperci omawiali, prawne, etyczne i medyczne aspekty leczenia niepłodności poprzez pozaustrojowe zapłodnienie.

  • "Jesteśmy w stanie przekonać wielu partnerów"

    Zdaniem wiceministra zdrowia Adama Fronczaka w ciągu najbliższych 10 dni będziemy znali już wstępne stanowiska pięciu zespołów tematycznych powołanych w ramach "białego szczytu", by zająć się problematyką przekształceń ZOZ-ów, zasad zarządzania w systemie ochrony zdrowia, praw pacjenta, koszyka świadczeń, dodatkowych ubezpieczeń oraz źródeł finansowania systemu.

  • "S" wzywa rząd do negocjacji

    "Solidarność" wezwała rząd do niezwłocznych negocjacji z partnerami społecznymi systemu wynagrodzeń w publicznej opiece zdrowotnej określającego relację wynagrodzeń pomiędzy poszczególnymi grupami zawodowymi w odniesieniu do średniej płacy krajowej.

  • Apel starostów do prezesa NFZ

    Konwent Starostów i Wicestarostów Lubuskich zwrócił się do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z wnioskiem o zmianę w zaproponowanej nowej wersji zarządzenia w sprawie przyjęcia "Szczegółowych materiałów informacyjnych o przedmiocie postępowania w sprawie zawarcia umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej oraz o realizacji i finansowaniu umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju: leczenie szpitalne".

  • Pracodawcy czekają na racjonalne projekty ustaw

    Konfederacja Pracodawców Polskich negatywnie oceniła pakiet ustaw zdrowotnych zaproponowany przez minister Kopacz. "Czas ogólnych haseł – właściwy okresowi przedwyborczemu – już minął, tak więc poza zapewnieniami o determinacji w racjonalizacji ochrony zdrowia w Polsce, oczekujemy na nowe projekty. Tym razem racjonalne" - wzywaja pracodawcy.

  • 26 stycznia - Dzień Transplantacji

    26 stycznia obchodzony jest Dzień Transplantacji, a jednocześnie 42. rocznica pierwszej w Polsce pomyślnej transplantacji nerki. Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne d/s Transplantacji "Poltransplant" opublikowało statystykę dotyczącą przeszczepień w 2007 r.

  • Debata o zdrowiu odroczona

    Prezydium Sejmu i Konwent Seniorów, po przeanalizowaniu sytuacji, jaka powstała w związku z dramatem katastrofy lotniczej, podjęły decyzję o tym, aby przenieść debatę (o sytuacji w ochronie zdrowia - red.) – z natury swojej bardzo trudną i grożącą bardzo ostrą polemiką, stojącą w jaskrawym kontraście z atmosferą żałoby – na następne posiedzenie Sejmu - poinformował marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

  • Młodzi lekarze nie przekonali senatorów

    23 stycznia odbyło się posiedzenie Senackiej Komisji ds. Zdrowia, poświęcone m.in. rozpatrzeniu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (druki sejmowe nr 79, 11, druk senacki nr 41).

  • Roszady w sejmowej Komisji Zdrowia

    W składzie osobowym sejmowej Komisji Zdrowia znów zaszły zmiany. Z funkcji członków Komisji zostali odwołani trzej posłowie Platformy Obywatleskiej: prawnik Zenon Durka (powołany 19 grudnia), pedagog Marek Plura (powołany 15 listopada) i nauczyciel Wojciech Ziemniak (powołany 19 grudnia).

  • "Przywrócić równowagę w opiece pediatrycznej"

    Obecna sytuacja opieki zdrowotnej nad dziećmi w Polsce wymaga pilnej interwencji - oświadczył w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Waldemar Wrona, prosząc "o pomoc w przywróceniu równowagi w opiece pediatrycznej jako codziennym kontakcie lekarza z małym pacjentem".

  • Śmigłowce dla LPR - resort czeka na wyrok sądu

    Ministerstwo Zdrowia czeka na wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie, do którego resort zaskarżył wyrok zespołu arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych unieważniający postępowanie przetargowe o udzielenie zamówienia publicznego na zakup 23 śmigłowców i symulatora lotów dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformował w Sejmie wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek.

  • Wkrótce pilotaż systemu JGP w szpitalach

    23 stycznia gościem senackiej Komisji Zdrowia była minister zdrowia Ewa Kopacz, która przedstawiła senatorom najbliższe plany pracy resortu.

  • AM w Białymstoku zmienia nazwę

    Sejm uchwalił zmianę nazwy Akademii Medycznej w Białymstoku na "Uniwersytet Medyczny w Białymstoku".

  • Akademia Medyczna w Lublinie uniwersytetem

    Sejm uchwalił ustawę o nadaniu Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie nazwy "Uniwersytet Medyczny w Lublinie".

  • Sejm za zmianą nazwy AM w Warszawie

    Akademia Medyczna w Warszawie zmienia nazwę na Warszawski Uniwersytet Medyczny. Wczoraj Sejm przegłosował ustawę w tej sprawie. Do oficjalnej zmiany nazwy potrzeba jeszcze zgody Senatu i podpisu Prezydenta.

98919 artykułów - strona 4499 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.