Pielęgniarki i położne ze szpitala w Kole (Wielkopolskie) na 2 godziny odeszły od łóżek pacjentów. W ten sposób domagały się podwyżek. Każda z nich chce zarabiać po 3 tysiące złotych. Domagają się od dyrekcji zapewnienia na piśmie, że ich żądania zostaną spełnione.
Dwugodzinny strajk ostrzegawczy zapowiadają na najbliższy poniedziałek pielęgniarki z Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli (Podkarpackie), jeśli negocjacje z dyrekcją dotyczące podwyżek płac nie przyniosą efektu.
Pielęgniarki z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu doszły do porozumienia z dyrekcją. Siostry od nowego roku będą dostawać wynagrodzenie zasadnicze wyższe o 600 złotych, czyli o 60 zł mniej, niż żądały.
Widać nadciągającą falę powodziową, a rząd burzy wały. Rządzący prowokują niepokój społeczny. Jak po pierwszym stycznia nie będzie komu leczyć, będą zwalać winę na lekarzy, że łamią przysięgę Hipokratesa - mówi przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.
Na corocznym spotkaniu zorganizowanym przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie pt. "Trzy życzenia dla systemu zdrowia w Polsce na rok 2008" minister zdrowia Ewa Kopacz nie podała żadnych konkretnych informacji dotyczących programu naprawczego w systemie opieki zdrowotnej.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie wprowadzenia jednolitych procedur postępowania w związku z wystąpieniem zakażeń meningokokowych.
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Górski z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Warszawie, otrzymał nagrodę "Traveller" w kategorii Naukowe Odkrycie roku 2007 za nowatorską terapię bakteriofagami.
Justyna Bigda i Maciej Śmietański, lekarze Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku, wraz z zespołem Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej kierowanym przez profesora Stanisława Bieleckiego otrzymali Złoty Medal z wyróżnieniem (Golden Medal with Mention) podczas 57. Światowych Targów Innowacji, Badań i Nowych Technologii w Brukseli za zastosowanie w chirurgii biomateriału uzyskanego z bakteryjnej celulozy.
Premier Donald Tusk powołał z dniem 11 grudnia wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Andrzeja Witolda Włodarczyka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Jeszcze w tym roku mieszkańcy Krakowa będą mogli skorzystać z dodatkowych, bezpłatnych badań profilaktycznych. Ze względu na opóźnienie wprowadzania części programów profilaktycznych, w budżecie miasta pozostały niewykorzystane na ten cel środki.
W tym roku wygasa 4-letnia kadencja większości Rad Społecznych Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, dla których Województwo Śląskie jest organem założycielskim. Dlatego Zarząd Województwa podjął uchwałę powołującą jej nowych przewodniczących i członków. Osoby, które weszły w ich skład, zostały wyłonione na zasadach wskazanych ustawą o zakładach opieki zdrowotnej.
Do sejmowej Komisji Zdrowia wpłynęły dwa projekty (rządowy i poselski) nowelizacji ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (DzU. nr 171, poz. 1800, z późn. zm.) oraz ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (DzU. nr 191, poz. 1410 oraz z 2007 r. nr 89, poz. 590). Projekty rozpatrywane będą w trybie pilnym.
Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikat dotyczący liczby miejsc dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w terminie 1 grudnia 2007 r. – 31 stycznia 2008 r.
Wielkopolscy lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji "Porozumienie Zielonogórskie" w tym roku dołożyli swoją cegiełkę do ogólnopolskiej akcji charytatywnej na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Główny Urząd Statystyczny opublikował dokument pt. "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2006 r.", obrazujący strukturę i poziom przeciętnych miesięcznych i godzinowych wynagrodzeń brutto oraz strukturę wynagrodzeń wg cech demograficznych i zawodowych.
Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie w opublikowanym na swojej stronie internetowej stanowisku wyraziła "głęboką dezaprobatę" wobec wypowiedzi prezesa Narodowego Fudnuszu Zdrowia dr. Jacka Paszkiewicza, w związku z nowymi uregulowaniami dotyczącymi czasu pracy lekarzy.
To jest problem państwa postkomunistycznego. Zarówno nauczyciele, lekarze, jak i parę innych grup zawodowych nie zostało objętych mechanizmami rynkowymi. Dlatego też w tych dziedzinach wzrost wynagrodzeń czy pewna regulacja musi się dokonywać na zasadach gwałtownych - twierdzi przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stypendiach za osiągnięcia w nauce i za wybitne osiągnięcia sportowe, które przyznano na rok akademicki 2007/2008. Łącznie uzyskało je 50 studentów: 45 za osiągnięcia w nauce i 5 za wybitne osiągnięcia sportowe.
Minister zdrowia Ewa Kopacz wydała zarządzenie określające kompetencje poszczególnych wiceministrów. Krzysztof Grzegorek będzie odpowiadał za organizację opieki zdrowotnej, Marek Twardowski za politykę lekową, a finansami nadal zajmować się będzie Wacława Wojtala.
Nie pomogły ani imienne zaproszenia, ani apele księży. W tym roku w ramach Narodowego Programu Profilaktyki Nowotworowej na Dolnym Śląsku wykonano 70% bezpłatnych mammografii i tylko 50% badań cytologicznych.