Prace naukowców z Oddziału Klinicznego Interny Dziecięcej i Alergologii III Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, z tamtejszego szpitala im. M. Kopernika oraz z Katedry Pulmunologii i Alergologii UMŁ zostały opublikowane w czasopismach The Journal of Allergy and Clinical Immunology i Annals of Allergy, Asthma and Immmunology.
Zdaniem wiceprzewodniczącego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Tomasza Undermana, jeśli rząd nie znajdzie pieniędzy na podwyżki oczekiwane przez medyków, to upadnie. - System jest zagrożony i obecnie tylko jakąś siłą inercji i różnymi działaniami może przetrwać góra pół roku. Jeśli pani minister nie podoła temu nie ze swojej winy, tylko przez rząd, który uzna, że są ważniejsze rzeczy, to wtedy my rządowi pokażemy i wytłumaczymy - mówi Underman.
Oczekujemy jakiegoś pomysłu na rozwój sytuacji, zarówno jeśli chodzi o finansowanie, jak i o reformę ochrony zdrowia, ale za 3 tygodnie mamy problem i ten problem trzeba rozwiązać natychmiast. I musi go rozwiązać rząd, a nie dyrektorzy. Zrzucanie tego na barki dyrektorów jest, moim zdaniem, ogromnym błędem i doprowadzi do strasznego chaosu w znacznej części zakładów opieki zdrowotnej - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.
Nie prognozowałbym tak daleko i tak odważnie - tak premier Donald Tusk odniósł się do wypowiedzi minister zdrowia Ewy Kopacz o prognozowanym wzroście zarobków lekarzy. Minister zdrowia zapowiedziała w czwartek, że w 2010 roku lekarze specjaliści będą zarabiać ponad 11 tys. zł. Natomiast od stycznia 2008 roku resort przewiduje podwyżki płac dla lekarzy rezydentów (o 520 zł), stażystów (o 460 zł) oraz pielęgniarek stażystek (o 280 zł).
Lekarze w Polsce będą popierać działania reformatorskie rządu, ale uważają, że najlepszym wyrazem tego poparcia będzie wywarcie pewnego nacisku na rządzących. Doświadczenia medyków wskazują bowiem na to, że rządzący bez takiego nacisku często się ważnymi sprawami nie zajmują - głosi uchwała programowa piątkowego IX Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów OZZL.
7 grudnia w Warszawie pięć młodych kobiet naukowców otrzymało stypendia naukowe L'Oréal Polska dla Kobiet i Nauki przy wsparciu Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Stypendia, przyznawane od 2001 roku, przeznaczone są dla kobiet prowadzących badania w dziedzinach biologiczno-medycznych.
5 grudnia w Zielonej Górze odbyła się konferencja dotycząca szpitalnictwa w woj. lubuskim. Zorganizował ją Wydział Promocji i Ochrony Zdrowia Departamentu Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Konferencja skierowana była do dyrektorów i kierowników publicznych i niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów zapowiedział, że jeśli do końca br. rząd nie wprowadzi satysfakcjonujących to środowisko rozwiązań, Związek zarekomenduje wszystkim anestezjologom, aby nie wyrażali zgody na zwiększony wymiar czasu pracy.
Jak informuje rzecznik prasowy Ministestwa Zdrowia Ewa Gwiazdowicz, Polska uzyskała zgodę na prowadzenie tzw. studiów pomostowych dla pielęgniarek i położnych ponad początkowo przewidziany rok 2010. Komisja Europejska potwierdziła ten fakt pismem z 30 listopada br.
Przyjmowanie niektórych popularnych leków jednocześnie, np. ibuprofenu w połączeniu z naproksenem, może poważnie zaszkodzić zdrowiu - ostrzegli specjaliści na konferencji, którą zorganizowano ją w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny". Tematem konferencji były niekorzystne interakcje leków.
W wystosowanym wczoraj do premiera Donalda Tuska liście Naczelna Izba Lekarska zgłasza własne pomysły na naprawę służby zdrowia, apelując o przekazanie części środków Funduszu Pracy do Narodowego Funduszu Zdrowia.
Pobieranie przez szpitale publiczne dodatkowych opłat np. za osobną salę do porodu, jednoosobowy pokój po porodzie, indywidualna opiekę lekarza, położnej lub pielęgniarki podczas porodu oraz po porodzie, poród rodzinny lub znieczulenie zewnątrzoponowe to niedopuszczalna praktyka - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwrócił się w tej sprawie do minister zdrowia Ewy Kopacz.
Wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek zapowiedział, że po I kwartale 2008 r. nastąpi "pierwsza ocena list leków refundowanych". - Wtedy będziemy starali się ocenić, czy dotychczas wprowadzone leki, cała procedura, ich zastosowanie, łącznie z konsekwencjami finansowymi, odpowiada pierwotnym założeniom, które miały wpływ na to, jak ona została stworzona - stwierdził podczas posiedzenia Sejmu Grzegorek.
Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że podczas dzisiejszego IX Nadzwyczajnego Krajowego Zjazdu Delegatów OZZL będzie prosić lekarzy o "3 miesiące spokoju". Jej zdaniem, w planie budżetu na przyszły rok nie ma pieniędzy na służbę zdrowia, ale za to są środki na kontach centrali i oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia.
Średnie łączne wydatki związane z leczeniem prywatnym w Polsce (w tym dodatkowe opłaty w ramach bezpłatnej służby zdrowia) wynioszą rocznie 298 zł na osobę (czyli około 25 zł miesięcznie) - wynika z badania "Opieka Medyczna Polaków 2007", przeprowadzonego w marcu 2007 r.na zlecenie PZU Życie S.A. przez SMG/KRC.
5 grudnia odbyło się spotkanie przedstawicieli Federacji Zwiazków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" i Łódzkiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Łódzkie. W trakcie rozmów określono zasady współpracy pomiędzy obiema organizacjami.
W czwartek rano pielęgniarki ze szpitala w Lubinie (Dolnośląskie) na dwie godziny zastrajkowały odchodząc od łóżek pacjentów. Siostry chcą zarabiać o 500 zł więcej. W strajku wzięła udział większość z 300 zatrudnionych w szpitalu pielęgniarek i położnych.
W celu zainicjowania stałego dialogu na temat innowacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami systemu ochrony zdrowia, demosEUROPA – Centrum Strategii Europejskiej i Konfederacja Pracodawców Polskich zorganizowały 5 grudnia w Warszawie Forum pt. "Dialog – Innowacje – Przyszłość. Rola innowacji w sektorze ochrony zdrowia".
Przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel wyszedł - jak sam powiedział - "oszołomiony" z rozmów z minister zdrowia. Mimo to efekty negocjacji związkowców z Ewą Kopacz nie rzucają na kolana...
Od 4 grudnia pacjenci Szpitala Specjalistycznego im. dr.Józefa Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie w godzinach popołudniowych i nocnych pozostają pod wyłączną opieką ordynatorów oddziałów.