Z kraju

  • Zmiany personalne w MZ

    Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, premier Donald Tusk odwołał z dniem 26 listopada Annę Gręziak i Grzegorza Gołdynię, a z dniem 28 listopada Jarosława Pinkasa, ze stanowisk podsekretarzy stanu oraz powołał – z dniem 21 listopada – Marka Twardowskiego na stanowisko podsekretarza stanu w tym resorcie.

  • PZ: Przedłużyć tegoroczne kontrakty

    Prezydium Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie w piśmie do p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jacka Grabowskiego wyraziło zaniepokojenie procesem kontraktowania świadczeń zdrowotnych na rok 2008.

  • RPO zaniepokojony sytuacją w szpitalach

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz w sprawie zagrożeń w zakresie zabezpieczenia opieki zdrowotnej w publicznych zakładach opieki zdrowotnej, zwłaszcza w szpitalach.

  • "Wyrzucić zapis o 11 godzinach odpoczynku"

    Zdaniem Anny Knysok, wiceminister zdrowia w rządzie Jerzego Buzka, a obecnie wicedyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie, odłożenie ustawy o czasie pracy lekarzy szpitalom nic nie da.

  • OZZL grozi rządowi wetem prezydenta

    Będziemy prosić prezydenta o to, żeby zawetował przesunięcie w czasie ustawy i liczymy, że prezydent stanie na wysokości zadania - zapowiedział w TVN24 przewodniczący Ogolnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Karetki w systemie 24-godzinnym

    O finansowaniu wyjazdowych zespołów ratownictwa medycznego w 2008 roku wojewoda warmińsko-mazurski Anna Szyszka rozmawiała z dyrektorem Oddziału NFZ w Olsztynie Andrzejem Zakrzewskim, pełnomocnikiem wojewody ds. ratownictwa medycznego Krzysztofem Pomorskim oraz dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu Elżbietą Gelert.

  • Rząd prosi lekarzy o czas

    Minister zdrowia Ewa Kopacz będzie przekonywać do vacatio legis dla ustawy o czasie pracy lekarzy - zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk. Chodzi o przesunięcie wejścia w życie tych przepisów o rok. Do spotkania szefowej resortu zdrowia z przedstawicielami OZZL ma dojść w środę 28 listopada.

  • Chcą jak najszybszego podziału rezerw NFZ

    Poziom finansowania służby zdrowia na Lubelszczyźnie w 2007 r., a także ocena sytuacji finansowej placówek ochrony zdrowia w województwie lubelskim, w tym kontroli prawidłowości podziału środków na podwyżki dla pracowników służby zdrowia w poszczególnych zakładach opieki zdrowotnej to główne tematy omawiane podczas posiedzenia plenarnego Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego, które odbyło się w siedzibie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  • Gdynia wprowadza szczepienia przeciw HPV

    Gdynia w 2008 roku wprowadza program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, który obejmie ponad 3 000 dziewczynek. Na początek zostaną nimi objęte dziewczynki urodzone w 1994 r. Program będzie kontynuowany w nastepnych latach i adresowany do kolejnych roczników (zawsze do dziewcząt w wieku lat 14). W ciągu najbliższych 3 lat koszt realizacji programu wyniesie około 4 mln złotych.

  • Kopacz zapowiada refundację in vitro

    Zajmę się zagadnieniem refundacji in vitro, kiedy tylko załatwię najbardziej dotkliwe problemy finansowe ochrony zdrowia - zapowiada minister zdrowia. - Na początek można refundować in vitro dla najbiedniejszych. Na wszystko nie będzie nas stać - mówi Ewa Kopacz.

  • Sukces łódzkich naukowców

    Naukowcy z Politechniki Łódzkiej zostali wyróżnieni medalami 56. Międzynarodowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik Eureka w Brukseli. Tym razem PŁ zaprezentowała 12 swoich projektów i za wszystkie została nagrodzona. W 16-letniej historii udziału PŁ w targach po raz pierwszy nagród było tak wiele.

  • Lekarze wygrali dopłaty za dyżury

    Sąd Rejonowy w Nowym Sączu w wydziale pracy zasądził dla 29 lekarzy z tamtejszego Szpitala Specjalistycznego im. J. Śniadeckiego od kilkuset do kilkunastu tysięcy zł jako dopłatę do dyżurów, przepracowanych w okresie od 1 czerwca 2004 do 31 lipca 2007.

  • Nie chcą likwidacji oddziału

    Ponad 1270 osób podpisało się od piątku pod apelem przeciwko likwidacji liczącego 35 łóżek oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży (woj. podlaskie). Decyzję taką podjął dyrektor placówki Marian Jaszewski, ponieważ oddział przynosi około milion złotych strat rocznie.

  • Nowe metody leczenia raka?

    Gliwiccy lekarze z Instytutu Onkologii wraz amerykańskimi specjalistami z kliniki w Bostonie rozpoczęli wspólne badania, które moga być przełomem w leczeniu wybranych przypadków raka prostaty. Dr Marek Fijałkowski zastrzega jednak, że metodą objęta może zostać tylko niewielka grupa pacjentów.

  • Strajkowe ostrzeżenie

    Pielęgniarki i położne z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu odejdą w środę na 2 godziny (od 8 do 10) od łóżek pacjentów. Nie będą pracowały także pielęgniarki z izby przyjęć i poradni specjalistycznych. Jeśli dyrekcja nie spełni postulatów pielęgniarek, strajk przybierze formę ciągłą.

  • Pierwsze przedłożenia w Komisji Zdrowia

    Sejmowa Komisja Zdrowia zabiera się do pracy. Na posiedzeniu 28 listopada rozpatrzy rządowy projekt ustawy budżetowej na przyszły rok w zakresie działania Komisji oraz zaopiniuje projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2007 r.

  • Prezydent wręczył nominacje profesorskie

    22 listopada Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński w oparciu o wnioski Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów nadał tytuł profesora nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

  • "S" o zadaniach nowego rządu

    Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" opublikował swoje stanowisko w sprawie koniecznych działań nowych władz w zakresie systemu opieki zdrowotnej. Jednocześnie zaapelował, aby zaminy przeprowadzano w sposób ewolucyjny z poszanowaniem praw pacjentów i poczucia bezpieczeństwa zawodowego pracowników medycznych.

  • Anestezjolodzy u pani minister

    22 listopada w Ministerstwa Zdrowia odbyło się spotkanie minister zdrowia Ewy Kopacz z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Anestezjologów, reprezentowanym przez przewodniczącego Dariusza Kuśmierskiego, wiceprzewodniczącego Jerzego Gryglewicza oraz skarbnika Mariusza Jankowskiego.

  • Bukiel: Podwyżki jedynym rozwiązaniem

    Naszym głównym celem jest wprowadzenie do systemu ochrony zdrowia mechanizmów rynkowych. Co prawda, postulat ustalenia minimalnego wynagrodzenia dla lekarzy w nich się nie mieści. Wysuwając jednak takie żądania finansowe chcemy mieć pewność, że do lekarzy trafią pieniądze, zanim w ogóle rozpocznie się reforma systemu lecznictwa - mówi przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

98919 artykułów - strona 4522 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.