Trzy nowe stacje dializ - w Łęcznej, Hrubieszowie oraz Radzyniu Podlaskim - zaczynają działać na Lubelszczyźnie. W regionie bylo dotąd 12 placówek, gdzie wykonywane są te zabiegi. W woj. lubelskim od stycznia do sierpnia br. hemodializę miało 1420 pacjentów. W sumie zrobiono prawie 82 tys. dializ.
W województwie podlaskim rocznie diagnozuje się 4 000 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Strach przed chorobą, ale także niewiedza pacjentów o możliwości wyleczenia powodują, że zbyt późno zgłaszają się oni do lekarzy onkologów. Jedną z przyczyn wzrostu umieralności na nowotwory złośliwe jest wzrost zagrożenia tak zwanymi nowotworami tytoniozależnymi.
LifeNet to nazwa systemu telemedycyny ratunkowej, który działa w Radomiu i okolicach już od prawie roku, a będzie działał jeszcze lepiej. System daje możliwość rozpoznania zawału serca już w domu u pacjenta.
23 listopada marszałek województwa dolnosląskiego Andrzej Łoś wręczył pracownikom Szpitala Powiatowego im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy nagrody pieniężne za szczególne osiągnięcia w dziedzinie replantacji kończyn.
Krzysztof Grzegorek (PO), który 21 listopada objął tekę wiceministra w resorcie zdrowia, 24 listopada został odwołany z funkcji członka sejmowej Komisji Zdrowia.
23 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawi odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom nagród i wyróżnień Wydziału Nauk Biologicznych PAN za rok 2007.
Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przystąpiło do oceny szpitalnych oddziałów ratunkowych w zakresie spełniania wymogów określonych przepisami rozporządzenia z 15 marca br. w sprawie SOR-u (Dz.U. nr 55, poz. 365).
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o wyrażenie stanowiska w kwestii zchorowań na posocznicę wywołaną przez dwoinkę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, w tym odnośnie skali zjawiska, monitoringu sytuacji, przestrzegania procedur oraz działań i zamierzeń resortu w tym względzie. Rzecznik zasugerował upowszechnienie tego stanowiska w uzasadnionych przypadkach.
Ekspert Instytutu Sobieskiego dr Krzysztof Krajewski Siuda, który jest kierownikiem Zakładu Polityki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Piotr Romaniuk, analityk Instytutu Sobieskiego, przygotowali raport dotyczący polskiego systemu ochrony zdrowia.
Gdyby streścić część exposé dotyczącą służby zdrowia, to generalnie ma być lepiej - powiedział poseł PiS, były prezes NFZ Andrzej Sośnierz. - Oczywiście wszyscy byśmy tego chcieli: pacjenci mają mieć lepszy dostęp do usług zdrowotnych, lekarze więcej zarabiać, pielęgniarki też, ma być klarowna polityka lekowa, i to wszystko jest słuszne - stwierdził Śośnierz podczas debaty sejmowej.
Lewica i Demokraci nie udzielą votum zaufania rządowi Donalda Tuska - zapowiedział przewodniczący SLD, szef Klubu Poselskiego LiD, Wojciech Olejniczak, podczas sejmowej debaty po expose nowego premiera.
Zapowiedź decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia i zamiana go w konkurujące ze sobą fundusze ubezpieczenia zdrowotnego to reforma, której samorząd lekarski od dawna oczekiwał - powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł, komentując zapowiedzi premiera dotyczące reformy systemu ochrony zdrowia.
Bardzo cieszy nas zapowiedź premiera, że chce dyskutować na temat systemu ochrony zdrowia ponad podziałami - powiedziała szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.
Prywatyzacja szpitali może przynieść wiele korzyści, przekonujemy do niej od lat - powiedział przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzej Włodarczyk, komentując zapowiedzi premiera dotyczące reformy systemu ochrony zdrowia.
Decentralizacja systemu ochrony zdrowia to dobry kierunek zmian - tak zapowiedzi premiera Donalda Tuska w sejmowym expose ocenia szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska.
Prezydium Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" z niepokojem wysłuchało expose premiera Donalda Tuska, zwłaszcza w części dotyczącej ochrony zdrowia - głosi oświadczenie związku. "Brak konkretów w sprawie wzrostu nakładów finansowych oraz tak obiecywanych w kampanii wyborczej podwyżek dla pracowników naszej branży nie pozostawia złudzeń" - uważają związkowcy.
W opinii przedsiębiorców zrzeszonych w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan expose wygłoszone przez premiera Donalda Tuska było bardzo dobre, bo pokazało nowe podejście do filozofii funkcjonowania państwa. Ma ono stawiać na uwolnienie energii społecznej, na swobodę gospodarowania, na konieczność budowy wzajemnego zaufania, bez którego nie ma szans na odbudowę kapitału społecznego.
Premier Donald Tusk potwierdził w wygłoszonym dziś expose potrzebę przeprowadzenia zmian w systemie ochrony zdrowia. Przedsiębiorcy zrzeszenie w Business Centre Club wysoko ocenili zdecydowaną zapowiedź decentralizacji systemu, ponieważ - jak głosi opinia tej organizacji - dotychczasowy system nie daje szans na wydolne funkcjonowanie.
Pod przewodnictwem wicewojewody łódzkiego Witolda Gwiazdy obradowała Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. Najwięcej dyskusji wywołała sytuacja finansowa i kadrowa w ochronie zdrowia na terenie województwa łódzkiego.
Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jeszcze w tym roku otrzyma od Urzędu Miasta dwa specjalistyczne ambulanse reanimacyjne. Miasto na zakup karetek przeznaczy 600 tys. zł. Dwie nowe karetki będą wyposażone m.in. w defibrylator, respirator, deski, kołnierze, szyny pnuematyczne.