Z kraju

  • Nowe stacje dializ

    Trzy nowe stacje dializ - w Łęcznej, Hrubieszowie oraz Radzyniu Podlaskim - zaczynają działać na Lubelszczyźnie. W regionie bylo dotąd 12 placówek, gdzie wykonywane są te zabiegi. W woj. lubelskim od stycznia do sierpnia br. hemodializę miało 1420 pacjentów. W sumie zrobiono prawie 82 tys. dializ.

  • O Kodeksie Walki z Rakiem na Podlasiu

    W województwie podlaskim rocznie diagnozuje się 4 000 nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. Strach przed chorobą, ale także niewiedza pacjentów o możliwości wyleczenia powodują, że zbyt późno zgłaszają się oni do lekarzy onkologów. Jedną z przyczyn wzrostu umieralności na nowotwory złośliwe jest wzrost zagrożenia tak zwanymi nowotworami tytoniozależnymi.

  • Coraz większy zasięg telemedycyny

    LifeNet to nazwa systemu telemedycyny ratunkowej, który działa w Radomiu i okolicach już od prawie roku, a będzie działał jeszcze lepiej. System daje możliwość rozpoznania zawału serca już w domu u pacjenta.

  • Nagrody marszałka dla pracowników szpitala

    23 listopada marszałek województwa dolnosląskiego Andrzej Łoś wręczył pracownikom Szpitala Powiatowego im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy nagrody pieniężne za szczególne osiągnięcia w dziedzinie replantacji kończyn.

  • Zmiana w Komisji Zdrowia

    Krzysztof Grzegorek (PO), który 21 listopada objął tekę wiceministra w resorcie zdrowia, 24 listopada został odwołany z funkcji członka sejmowej Komisji Zdrowia.

  • Nagrody Wydziału Nauk Biologicznych PAN

    23 listopada w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawi odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów laureatom nagród i wyróżnień Wydziału Nauk Biologicznych PAN za rok 2007.

  • CMJ ocenia SOR-y

    Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia przystąpiło do oceny szpitalnych oddziałów ratunkowych w zakresie spełniania wymogów określonych przepisami rozporządzenia z 15 marca br. w sprawie SOR-u (Dz.U. nr 55, poz. 365).

  • RPO: Upowszechniać wiedzę o sepsie

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz z prośbą o wyrażenie stanowiska w kwestii zchorowań na posocznicę wywołaną przez dwoinkę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, w tym odnośnie skali zjawiska, monitoringu sytuacji, przestrzegania procedur oraz działań i zamierzeń resortu w tym względzie. Rzecznik zasugerował upowszechnienie tego stanowiska w uzasadnionych przypadkach.

  • Raport Instytutu Sobieskiego o systemie ochrony zdrowia

    Ekspert Instytutu Sobieskiego dr Krzysztof Krajewski Siuda, który jest kierownikiem Zakładu Polityki Zdrowotnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz Piotr Romaniuk, analityk Instytutu Sobieskiego, przygotowali raport dotyczący polskiego systemu ochrony zdrowia.

  • PiS: Skąd pieniądze na reformy?

    Gdyby streścić część exposé dotyczącą służby zdrowia, to generalnie ma być lepiej - powiedział poseł PiS, były prezes NFZ Andrzej Sośnierz. - Oczywiście wszyscy byśmy tego chcieli: pacjenci mają mieć lepszy dostęp do usług zdrowotnych, lekarze więcej zarabiać, pielęgniarki też, ma być klarowna polityka lekowa, i to wszystko jest słuszne - stwierdził Śośnierz podczas debaty sejmowej.

  • LiD: Konkretów niewiele

    Lewica i Demokraci nie udzielą votum zaufania rządowi Donalda Tuska - zapowiedział przewodniczący SLD, szef Klubu Poselskiego LiD, Wojciech Olejniczak, podczas sejmowej debaty po expose nowego premiera.

  • Radziwiłł: Bardzo ważna zapowiedź

    Zapowiedź decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia i zamiana go w konkurujące ze sobą fundusze ubezpieczenia zdrowotnego to reforma, której samorząd lekarski od dawna oczekiwał - powiedział prezes Naczelnej Izby Lekarskiej Konstanty Radziwiłł, komentując zapowiedzi premiera dotyczące reformy systemu ochrony zdrowia.

  • Gardias: Cieszy nas zapowiedź podwyżek

    Bardzo cieszy nas zapowiedź premiera, że chce dyskutować na temat systemu ochrony zdrowia ponad podziałami - powiedziała szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.

  • "Prywatyzacja szpitali może przynieść wiele korzyści"

    Prywatyzacja szpitali może przynieść wiele korzyści, przekonujemy do niej od lat - powiedział przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Andrzej Włodarczyk, komentując zapowiedzi premiera dotyczące reformy systemu ochrony zdrowia.

  • "Decentralizacja to dobry kierunek"

    Decentralizacja systemu ochrony zdrowia to dobry kierunek zmian - tak zapowiedzi premiera Donalda Tuska w sejmowym expose ocenia szefowa Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Elżbieta Buczkowska.

  • "S" zaniepokojona po expose

    Prezydium Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" z niepokojem wysłuchało expose premiera Donalda Tuska, zwłaszcza w części dotyczącej ochrony zdrowia - głosi oświadczenie związku. "Brak konkretów w sprawie wzrostu nakładów finansowych oraz tak obiecywanych w kampanii wyborczej podwyżek dla pracowników naszej branży nie pozostawia złudzeń" - uważają związkowcy.

  • PKPP zadowolona z expose

    W opinii przedsiębiorców zrzeszonych w Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan expose wygłoszone przez premiera Donalda Tuska było bardzo dobre, bo pokazało nowe podejście do filozofii funkcjonowania państwa. Ma ono stawiać na uwolnienie energii społecznej, na swobodę gospodarowania, na konieczność budowy wzajemnego zaufania, bez którego nie ma szans na odbudowę kapitału społecznego.

  • BCC: Najwyższy czas na zdrowy system

    Premier Donald Tusk potwierdził w wygłoszonym dziś expose potrzebę przeprowadzenia zmian w systemie ochrony zdrowia. Przedsiębiorcy zrzeszenie w Business Centre Club wysoko ocenili zdecydowaną zapowiedź decentralizacji systemu, ponieważ - jak głosi opinia tej organizacji - dotychczasowy system nie daje szans na wydolne funkcjonowanie.

  • Zła sytuacja finansowa i kadrowa

    Pod przewodnictwem wicewojewody łódzkiego Witolda Gwiazdy obradowała Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. Najwięcej dyskusji wywołała sytuacja finansowa i kadrowa w ochronie zdrowia na terenie województwa łódzkiego.

  • Dar dla pogotowia

    Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jeszcze w tym roku otrzyma od Urzędu Miasta dwa specjalistyczne ambulanse reanimacyjne. Miasto na zakup karetek przeznaczy 600 tys. zł. Dwie nowe karetki będą wyposażone m.in. w defibrylator, respirator, deski, kołnierze, szyny pnuematyczne.

98919 artykułów - strona 4523 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.