Leki ziołowe, podobnie jak preparaty chemiczne mogą szkodzić - przestrzegają lekarze. W ramach ogólnopolskiej kampanii "Lek bezpieczny" specjaliści przekonują, że leki, również zioła, niewłaściwie stosowane i źle przechowywane mogą być groźne dla pacjenta.
W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie) ruszyły negocjacje pielęgniarek z dyrekcją. Jest szansa na porozumienie i zakończenie trwającego od 17 października strajku. Dyrektor Dariusz Kaczorowski zgodził się na podwyższenie płac o 500 zł. Wciąż nie ma jednak zgody, od kiedy podwyżka miała by być naliczana i od kiedy wypłacana.
Stołeczni policjanci zatrzymali lekarza, który mając 2,6 promila alkoholu we krwi przyjmował pacjentów podczas swojego dyżuru w przychodni w Bemowie. Sprawa wyszła na jaw, gdy pewien młody mężczyzna potrzebujący porady chirurga-ortopedy zorientował się, ze przyjmujący go lekarz jest nietrzeźwy.
Podczas XV sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni upoważnili Zarząd Województwa do zaciągnięcia zobowiązania na lata 2008-2017, w łącznej kwocie 7 621 950 złotych, na dofinansowanie projektu "Zapobieganie wcześniactwa i poprawa stanu zdrowia dziecka przedwcześnie urodzonego".
Koncerny farmaceutyczne coraz chętniej lokują badania kliniczne swoich nowych leków w krajach zaliczanych do tzw. rynków wschodzących. W rankingu "Country Attractiveness Index for Clinical Trials", przygotowanym przez firmę konsultingową A.T. Kearney, Polska znalazła się na 8. pozycji. Producentów do przeprowadzania badań klinicznych w tych krajach skłaniają niższe o 30-65% koszty.
W Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu przeprowadzono pierwsze w Polsce operacje wszczepienia protezy stawu biodrowego z wykorzystaniem nowoczesnego tomografu komputerowego O-arm z nawigacją. W Europie są tylko 3 takie urządzenia.
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło listę wybranych ofert dotyczących zadań publicznych zlecanych do realizacji organizacjom pozarządowym przez resort w 2007 roku oraz realizujących je podmiotów (II edycja konkursu). Na te cele przeznaczono łącznie 835 956 złotych.
Pod koniec tygodnia w Wielospecjalistycznym Szpitalu Powiatowym w Tarnowskich Górach (Śląskie) rozpocznie się strajk. Związkowcy zerwali rozmowy z dyrekcją placówki, w których udział brał także - jako mediator - starosta tarnogórski Józef Korpak. Szef szpitalnej "Solidarności" Jacek Szarek twierdzi, że starosta był stronniczy.
Świętokrzyski poseł Platformy Obywatelskiej Krzysztof Grzegorek prawdopodobnie będzie wiceministrem zdrowia - informuje "Gazeta Wyborcza".
Wydział Nauk Medycznych PAN na posiedzeniu plenarnym 25 października przyznał Medal im. Jędrzeja Śniadeckiego, nagrody naukowe Wydziału oraz wyróżnienia studenckie Laur Medyczny im. W. Mayzla.
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie otrzymywał połowę środków przekazywanych na Fundusz Pracy – takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przyjęty we wtorek przez rząd.
W 2013 roku Warszawa będzie miała jeden z najnowocześniejszych ośrodków badań biomedycznych w Europie - Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). Umowę wstępną, która rozpoczyna prace nad tym – wartym 100 mln euro – projektem, podpisali profesor Leszek Pączek, rektor Akademii Medycznej, która jest koordynatorem przedsięwzięcia, oraz Olaf Gajl, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz złożył premierowi dymisję ze swojego stanowiska. Jego obowiązki będzie pełnił dotychczasowy zastępca ds. medycznych Jacek Grabowski. Te zmiany musi jeszcze formalnie zatwierdzić rada NFZ.
Jeśli szpital w Starachowicach (Świętokrzyskie) nie zostanie jak najszybciej sprywatyzowany, to grozi mu upadek – twierdzą władze powiatu. Starosta Andrzej Matynia spotkał się z załogą placówki i poinformował o planach przekształcenia w spółkę handlową.
Rada Miasta Bytomia podjęła decyzję o dofinansowaniu Szpitala Specjalistycznego nr 1 kwotą 200 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na stworzenie dokumentacji technicznej, planowanej modernizacji i budowy sieci informatycznej.
Najlepszym wyjściem z kryzysowej sytuacji w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim w Suwałkach (Podlaskie) jest restrukturyzacja, zmniejszenie liczby oddziałów, ograniczenie zatrudnienia i wypłacenie odpowiednich poborów pozostałym pracownikom - twierdzi odpowiedzialny w zarządzie województwa za służbę zdrowia wicemarszałek Marek Olbryś.
Region świętokrzyski przygotowuje się do wprowadzenia systemu połączeń telekomunikacyjnych między jednostkami ochrony zdrowia. Projekt będzie nosił nazwę "Telemedycyna". Dzięki jego realizacji znacznie poprawi się opieka medyczna w województwie - zapewnia Marek Gos, członek zarządu woj. świętokrzyskiego.
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych" (DzU. nr 143, poz. 1200)., przedłożony przez ministra zdrowia.
Podczas dzisiejszego posiedzenia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU. nr 99, poz. 1001, z późn. zm.) oraz ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.), przedłożony przez ministra zdrowia.
Pod przewodnictwem wicewojewody łódzkiego Witolda Gwiazdy obradowała Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego. Przedmiotem spotkania była sytuacja finansowa placówek służby zdrowia po akcjach protestacyjnych, zadłużenie szpitali oraz problem zabezpieczenia kadrowego ich funkcjonowania.