mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • ISO dla Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu

    Szpital Wojewódzki w Poznaniu otrzymał certyfikat ISO 9001:2000 dla działań związanych z lecznictwem szpitalnym, diagnostyką, rehabilitacją i pomocą doraźną. Przedstawiciele firmy audytowej oraz dyrekcja szpitala podkreślają, że dokument daje pacjentom pewność, iż szpital jest bezpieczną placówką.

  • Nowa rola znanego dyrektora

    Wojciech Szrajber od 5 listopada będzie pełnił funkcję dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. M. Kopernika w Łodzi.

  • Zapowiadają strajk

    Personel Szpitala Powiatowego im. Hagera w Tarnowskich Górach (Śląsk) przygotowuje się do strajku. Dwugodzinny strajk ostrzegawczy ma się odbyć we wtorek 6 listopada, jeśli do pozorumienia nie doprowadzą mediacje z udziałem starosty tarnogórskiego.

  • Zatrzymany nietrzeźwy lekarz pogotowia

    Policjanci z Radomia, po informacji od zaniepokojonej rodziny chorej pacjentki, zatrzymali nietrzeźwego lekarza pogotowia, który przyjechał do chorej kobiety. Miał około 1,8 promila alkoholu we krwi.

  • Powstał Zespół do spraw opracowania projektu standardu opieki okołoporodowej

    Zarządzeniem z 31 października minister zdrowia Zbigniew Religa powołał Zespół do spraw opracowania projektu standardu opieki okołoporodowej.

  • Tusk: Kopacz na ministra zdrowia

    Reforma zdrowia nie może być przeprowadzana w wojnie wszystkich ze wszystkimi. Musi być porozumienie ze środowiskiem lekarzy i pacjentów. Ewa Kopacz była promotorką i autorką bardzo ważnej dla nas ustawy o prawach pacjenta. Z mojego punktu widzenia właśnie pacjent jest kluczowy. Ten typ wrażliwości Ewa Kopacz prezentowała od zawsze - powiedział przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w pierwszym wywiadzie, jakiego udzielił po wyborach polskiej prasie.

  • Religa połowicznie zadowolony

    Zbigniew Religa twierdzi, że bez żalu pożegna się z szefowaniem resortowi zdrowia. Przyznał, że chętnie pozbędzie się wielu przykrych uwag i komentarzy, które otrzymywał jako minister. Żałuje tylko tego, że nie może dokończyć swojej misji zreformowania systemu opieki zdrowotnej.

  • Kukułcze jajo ministra Religi

    Minister zdrowia zatwierdził Program Szczepień Ochronnych na 2008 rok, jednak nie znalazł na niego pieniędzy. Brakuje 25 z 75 milionów złotych. - Zbigniew Religa kilkakrotnie rozmawiał z minister finansów Zytą Gilowską o dodatkowych pieniądzach na szczepienia - tłumaczy rzecznik ministerstwa zdrowia Paweł Trzciński. Za każdym razem odpowiedź była odmowna.

  • Wzrost stawek kapitacyjnych w POZ

    Opolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że w IV kwartale br. wzrastają stawki kapitacyjne w podstawowej opiece zdrowotnej.

  • Powstaje Stowarzyszenie na Rzecz Transplantologii

    Sztab Społecznej Akcji na Rzecz Transplantologii "Odchodząc do nieba narządy pozostaw potrzebującym" planuje zwołanie Walnego Zgromadzenia, podczas którego zatwierdzony zostanie statut organizacji pożytku publicznego – Stowarzyszenia na Rzecz Transplantologii.

  • Radziwiłł: Ryzyko ponownej akcji protestacyjnej

    Lekarze są zmęczeni kilkumiesięcznymi protestami. Ale za jakiś czas zorientują się, że mimo wywalczenia podwyżki wynagrodzenia w dalszym ciągu nie spełniają ich oczekiwań. Mówimy o wynagrodzeniu proporcjonalnym do zarobków innych pracowników. Można to osiągnąć jedynie poprzez znaczące podniesienie publicznych nakładów na ochronę zdrowia - mówi prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł.

  • Najpilniejsze zadania przyszłego rządu wg BCC

    Zdaniem Business Centre Club, zwycięstwo Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych otworzyło szansę na istotną zmianę w polityce gospodarczej rządu. W najbliższych dniach będzie się decydował kształt i program przyszłego rządu. Eksperci BCC opracowali listę najpilniejszych zadań, którymi rząd powinien się jak najszybciej zająć.

  • Porozumienie na Podkarpaciu

    Po długich rozmowach doszło do porozumienia między pielęgniarkami a dyrekcją Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie. Negocjacje ze związkami reprezentującymi siedem pozostałych związków zawodowych będą jeszcze trwały.

  • OZZL podsumował akcję protestacyjną

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy podsumował tegoroczną akcję protestacyjną. Według OZZL, obecnie czynna akcja strajkowa jest prowadzona w pojedynczych szpitalach (np. Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, Szpitalu Psychiatrycznym im Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie, Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie). Również w pojedynczych szpitalach lekarze są na gremialnych wypowiedzeniach z pracy.

  • Kampania "Lokal Bez Papierosa" na Mazowszu

    25 października została zainaugurowana na terenie Warszawy kampania społeczna Lokal Bez Papierosa.pl. Autorem kampanii jest Stowarzyszenie MANKO z Krakowa. Mazowieckie Centrum Zdrowia Publicznego objęło kampanię patronatem honorowym na terenie województwa mazowieckiego.

  • RPD apeluje o normy żywieniowe w ZOZ-ach

    Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się do ministra zdrowia Zbigniewa Religi z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych w celu wprowadzenia regulacji prawnych określających normy żywieniowe pacjentów stacjonarnych zakładów opieki zdrowotnej oraz działań kontrolnych w celu ustalenia, czy szpitale zapewniają przyjętym pacjentom wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia.

  • Wojewódzki będzie uniwersyteckim

    Sejmik województwa kujawsko-pomorskiego poparł przekształcenie Wojewódzkiego Szpitala im. dr Jana Biziela w Bydgoszczy w lecznicę uniwersytecką. Zdaniem marszałka województwa Piotra Całbeckiego to najlepsza metoda na wyciągnięcie tej placówki z długów, a jednocześnie na podniesienie jakości leczenia.

  • Pieniądze na ratowanie życia

    W budżecie państwa na 2008 rok zaplanowano dodatkowe pieniądze na ratownictwo medyczne w województwie małopolskim. Budżet przewiduje zakontraktowanie 8 dodatkowych zespołów. Częściowo pieniądze te będą przeznaczone na wymianę najstarszych i najbardziej zużytych karetek w powiatach woj. małopolskiego.

  • E-Zdrowie na Podlasiu

    W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku, odbyło się spotkanie poświęcone koncepcji Systemu Informacji Medycznej Podlasia. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele placówek medycznych z regionu, a także marszałek województwa Dariusz Piontkowski i wicemarszałek odpowiedzialny za służbę zdrowia Marek Olbryś.

  • Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze

    Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości objęły Honorowym Patronatem program "W Poszukiwaniu Tej Złotej - Ogólnopolski Konkurs na Projekty Badawcze", zainaugurowany wczoraj.

98921 artykułów - strona 4533 z 4947
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.