Dolnośląscy policjanci zatrzymali 41-letniego lekarza podejrzanego o przyjęcie korzyści majątkowej, w zamian za przyspieszenie terminu operacji jednego z pacjentów.
Po 1 listopada w podkarpackich placówkach służby zdrowia może dojść do protestów pielęgniarek - twierdzi szefowa tamtejszych struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Halina Kalandyk. Jak dodaje, na Podkarpaciu średnie zarobki sióstr to 1280 złotych, do tego dochodzi kilkaset złotych za dyżury świąteczne i nocne.
Dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, Józef Kurek wystąpił z wnioskiem o likwidację jedynego w mieście Oddziału Laryngologii. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Społeczną szpitala.
Władze Częstochowy oraz powiatu, które są organami założycielskimi lecznic: miejskiej oraz im. Weigla w Blachowni, zawarły porozumienie. - Tylko wspólne negocjacje pozwolą na zawarcie korzystniejszych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi wicestarosta częstochowski Janusz Krakowian.
Poseł do Parlamentu Europejskiego z listy Socjaldemokracji Polskiej, ekonomista Dariusz Rosati namawia nowy rząd do reformy systemu ochrony zdrowia polegającej na odejściu od potrącania składek od pracujących.
Mam nadzieję, że nowemu rządowi uda się wprowadzić zmiany systemowe związane z uregulowaniem zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Zależy nam szczególnie na realizacji umowy społecznej - mówi przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman.
Trwa dyskusja na temat uwłaszczenia majątku Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli (Lubuskie). Decyzja pomogłaby łatwiej inwestować tej placówce. Obecnie organem założycielskim i właścicielem majątku szpitala jest powiat nowosolski.
Po zakończeniu strajku lekarzy i protestu pielęgniarek w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach zaczęto myśleć o inwestycjach. Planowany jest remont budynku głównego za kwotę ponad 3,5 mln zł oraz zakup sprzętu diagnostycznego o wartości 2,3 mln zł. Realizowane będą również programy profilaktyczne dla mieszkańców powiatu, na co wydane zostanie kolejne 2,6 mln zł.
Centrum Usług Rehabilitacyjnych - drugą w Polsce placówkę dla chorych na stwardnienie rozsiane - otwarto przy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie koło Kielc (Świętokrzyskie). Ośrodek zbudowała za ponad 8,5 mln zł Caritas diecezji kieleckiej, dzięki wsparciu unijnemu.
W Łodzi trzeba odwoływać operacje w szpitalach pediatrycznych, bowiem zabrakło anestezjologów. Wojewódzki konsultant ds. anestezjologii prof. Wojciech Gaszyński ostrzega, że może dojść do nieszczęścia.
Gmina Marklowice jako pierwsza na Śląsku sfinansuje szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Objęte nim zostaną uczennice drugiej i trzeciej klasy tamtejszego gimnazjum.
W poniedziałek w szpitalu wojewódzkim i w szpitalach miejskich w Sosnowcu odbędą się negocjacje pielęgniarek z kierownictwami placówek. Siostry domagają się podwyżek.
Źle funkcjonujący system podstawowej opieki zdrowotnej, zlikwidowanie medycyny szkolnej, utrudniony dostęp do specjalistów - to główne przyczyny pogarszającego się stanu zdrowia polskich dzieci oraz opieki pediatrycznej, o których rozmawiano podczas konferencji Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się do ministra zdrowia Zbignikewa Religi i do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza z prośbą o przekazanie dodatkowych środków Samodzielnemu Publicznemu Dziecięcemu Szpitalowi Klinicznemu w Warszawie na sfinansowanie farmakologicznego leczenia dzieci chorych na nowotwory.
26 października w Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego w Warszawie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne d/s Transplantacji "POLTRANSPLANT" zorganizowało uroczyste obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. W spotkaniu wzięli udział lekarze, eksperci, dziennikarze, przedstawiciele kościoła katolickiego, pacjenci i ich bliscy oraz wszyscy, którym temat transplantacji jest szczególnie bliski.
Lekarze z Samodzielnego Dziecięcego Szpitala Klinicznego mieszczącego się przy ulicach Litewskiej i Działdowskiej w Warszawie zawiesili strajk. Medycy doszli z dyrekcją placówki do porozumienia, które gwarantuje im niewielkie podwyżki od zaraz i nieco większe po 1 stycznia.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy pogratulował przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych, życząc mu, a także rządowi, na czele którego najprawdopodobniej stanie, sukcesów w dziele naprawy państwa. Związek złożył też nowej władzy propozycję współpracy w reformowaniu służby zdrowia. Jednocześnie związkowcy zapewnili, że gdy do oczekiwanych zmian nie dojdzie, skorzystają ze wszystkich przysługujących im praw, aby sprzeciwić się wyzyskowi lekarzy.
Kujawsko-Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma w przyszłym roku 2 337 mln zł, tj. o 265,3 mln zł więcej niż w tym roku - poinfomował dyrektor KPOW NFZ Wiesław Kiełbasiński.
Wojewoda warmińsko-mazurski Anna Szyszka wzięła udział w uroczystym wręczeniu Certyfikatów Systemów Zarządzania ISO przez Det Norske Veritas Poland Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu w Olsztynie. W spotkaniu wzięli także udział prezydent Olsztyna Czesław Małkowski i Wicemarszałek województwa Piotr Żuchowski.
Siedem noworodków z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu zostało zakażonych gronkowcem złocistym. Konieczna była oddziałów noworodkowego i położniczego. Oba zostały zamknięte do 5 listopada.