Z kraju

  • Wrocławski lekarz zatrzymany

    Dolnośląscy policjanci zatrzymali 41-letniego lekarza podejrzanego o przyjęcie korzyści majątkowej, w zamian za przyspieszenie terminu operacji jednego z pacjentów.

  • Groźba strajku pielęgniarek na Podkarpaciu

    Po 1 listopada w podkarpackich placówkach służby zdrowia może dojść do protestów pielęgniarek - twierdzi szefowa tamtejszych struktur Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Halina Kalandyk. Jak dodaje, na Podkarpaciu średnie zarobki sióstr to 1280 złotych, do tego dochodzi kilkaset złotych za dyżury świąteczne i nocne.

  • OZZL: Dyrektor szykanuje ordynatora

    Dyrektor Szpitala Wielospecjalistycznego w Jaworznie, Józef Kurek wystąpił z wnioskiem o likwidację jedynego w mieście Oddziału Laryngologii. Wniosek został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Społeczną szpitala.

  • Wspólnie będą negocjować kontrakt

    Władze Częstochowy oraz powiatu, które są organami założycielskimi lecznic: miejskiej oraz im. Weigla w Blachowni, zawarły porozumienie. - Tylko wspólne negocjacje pozwolą na zawarcie korzystniejszych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia - mówi wicestarosta częstochowski Janusz Krakowian.

  • Zamiast składki - refundacja?

    Poseł do Parlamentu Europejskiego z listy Socjaldemokracji Polskiej, ekonomista Dariusz Rosati namawia nowy rząd do reformy systemu ochrony zdrowia polegającej na odejściu od potrącania składek od pracujących.

  • "S" poprze decentralizację NFZ

    Mam nadzieję, że nowemu rządowi uda się wprowadzić zmiany systemowe związane z uregulowaniem zasad zatrudniania i wynagradzania pracowników ochrony zdrowia. Zależy nam szczególnie na realizacji umowy społecznej - mówi przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność Maria Ochman.

  • Zmiany w lubuskich lecznicach

    Trwa dyskusja na temat uwłaszczenia majątku Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli (Lubuskie). Decyzja pomogłaby łatwiej inwestować tej placówce. Obecnie organem założycielskim i właścicielem majątku szpitala jest powiat nowosolski.

  • Inwestycje i spór w szpitalu

    Po zakończeniu strajku lekarzy i protestu pielęgniarek w Szpitalu Specjalistycznym im. H. Klimontowicza w Gorlicach zaczęto myśleć o inwestycjach. Planowany jest remont budynku głównego za kwotę ponad 3,5 mln zł oraz zakup sprzętu diagnostycznego o wartości 2,3 mln zł. Realizowane będą również programy profilaktyczne dla mieszkańców powiatu, na co wydane zostanie kolejne 2,6 mln zł.

  • Drugi w Polsce ośrodek dla chorych na SM

    Centrum Usług Rehabilitacyjnych - drugą w Polsce placówkę dla chorych na stwardnienie rozsiane - otwarto przy Domu dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie koło Kielc (Świętokrzyskie). Ośrodek zbudowała za ponad 8,5 mln zł Caritas diecezji kieleckiej, dzięki wsparciu unijnemu.

  • Brak anestezjologów

    W Łodzi trzeba odwoływać operacje w szpitalach pediatrycznych, bowiem zabrakło anestezjologów. Wojewódzki konsultant ds. anestezjologii prof. Wojciech Gaszyński ostrzega, że może dojść do nieszczęścia.

  • Finansują szczepienia przeciwko HPV

    Gmina Marklowice jako pierwsza na Śląsku sfinansuje szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Objęte nim zostaną uczennice drugiej i trzeciej klasy tamtejszego gimnazjum.

  • Negocjacje w Sosnowcu

    W poniedziałek w szpitalu wojewódzkim i w szpitalach miejskich w Sosnowcu odbędą się negocjacje pielęgniarek z kierownictwami placówek. Siostry domagają się podwyżek.

  • PTP: Pogarsza się stan opieki zdrowotnej nad dziećmi

    Źle funkcjonujący system podstawowej opieki zdrowotnej, zlikwidowanie medycyny szkolnej, utrudniony dostęp do specjalistów - to główne przyczyny pogarszającego się stanu zdrowia polskich dzieci oraz opieki pediatrycznej, o których rozmawiano podczas konferencji Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

  • RPD apeluje o wsparcie sfinansowanie farmakologicznego leczenia dzieci chorych na nowotwory

    Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się do ministra zdrowia Zbignikewa Religi i do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza z prośbą o przekazanie dodatkowych środków Samodzielnemu Publicznemu Dziecięcemu Szpitalowi Klinicznemu w Warszawie na sfinansowanie farmakologicznego leczenia dzieci chorych na nowotwory.

  • Dzień Donacji i Transplantacji

    26 października w Sali Kolumnowej Pałacu Prymasowskiego w Warszawie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne d/s Transplantacji "POLTRANSPLANT" zorganizowało uroczyste obchody Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. W spotkaniu wzięli udział lekarze, eksperci, dziennikarze, przedstawiciele kościoła katolickiego, pacjenci i ich bliscy oraz wszyscy, którym temat transplantacji jest szczególnie bliski.

  • Zawieszony strajk

    Lekarze z Samodzielnego Dziecięcego Szpitala Klinicznego mieszczącego się przy ulicach Litewskiej i Działdowskiej w Warszawie zawiesili strajk. Medycy doszli z dyrekcją placówki do porozumienia, które gwarantuje im niewielkie podwyżki od zaraz i nieco większe po 1 stycznia.

  • OZZL proponuje rządowi współpracę

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy pogratulował przewodniczącemu Platformy Obywatelskiej Donaldowi Tuskowi zwycięstwa jego ugrupowania w wyborach parlamentarnych, życząc mu, a także rządowi, na czele którego najprawdopodobniej stanie, sukcesów w dziele naprawy państwa. Związek złożył też nowej władzy propozycję współpracy w reformowaniu służby zdrowia. Jednocześnie związkowcy zapewnili, że gdy do oczekiwanych zmian nie dojdzie, skorzystają ze wszystkich przysługujących im praw, aby sprzeciwić się wyzyskowi lekarzy.

  • Więcej na leczenie

    Kujawsko-Pomorski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia otrzyma w przyszłym roku 2 337 mln zł, tj. o 265,3 mln zł więcej niż w tym roku - poinfomował dyrektor KPOW NFZ Wiesław Kiełbasiński.

  • ISO dla olsztyńskiej lecznicy

    Wojewoda warmińsko-mazurski Anna Szyszka wzięła udział w uroczystym wręczeniu Certyfikatów Systemów Zarządzania ISO przez Det Norske Veritas Poland Miejskiemu Szpitalowi Zespolonemu w Olsztynie. W spotkaniu wzięli także udział prezydent Olsztyna Czesław Małkowski i Wicemarszałek województwa Piotr Żuchowski.

  • Zakażenie gronkowcem w szpitalu

    Siedem noworodków z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu zostało zakażonych gronkowcem złocistym. Konieczna była oddziałów noworodkowego i położniczego. Oba zostały zamknięte do 5 listopada.

98919 artykułów - strona 4534 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.