mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Od 1 maja nowe zasady w szpitalnictwie

    Od 1 maja przyszłego roku za świadczenia szpitalne Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił placówkom według nowych zasad. Oznacza to, że procedury medyczne będę rozliczane w oparciu o system jednorodnych grup pacjentów (JGP). Wówczas będzie też możliwe podniesienie wartości punktu do ok. 12 zł. Pierwotnie zmiany miały obowiązywać od 1 stycznia 2008 roku. Po oprotestowaniu nowych zasad m.in. przez dyrektorów szpitali, Fundusz zdecydował o wydłużeniu okresu konsultacyjnego.

  • Lekarze proszą o pomoc ministra

    Lekarze z Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie (ul. Nowowiejska 27) poprosili o pomoc Zbigniewa Religę. Napisali do niego list otwarty. Oskarżyli w nim dyrektora szpitala Andrzeja Mazura o wycofanie się z ustaleń dotyczących podwyżek płac.

  • Nagrody dla dyrektorów szpitali

    Dwukrotność pensji otrzymali w nagrodę za pracę w 2006 roku dyrektorzy dwóch szpitali wojewódzkich w Rzeszowie. O nagrody wnioskowały rady społeczne szpitali, we wrześniu przyznał je zarząd województwa. Mimo że nagrody przyznał marszałek, zostały one wypłacone dyrektorom z budżetów szpitali. W każdym przypadku była to dwukrotność miesięcznej pensji, czyli po ok. 20 tys. zł.

  • Cztery nowe karetki dla Opolszczyzny

    Cztery nowoczesne karetki zakupi wkrótce województwo opolskie. Opolszczyzna otrzymała zgodę z Ministerstwa Finansów na przeklasyfikowanie wydatków budżetowych. Wydział Zarządzania Kryzysowego 1 października dostał potwierdzenie w tej sprawie. Karetki zostaną zakupione do 15 grudnia.

  • Podwyżki w NFZ

    Pracownicy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymali podwyżki płac oraz premie. - Podwyżka wynosi 135 złotych miesięcznie na osobę i jest wypłacana z wyrównaniem od maja - mówi Łukasz Semeniuk, rzecznik prasowy NFZ w Lublinie.

  • Groźba strajku zażegnana

    Groźba strajku neonatologów w Ginekologiczno-Położniczm Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej w Poznaniu została zażegnana. Dyrekcja porozumiała się z lekarzami, którzy zdecydowali, że przyjdą w poniedziałek do pracy.

  • Zmiejszył się rekordowy dług szpitala

    Na skutek umorzenia kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego zmiejszył się dług Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie wielkopolskim.

  • Pinkas obiecał ratownikom

    Porozumieniem zakończyły się sobotnie rozmowy między przedstawicielami rządu i członkami związku zawodowego "Solidarność" ratowników medycznych, które odbyły się w szczecińskim Urzędzie Wojewódzkim. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas obiecał, że ratownicy utrzymają w przyszłym roku podwyżki.

  • Badania alergologiczne w Białymstoku

    Białystok jest jednym z 9 miejsc w kraju, gdzie właśnie ruszyły badania w ramach projektu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP). Ich celem jest poznanie poziomu zachorowalności na alergie w największych miastach, ale i wpływu warunków mieszkaniowych, wieku, statusu ekonomicznego na chorobę. Badania robione są na trzech grupach osób: dzieciach 6-7 lat, i 13-14 lat oraz dorosłych w grupie 20-44 lata.

  • Projekt 400 Miast w Małopolsce

    5 października w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja Polskiego Projektu 400 Miast w Małopolsce. Tradycyjnie juz towarzyszył jej dwudniowy cykl szkoleń dla przedstawicieli służby zdrowia oraz społeczności lokalnych z miast, które przystąpiły do Projektu.

  • 6 milionów na sprzęt dla szpitali

    Ponad 6 milionów złotych trafi jeszcze w tym roku do świętokrzyskich szpitali na zakupy nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Placówki dostaną po kilkaset tysięcy złotych na cyfrowe aparaty rentgenowskie, USG, czy sprzęt do dializy nerek.

  • Niemieccy specjaliści od służby zdrowia na Pomorzu

    Na zaproszenie władz samorządowych Pomorza region ten odwiedziła liczna grupa specjalistów z zakresu szpitalnictwa, przedstawicieli berlińskich instytucji zajmujących się służbą zdrowia.

  • PiS czy PO - zawsze Religa?

    Nie wykluczam, że po wyborach zwrócimy się do ludzi Platformy Obywatelskiej o włączenie się w dzieło dobrych rządów – mówi w wywiadzie dla "Wprost" Jarosław Kaczyński. Jak się jednak okazuje, szef PO też rozważa złożenie po wyborach propozycji kilku politykom związanym z PiS.

  • Ginekolog zatrzymany za przerwanie ciąży

    Do 3 lat pozbawienia wolności grozi ginekologowi zatrzymanemu przez policjantów z Lublina. 11 października 54-letni lekarz podjął się zabiegu usunięcia ciąży u 16-latki. Dziś trafi do lubelskiej prokuratury. Jak wynika z ustaleń policjantów, w procederze pomagała matka dziewczyny, która sama zaprowadziła ją na zabieg i zapłaciła lekarzowi.

  • OZZL: Kłamliwy spot PiS

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził sprzeciw i oburzenie wobec "kłamliwych treści" zawartych w spocie wyborczym partii PiS dotyczącym prywatyzacji szpitali. OZZL wezwał sztab wyborczy partii PiS lub inne kompetentne osoby z tej partii, aby wycofały ten "niezwykle szkodliwy" spot wyborczy.

  • Porozumienie w Tychach

    W nocy z 12 na 13 października został podpisany protokół z negocjacji dotyczących ponownego zatrudnienia 44 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach oraz aneks do porozumienia z 3 sierpnia br. na mocy którego został zawieszony strajk.

  • "Zdrowe recepty dla chorej służby zdrowia"

    W XXI wieku ludzie nie tylko się nieustannie leczą, ale także wciąż pragną poddawać nowym terapiom. Na naszym polskim podwórku sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że na medycynie – podobnie jak na telewizji i polityce – doskonale wszyscy się znają. Pragniemy zatem zapytać: czy mają Państwo recepty dla chorej polskiej służby zdrowia? - tymi słowy Andrzej Malinowski, Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, zwrócił się do uczestników przedwyborczej debaty, zorganizowanej 11 października w siedzibie KPP.

  • Nowy oddział ortopedyczny

    Od dzisiaj pacjenci z nawet najbardziej skomplikowanymi urazami nie będą już przewożeni do szpitali w Warszawie czy Otwocku. Wyszkowski szpital doczekał się własnego oddziału urazowo-ortopedycznego. Jest to obecnie najbardziej nowoczesny oddział placówki.

  • Stulecie Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu

    Z udziałem ministra zdrowia Zbigniewa Religi i wicewojewody śląskiego Artura Warzochy świętowano stulecie Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu. Jubileusz uświetniło uroczyste otwarcie nowych obiektów szpitala.

  • Dzień dawców życia

    Dawcy szpiku, którzy chcą ratować życie innym ludziom, sami muszą czekać na przebadanie. Szpitale tłumaczą, że na kosztowne badania brakuje pieniędzy.

98919 artykułów - strona 4540 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.