Od 1 maja przyszłego roku za świadczenia szpitalne Narodowy Fundusz Zdrowia będzie płacił placówkom według nowych zasad. Oznacza to, że procedury medyczne będę rozliczane w oparciu o system jednorodnych grup pacjentów (JGP). Wówczas będzie też możliwe podniesienie wartości punktu do ok. 12 zł. Pierwotnie zmiany miały obowiązywać od 1 stycznia 2008 roku. Po oprotestowaniu nowych zasad m.in. przez dyrektorów szpitali, Fundusz zdecydował o wydłużeniu okresu konsultacyjnego.
Lekarze z Samodzielnego Wojewódzkiego Zespołu Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie (ul. Nowowiejska 27) poprosili o pomoc Zbigniewa Religę. Napisali do niego list otwarty. Oskarżyli w nim dyrektora szpitala Andrzeja Mazura o wycofanie się z ustaleń dotyczących podwyżek płac.
Dwukrotność pensji otrzymali w nagrodę za pracę w 2006 roku dyrektorzy dwóch szpitali wojewódzkich w Rzeszowie. O nagrody wnioskowały rady społeczne szpitali, we wrześniu przyznał je zarząd województwa. Mimo że nagrody przyznał marszałek, zostały one wypłacone dyrektorom z budżetów szpitali. W każdym przypadku była to dwukrotność miesięcznej pensji, czyli po ok. 20 tys. zł.
Cztery nowoczesne karetki zakupi wkrótce województwo opolskie. Opolszczyzna otrzymała zgodę z Ministerstwa Finansów na przeklasyfikowanie wydatków budżetowych. Wydział Zarządzania Kryzysowego 1 października dostał potwierdzenie w tej sprawie. Karetki zostaną zakupione do 15 grudnia.
Pracownicy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia otrzymali podwyżki płac oraz premie. - Podwyżka wynosi 135 złotych miesięcznie na osobę i jest wypłacana z wyrównaniem od maja - mówi Łukasz Semeniuk, rzecznik prasowy NFZ w Lublinie.
Groźba strajku neonatologów w Ginekologiczno-Położniczm Szpitalu Klinicznym przy ulicy Polnej w Poznaniu została zażegnana. Dyrekcja porozumiała się z lekarzami, którzy zdecydowali, że przyjdą w poniedziałek do pracy.
Na skutek umorzenia kredytu z Banku Gospodarstwa Krajowego zmiejszył się dług Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie wielkopolskim.
Porozumieniem zakończyły się sobotnie rozmowy między przedstawicielami rządu i członkami związku zawodowego "Solidarność" ratowników medycznych, które odbyły się w szczecińskim Urzędzie Wojewódzkim. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas obiecał, że ratownicy utrzymają w przyszłym roku podwyżki.
Białystok jest jednym z 9 miejsc w kraju, gdzie właśnie ruszyły badania w ramach projektu Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce (ECAP). Ich celem jest poznanie poziomu zachorowalności na alergie w największych miastach, ale i wpływu warunków mieszkaniowych, wieku, statusu ekonomicznego na chorobę. Badania robione są na trzech grupach osób: dzieciach 6-7 lat, i 13-14 lat oraz dorosłych w grupie 20-44 lata.
5 października w Krakowie odbyła się uroczysta inauguracja Polskiego Projektu 400 Miast w Małopolsce. Tradycyjnie juz towarzyszył jej dwudniowy cykl szkoleń dla przedstawicieli służby zdrowia oraz społeczności lokalnych z miast, które przystąpiły do Projektu.
Ponad 6 milionów złotych trafi jeszcze w tym roku do świętokrzyskich szpitali na zakupy nowoczesnego sprzętu diagnostycznego. Placówki dostaną po kilkaset tysięcy złotych na cyfrowe aparaty rentgenowskie, USG, czy sprzęt do dializy nerek.
Na zaproszenie władz samorządowych Pomorza region ten odwiedziła liczna grupa specjalistów z zakresu szpitalnictwa, przedstawicieli berlińskich instytucji zajmujących się służbą zdrowia.
Nie wykluczam, że po wyborach zwrócimy się do ludzi Platformy Obywatelskiej o włączenie się w dzieło dobrych rządów – mówi w wywiadzie dla "Wprost" Jarosław Kaczyński. Jak się jednak okazuje, szef PO też rozważa złożenie po wyborach propozycji kilku politykom związanym z PiS.
Do 3 lat pozbawienia wolności grozi ginekologowi zatrzymanemu przez policjantów z Lublina. 11 października 54-letni lekarz podjął się zabiegu usunięcia ciąży u 16-latki. Dziś trafi do lubelskiej prokuratury. Jak wynika z ustaleń policjantów, w procederze pomagała matka dziewczyny, która sama zaprowadziła ją na zabieg i zapłaciła lekarzowi.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wyraził sprzeciw i oburzenie wobec "kłamliwych treści" zawartych w spocie wyborczym partii PiS dotyczącym prywatyzacji szpitali. OZZL wezwał sztab wyborczy partii PiS lub inne kompetentne osoby z tej partii, aby wycofały ten "niezwykle szkodliwy" spot wyborczy.
W nocy z 12 na 13 października został podpisany protokół z negocjacji dotyczących ponownego zatrudnienia 44 lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach oraz aneks do porozumienia z 3 sierpnia br. na mocy którego został zawieszony strajk.
W XXI wieku ludzie nie tylko się nieustannie leczą, ale także wciąż pragną poddawać nowym terapiom. Na naszym polskim podwórku sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że na medycynie – podobnie jak na telewizji i polityce – doskonale wszyscy się znają. Pragniemy zatem zapytać: czy mają Państwo recepty dla chorej polskiej służby zdrowia? - tymi słowy Andrzej Malinowski, Prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich, zwrócił się do uczestników przedwyborczej debaty, zorganizowanej 11 października w siedzibie KPP.
Od dzisiaj pacjenci z nawet najbardziej skomplikowanymi urazami nie będą już przewożeni do szpitali w Warszawie czy Otwocku. Wyszkowski szpital doczekał się własnego oddziału urazowo-ortopedycznego. Jest to obecnie najbardziej nowoczesny oddział placówki.
Z udziałem ministra zdrowia Zbigniewa Religi i wicewojewody śląskiego Artura Warzochy świętowano stulecie Szpitala Specjalistycznego w Zabrzu. Jubileusz uświetniło uroczyste otwarcie nowych obiektów szpitala.
Dawcy szpiku, którzy chcą ratować życie innym ludziom, sami muszą czekać na przebadanie. Szpitale tłumaczą, że na kosztowne badania brakuje pieniędzy.