Z kraju

  • PIP chce kary dla dyrektora szpitala

    Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie przeprowadziła kontrolę w Szpitalu Powiatowym SP ZOZ w Opolu Lubelskim, po czym skierowała wniosek do Sądu Grodzkiego o ukaranie dyrektora Karola Stpiczyńskiego grzywną do 30 tys. zł za nieprzestrzeganie norm czasu pracy lekarzy.

  • O opiece zdrowotnej na Lubelszczyźnie

    Aktualna sytuacja systemu ochrony zdrowia i realizacja świadczeń usług zdrowotnych na Lubelszczyźnie stały się tematami spotkania wojewody lubelskiego Wojciecha Żukowskiego z dyrektorem lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Markiem Wójtowiczem.

  • Rozmowy w Tychach, protest w Gliwicach

    Po raz kolejny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach odbędą się rozmowy z lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia umów o pracę. Zrobiło tak w sumie 44 lekarzy z ponad 200 zatrudnionych. W szpitalu nieczynna jest poradnia urazowo-ortopedyczna.

  • Inauguracja w Opolu

    W Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu uroczyście inaugurowano kolejny rok akademicki. Na trzech wydziałach: pielęgniarstwa, położnictwa i fizjoterapii kształci się ogółem ponad 1100 studentów, a wśród nich naukę na I roku rozpoczęło 529 studentów.

  • Zmiany w kontraktowaniu odroczone?

    Prezes NFZ Andrzej Sośnierz nie widzi obiektywnych przeszkód do wprowadzenie od 1 stycznia przyszłego roku nowych zasad kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Z koniecznością wprowadzenia zamian zgadza się minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. Swój sprzeciw manifestują natomiast m.in. dyrektorzy szpitali. Dlatego minister uznał, że nowe zasady będzie można wprowadzić dopiero od 1 lipca 2008 roku.

  • Otwarto oddział dla chorych na serce

    W szpitalu im. Jana Pawła II w Nowym Targu otwarto odział kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiografii. – Kardiologia inwazyjna w nowotarskim szpitalu uratuje życie wielu spośród półmilionowej rzeszy mieszkańców Podhala – powiedział prof. Jacek Dubiel z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

  • Szpital doczekał się lądowiska

    Po kilku latach starań Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Białymstoku doczekał się lądowiska dla śmigłowca sanitarnego z prawdziwego zdarzenia. Dziś jego oficjalne otwarcie.

  • WZLP w Olsztynie ma certyfikat akredytacyjny

    Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, jak co roku, włączył się w organizację obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przebiegającego pod hasłem "Wpływ różnic etnicznych i kulturowych na zdrowie psychiczne".

  • Termomodernizacja budynku szpitala w Grajewie

    Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczestniczył w uroczystym poremontowym odbiorze Szpitala Ogólnego w Grajewie. Inwestycja polegała na termomodernizacji budynku szpitalnego w celu zmniejszenia zużycia energii cieplnej.

  • Dzień Ratownictwa Medycznego

    W Łodzi odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. Głównym organizatorem spotkania ratowników z całej Polski była wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz, a patronat nad imprezą objął minister zdrowia Zbigniew Religa. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 mszą świętą koncelebrowaną przez księdza biskupa Adama Lepę w bazylice archikatedralnej.

  • Inauguracja roku akademickiego we Wrocławiu

    Wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego wrocławskiej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich.

  • Wielkopolska żąda zwiększenia nakładów

    10 października odbyło się spotkanie Krystyny Pośledniej, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego z przedstawicielami wszystkich organów założycielskich publicznych zakładów opieki zdrowotnej działających na terenie woj. wielkopolskiego, dyrektorami szpitali, przedstawicielami związków zawodowych oraz samorządów zawodów medycznych.

  • "Polityce wstęp wzbroniony!!!"

    Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie zrzeszone w Federacji Porozumienie Zielonogórskie zorganizowało w Koninie spotkanie, na które przybyli liderzy głównych partii politycznych, aby wspólnie podjąć debatę na temat przyszłości ochrony zdrowia w regionie Wielkopolskim oraz uzgodnić założenia dotyczące narodowego programu dla ochrony zdrowia – programu ponad podziałami politycznymi.

  • Wybrano śmigłowce dla SP ZOZ LPR

    Komisja Przetargowa powołana przez ministra zdrowia podjęła decyzję o wyborze oferty na zakup 23 śmigłowców i symulatora lotów dla SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wybrano ofertę niemiecko-francuskiej firmy Eurocopter - śmigłowiec ratunkowy EC 135, który - zdaniem resortu zdrowia - w sposób najpełniejszy zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne przyszłych pacjentów.

  • Dr Miś tym razem przegrał

    Pediatra Czesław Miś przegrał precedensowy proces ze Szpitalem Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu o zapłatę (2 831 zł wraz z odsetkami) za 31 dni urlopu za dyżury, który wywalczył w zeszłym roku w sądzie.

  • Apel szefa ORL w Katowicach

    Przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach Maciej Hamankiewicz zwrócił się do pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach dr Aleksandry Bentkowskiej z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu utrzymanie dotychczasowego statusu praktyki lekarskiej, funkcjonującej w zakładach opieki zdrowotnej, na podstawie umów cywilnoprawnych na dyżury, przy zachowaniu umowy o pracę.

  • List anestezjologów do kandydatów na posłów

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów skierował do kandydatów na posłów w zbliżających się wyborach parlamentarnych list, w którym zwraca się o przedstawienie koncepcji dotyczących podjęcia pilnych działań, mających na celu zahamowanie emigracji polskich anestezjologów do innych krajów Unii Europejskiej.

  • Porozumienie wyborcze PO i PZ

    Porozumienie wyborcze mające gwarantować reformę system zdrowia podpisali w środę w Warszawie przewodniczący PO Donald Tusk i przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia Ewa Kopacz oraz Sekretarz i Główny Negocjator Porozumienia Zielonogórskiego Marek Twardowski i Sekretarz ds. finansowych PZ Bożena Janicka.

  • RPO przeciw limitom dotyczącym dzieci w hospicjach

    Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra zdrowia Zbigniewa Religi o interwencję na rzecz wyeliminowania z praktyki Narodowego Funduszu Zdrowia limitów, dyskryminujących część nieuleczalnie chorych dzieci w dostępie do opieki medycznej, a także o sfinalizowanie prac nad rozporządzeniem w sprawie standardów postępowania i procedur medycznych z zakresu opieki paliatywno-hospicyjnej w zakładach opieki zdrowotnej.

  • KPP: Pośpiech nie pomoże służbie zdrowia

    Obserwujemy obecnie szczególne nasilenie konfliktu w służbie zdrowia, w związku ze składaniem wypowiedzeń przez lekarzy. Do dzisiejszego paraliżu funkcjonowania wielu szpitali doprowadziło przede wszystkim wielokrotne łamanie zasad dialogu i konsultacji społecznych przez Rząd - twierdzi Konfederacja Pracodawców Polskich.

98919 artykułów - strona 4541 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.