Państwowa Inspekcja Pracy - Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie przeprowadziła kontrolę w Szpitalu Powiatowym SP ZOZ w Opolu Lubelskim, po czym skierowała wniosek do Sądu Grodzkiego o ukaranie dyrektora Karola Stpiczyńskiego grzywną do 30 tys. zł za nieprzestrzeganie norm czasu pracy lekarzy.
Aktualna sytuacja systemu ochrony zdrowia i realizacja świadczeń usług zdrowotnych na Lubelszczyźnie stały się tematami spotkania wojewody lubelskiego Wojciecha Żukowskiego z dyrektorem lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Markiem Wójtowiczem.
Po raz kolejny w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach odbędą się rozmowy z lekarzami, którzy złożyli wypowiedzenia umów o pracę. Zrobiło tak w sumie 44 lekarzy z ponad 200 zatrudnionych. W szpitalu nieczynna jest poradnia urazowo-ortopedyczna.
W Państwowej Medycznej Wyższej Szkole Zawodowej w Opolu uroczyście inaugurowano kolejny rok akademicki. Na trzech wydziałach: pielęgniarstwa, położnictwa i fizjoterapii kształci się ogółem ponad 1100 studentów, a wśród nich naukę na I roku rozpoczęło 529 studentów.
Prezes NFZ Andrzej Sośnierz nie widzi obiektywnych przeszkód do wprowadzenie od 1 stycznia przyszłego roku nowych zasad kontraktowania świadczeń zdrowotnych. Z koniecznością wprowadzenia zamian zgadza się minister zdrowia prof. Zbigniew Religa. Swój sprzeciw manifestują natomiast m.in. dyrektorzy szpitali. Dlatego minister uznał, że nowe zasady będzie można wprowadzić dopiero od 1 lipca 2008 roku.
W szpitalu im. Jana Pawła II w Nowym Targu otwarto odział kardiologii inwazyjnej, elektroterapii i angiografii. – Kardiologia inwazyjna w nowotarskim szpitalu uratuje życie wielu spośród półmilionowej rzeszy mieszkańców Podhala – powiedział prof. Jacek Dubiel z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Po kilku latach starań Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Białymstoku doczekał się lądowiska dla śmigłowca sanitarnego z prawdziwego zdarzenia. Dziś jego oficjalne otwarcie.
Wojewódzki Zespół Lecznictwa Psychiatrycznego w Olsztynie, jak co roku, włączył się w organizację obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przebiegającego pod hasłem "Wpływ różnic etnicznych i kulturowych na zdrowie psychiczne".
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczestniczył w uroczystym poremontowym odbiorze Szpitala Ogólnego w Grajewie. Inwestycja polegała na termomodernizacji budynku szpitalnego w celu zmniejszenia zużycia energii cieplnej.
W Łodzi odbyły się ogólnopolskie obchody Dnia Ratownictwa Medycznego. Głównym organizatorem spotkania ratowników z całej Polski była wojewoda łódzki Helena Pietraszkiewicz, a patronat nad imprezą objął minister zdrowia Zbigniew Religa. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 mszą świętą koncelebrowaną przez księdza biskupa Adama Lepę w bazylice archikatedralnej.
Wicewojewoda dolnośląski Roman Kulczycki wziął udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego wrocławskiej Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich.
10 października odbyło się spotkanie Krystyny Pośledniej, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego z przedstawicielami wszystkich organów założycielskich publicznych zakładów opieki zdrowotnej działających na terenie woj. wielkopolskiego, dyrektorami szpitali, przedstawicielami związków zawodowych oraz samorządów zawodów medycznych.
Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie zrzeszone w Federacji Porozumienie Zielonogórskie zorganizowało w Koninie spotkanie, na które przybyli liderzy głównych partii politycznych, aby wspólnie podjąć debatę na temat przyszłości ochrony zdrowia w regionie Wielkopolskim oraz uzgodnić założenia dotyczące narodowego programu dla ochrony zdrowia – programu ponad podziałami politycznymi.
Komisja Przetargowa powołana przez ministra zdrowia podjęła decyzję o wyborze oferty na zakup 23 śmigłowców i symulatora lotów dla SP ZOZ Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Wybrano ofertę niemiecko-francuskiej firmy Eurocopter - śmigłowiec ratunkowy EC 135, który - zdaniem resortu zdrowia - w sposób najpełniejszy zapewnia bezpieczeństwo zdrowotne przyszłych pacjentów.
Pediatra Czesław Miś przegrał precedensowy proces ze Szpitalem Specjalistycznym im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu o zapłatę (2 831 zł wraz z odsetkami) za 31 dni urlopu za dyżury, który wywalczył w zeszłym roku w sądzie.
Przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach Maciej Hamankiewicz zwrócił się do pełnomocnik Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach dr Aleksandry Bentkowskiej z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, mającej na celu utrzymanie dotychczasowego statusu praktyki lekarskiej, funkcjonującej w zakładach opieki zdrowotnej, na podstawie umów cywilnoprawnych na dyżury, przy zachowaniu umowy o pracę.
Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów skierował do kandydatów na posłów w zbliżających się wyborach parlamentarnych list, w którym zwraca się o przedstawienie koncepcji dotyczących podjęcia pilnych działań, mających na celu zahamowanie emigracji polskich anestezjologów do innych krajów Unii Europejskiej.
Porozumienie wyborcze mające gwarantować reformę system zdrowia podpisali w środę w Warszawie przewodniczący PO Donald Tusk i przewodnicząca sejmowej Komisji Zdrowia Ewa Kopacz oraz Sekretarz i Główny Negocjator Porozumienia Zielonogórskiego Marek Twardowski i Sekretarz ds. finansowych PZ Bożena Janicka.
Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski zwrócił się do ministra zdrowia Zbigniewa Religi o interwencję na rzecz wyeliminowania z praktyki Narodowego Funduszu Zdrowia limitów, dyskryminujących część nieuleczalnie chorych dzieci w dostępie do opieki medycznej, a także o sfinalizowanie prac nad rozporządzeniem w sprawie standardów postępowania i procedur medycznych z zakresu opieki paliatywno-hospicyjnej w zakładach opieki zdrowotnej.
Obserwujemy obecnie szczególne nasilenie konfliktu w służbie zdrowia, w związku ze składaniem wypowiedzeń przez lekarzy. Do dzisiejszego paraliżu funkcjonowania wielu szpitali doprowadziło przede wszystkim wielokrotne łamanie zasad dialogu i konsultacji społecznych przez Rząd - twierdzi Konfederacja Pracodawców Polskich.