mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Więcej na zdrowie kosztem bezrobotnych?

    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan ocenia jako "absurdalny i szkodliwy" pomysł ministra zdrowia, by połowę pieniędzy z Funduszu Pracy przekazywać od 2008 roku na NFZ.

  • KPP: Podnoszenie składki nie uzdrowi systemu

    Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział przesunięcie z Funduszu Pracy kwoty ok. 3,5 mld zł, co da w przyszłym roku wzrost nakładów na ochronę zdrowia o ok. 11 mld zł. Poznaliśmy również propozycje stopniowego podnoszenia składki na NFZ.

  • Religa: To nie kiełbasa wyborcza

    Lekarzom jest obojętnie, kto rządzi. Tylko chcą, żeby ktoś dał im większe pieniądze. Takiej podwyżki, jak ta, nigdy nie było. I projektu, żeby zwiększyć nakłady do 6% PKB nigdy nie było - zapewnił w "Magazynie 24 Godziny" minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Położnictwo we Włocławku

    Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna we Włocławku rozpoczęła rekrutację na nowy kierunek studiów – położnictwo. Zainteresowane osoby mają możliwość podjęcia studiów zarówno w trybie stacjonarnym (dziennym) jak i niestacjonarnym (zaocznym, czyli tzw. studia pomostowe).

  • Premier: Składka zdrowotna wzrośnie do 13%

    Jeżeli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory do Sejmu, nowy-stary rząd PiS-u podniesie składkę na ubezpieczenie zdrowotne do 13% – zapowiedział premier Jarosław Kaczyński. Wzrost miałby następować stopniowo – o 1% wymiaru składki począwszy od 2009 roku. Natomiast już w przyszłym roku w systemie ochrony zdrowia miałoby się pojawić dodatkowo 4,1 mld zł. Pieniądze te byłyby efektem przeniesienia do Narodowego Funduszu Zdrowia połowy środków, którymi dysponuje Fundusz Pracy.

  • Prezydent podpisał ustawę zdrowotną

    7 września Prezydent Lech Kaczyński podpisał uchwaloną 24 sierpnia nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU. nr 210, poz. 2135, z późn. zm.).

  • Profesor Religa politykiem PiS-u

    Minister zdrowia Zbigniew Religa wstąpi do Prawa i Sprawiedliwości i wystartuje z list tej partii na Śląsku – ogłoszono podczas Konwencji Politycznej PiS w Poznaniu z udziałem ponad 2,5 tys. członków i sympatyków PiS.

  • Wywalczyli 2 średnie krajowe

    7 września zakończył się trwający od 110 dni strajk w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie (Mazowsze). Od 10 września funkcjonują wszystkie poradnie. Lekarze wycofają także wypowiedzenia, które złożyli w lipcu.

  • Samorządy lekarskie: Podnieść wynagrodzenie lekarzy sądowych

    W związku z wejściem w życie 1 sierpnia niektórych zapisów ustawy z 15 czerwca 2007 r. o lekarzu sądowym (DzU. nr 123, poz. 849), Prezydia Beskidzkiej, Częstochowskiej i Śląskiej Izby Lekarskiej zwróciły się do Naczelnej Rady Lekarskiej o wystąpienie do Ministra Sprawiedliwości o zmianę wysokości stawki kwotowej wynagrodzenia przysługującego lekarzowi sądowemu za każde wydane zaświadczenie.

  • Biskupi: Przekazujcie narządy do przeszczepów

    Podczas ostatniniej Konferencji Episkpatu Polski, jaka miała miejsce 25 sierpnia w Częstochowie na Jasnej Górze, biskupi polscy zabrali głos w sprawie transplantacji. Tekst listu zostanie odczytany w niedzielę 23 września w kościołach całej Polski.

  • 26 milionów na podlaskie szpitale

    Podlaski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia już wie, na co przeznaczy dodatkowe 35 milionów złotych. Najwięcej na leczenie dostaną szpitale. Wpłynie do nich ponad 26,5 mln złotych. Głównie mają one zostać przeznaczone na dofinansowanie zabiegów, na które obecnie są najdłuższe kolejki - wszczepianie endoprotez oraz operacje usuwania zaćmy.

  • Co się stanie ze szpitalem?

    W związku z brakiem porozumienia dotyczącego wzrostu wynagrodzeń między dyrekcją i personelem medycznym Szpitala Specjalistycznego im. Henryka Klimontowicza w Gorlicach (Małopolska), zagrożone jest dalsze funkcjonowanie 4 oddziałów lecznicy, w tym dwóch kluczowych.

  • Brakuje pielęgniarek

    W Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie (Małopolska) stopniowo narasta problem braku wykwalifikowanych pielęgniarek. Wolnych jest 16 wakatów na rożnych oddziałach. Przyczyną odejścia pielęgniarek są korzystniejsze pod względem finansowym oferty pracy za granicą oraz w krakowskich placówkach, w których także widoczne są braki personelu.

  • Jubileusz w szpitalu

    Szpital w Augustowie świętował 30–lecie oddziału urazowo-ortopedycznego. Z tej okazji największa z sal operacyjnych otrzymała imię pierwszego ordynatora tego oddziału. Obchody połączono z sesją naukową na temat nowoczesnych metod leczenia urazów ortopedycznych.

  • Sejm rozwiązany, podwyżki zostają

    Późnym wieczorem w piątek posłowie zdecydowali o skróceniu kadencji Sejmu. Nie oznacza to jednak, że prace parlamentarne nad nowelizowaną ustawą podwyżkową zostaną wstrzymane.

  • II Konferencja Audiologiczno-Foniatryczna

    6 września wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wziął udział w uroczystym otwarciu II Konferencji Audiologiczno-Foniatrycznej organizowanej przez Klinikę Otolaryngologii Akademii Medycznej w Białymstoku, Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny AMB oraz Sekcję Audiologiczną i Foniatryczną Polskiego Towarzystwa Chirurgów Głowy i Szyi.

  • "S": Utrzymać ustawę podwyżkową w 2008 r.

    6 września odbyło się posiedzenie Rady Sekcji Krajowej i Rady Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". Po zapoznaniu się z przyjętą nowelizacją ustawy "wedlowskiej" zebrani stwierdzili, że nadrzędnym celem jest, aby powyższa ustawa w roku 2008 była utrzymana i gwarantowała wzrost wynagrodzeń wszystkim pracownikom służby zdrowia.

  • VI Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie

    9 września w całej Polsce obchodzony będzie VI Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie pod hasłem "Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego", kulminacyjny punkt Programu "Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi".

  • Inwestycja w Świętokrzyskie Centrum Kardiologii

    Już wiadomo, jak będzie wyglądało rozbudowane o oddział kardiochirurgii Świętokrzyskie Centrum Kardiologii. Cała inwestycja wraz z wyposażeniem jest warta ok. 25 mln zł. Pieniądze na ten cel będą pochodzić z budżetu województwa i środków europejskich.

  • Wojewódzki zyskuje na kryzysie w Miejskim

    30 września kończy się okres wypowiedzeń, które złożyła większość lekarzy Szpitala Miejskiego w Siedlcach. Między dyrekcją SPZOZ a lekarzami nie doszło do porozumienia. - Przy dalszej ekspansji Szpitala Wojewódzkiego lekarze odejdą od nas z przyczyn finansowych – nie ukrywa dyrektor SPZOZ Marian Czajkowski.

98919 artykułów - strona 4554 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.