mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Profilaktyka na Mazowszu

    Mieszkańcy Mazowsza będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych oraz porad medycznych z zakresu: raka piersi, raka szyjki macicy, raka stercza oraz chorób układu krążenia. Badania w ramach programu "Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze" przeprowadzane będą od września do grudnia br. przez 9 szpitali wojewódzkich. W tym roku Samorząd Województwa Mazowieckiego przeznaczył na ten cel 900 tys. zł.

  • W sierpniu mogło ubyć nawet ponad 5% lekarzy

    Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej na dzień 31 sierpnia br., w ub. miesiącu wydano 6 140 zaświadczeń stwierdzających posiadanie formalnych kwalifikacji oraz 389 zaświadczeń potwierdzających okres wykonywania zawodu (3 lata z 5), co stanowi łącznie 5,65% liczby lekarzy aktywnych zawodowo (116 066).

  • Podwyżki bez zmian w Senackiej Komisji Zdrowia

    Senacka Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała uchwaloną przez Sejm 5 września br. nowelizację ustawy podwyżkowej. Senatorowie nie zaproponowali merytorycznych poprawek do nowego aktu prawnego.

  • MZ dzieli pieniądze NFZ

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej i przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowego trybu i kryteriów podziału środków pomiędzy centralę i oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia z przeznaczeniem na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych.

  • Porozumienie w kolejnej lecznicy

    Po kilku miesiącach protestu zostało zawarte porozumienie w grójeckim szpitalu między lekarzami i dyrekcją. - Zaproponowaliśmy podwyżki z wypłatą od 1 sierpnia. Dotyczy to całego personelu medycznego, nie tylko lekarzy, ale również pielęgniarek – powiedział starosta grójecki Janusz Różycki.

  • Religa: Realna podwyżka w przyszłym roku to 15-20%

    O ile PiS wygra wybory, to najważniejszą rzeczą będzie podniesienie składki do roku 2009, ponieważ to jest to realne i najistotniejsze źródło finansowania opieki zdrowotnej. Bez podniesienia składki nigdy nie dojdziemy do 6% PKB i nigdy nie znajdą się wystarczające środki na opiekę zdrowotną - uważa minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Lekarze powalczą o mandaty

    Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, chciałby kandydować do Sejmu. Zastanawia się nad ubieganiem się o mandat z listy Prawicy Rzeczpospolitej, która startuje do wyborów w sojuszu z Ligą Polskich Rodzin oraz Unią Polityki Realnej.

  • Spór zbiorowy w nakielskim szpitalu

    Związkowcy ze szpitala w Nakle (woj. kujawsko-pomorskie) wchodzą w spór zbiorowy z pracodawcą. Sprzeciwiają się zapowiedziom dyrekcji, że zwolnionych może zostać do 90 z 203 pracowników.

  • Szpital Uniwersytecki w Toruniu coraz bliżej

    Radni sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego zgodzili się na pomysł połączenia dwóch toruńskich lecznic: szpitala dziecięcego i wojewódzkiego. Wspólnie mają one stworzyć trzeci w regionie szpital uniwersytecki.

  • O schizofrenii na Śląsku

    W województwie śląskim z powodu schizofrenii hospitalizownych jest corocznie około 4,5 tys. pacjentów a 14-15 tys. chorych leczy się w poradniach - wynika z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego.

  • OPZZ przeciw dofinansowaniu zdrowia z FP

    Premier Jarosław Kaczyński i minister Zbigniew Religa zapowiedzieli nowe zasady finansowania służby zdrowia. Zdaniem Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych składane przez rząd propozycje nie mają szansy uchwalenia w obecnej kadencji parlamentu i nie będą realizowane przez obecny rząd.

  • Szpital do prywatyzacji

    Rada Społeczna Zakładu Opieki Zdrowotnej w Jędrzejowie (Świętokrzyskie) jednogłośnie poparła działania zarządu powiatu zmierzające do prywatyzacji jędrzejowskiego szpitala. Pozytywne opinie w tej sprawie wydała już większość gmin powiatu oraz wojewoda.

  • Religa: Nie ma "cudu prywatyzacji"

    Opracowany jest 10-punktowy program uzdrowienia służby zdrowia. Ja się go nie wyrzeknę. Konsekwentnie, krok po kroku, rok po roku go realizuję - zapewnia minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • Minister znów obiecuje, pielęgniarki nie wierzą

    Minister zdrowia Zbigniew Religa - powołując się na wyliczenia urzędników z jego resortu - obiecał, że na Śląsku nie będzie likwidacji szpitali. Co więcej, oświadczył, że szpitalnych łóżek na Śląsku jest za mało. Brakuje głównie łóżek długoterminowych, internistycznych, kardiologicznych, rehabilitacyjnych i onkologicznych. - Sam jestem tymi wyliczeniami zaskoczony - przyznał prof. Religa.

  • Lekarze wyjechali

    Na Pomorzu zaczyna brakować lekarzy-specjalistów. 1 000 na 8 000 medyków z regionu wystąpiło do Okręgowej Izby Lekarskiej o dokumenty pozwalające na podjęcie pracy za granicą. Część poradni radzi chorym, by wstrzymali się z zapisami do przyszłego roku.

  • "To kompletna aberracja"

    W przyszłym roku dodatkowe 3,5mld zł zostanie przekazane na służbę zdrowia - obiecał premier Jarosław Kaczyński. Te środki mają pochodzić z części wpływów na Fundusz Świadczeń Gwarantowanych.

  • Prof. Religa znów ministrem zdrowia

    Prof. Zbigniew Religa odebrał ministerialną tekę i złożył wobec prezydenta Lecha Kaczyńskiego przysięgę. Znów jest szefem resortu zdrowia.

  • "Rząd nie ma żadnej koncepcji na reformę"

    Połowa składki na Fundusz Pracy ma być od 2008 r. wpłacana do Narodowego Funduszu Zdrowia - zapowiedział premier. Składki na FP płacą pracodawcy i przedsiębiorcy (także osoby samozatrudniające się). Jest to 2,45% funduszu wynagrodzeń.

  • Gilowska: W systemie będzie 60% więcej środków

    Premier Jarosław Kaczyński zapowiedział plany zwiększenia nakładów na służbę zdrowia. Zaproponował, aby połowę środków z Funduszu Pracy przeznaczyć na zdrowie oraz zwiększyć składkę zdrowotną od 2009 roku, co roku o 1 pkt proc.

  • "Pieniądze przeciekną jak przez sito"

    Jako lekarz muszę powiedzieć, że myślałam, że z wrażenia spadnę z krzesła, słysząc wczorajsze propozycje ministra zdrowia i premiera - stwierdziła posłanka Platformy Obywatelskiej Elżbieta Radziszewska w audycji "Gość Dnia" na antenie TVP3.

98919 artykułów - strona 4553 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.