mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Propozycje zapisów do materiałów konkursowych na 2008 r.

    Wielkopolska Izba Lekarska wystosowała do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza pismo z postulatami uwzględnienia w materiałach konkursowych na rok 2008 dla wszystkich rodzajów świadczeń propozycji dwóch ważnych zapisów:

  • Zatrzymano lekarkę podejrzaną o korupcję

    Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Olsztynie zatrzymali 52-letnią lekarkę specjalizującą się w psychiatrii podejrzaną o korupcję. Kobieta wystawiała pacjentom zwolnienia lekarskie w zamian za korzyści majątkowe. Przyjmowała m.in. papierosy, alkohol i perfumy. Grozi jej do 8 lat pozbawienia wolności.

  • Piecha: Pacjent nie powinien zajmować długo drogiego łóżka

    Poza pojedynczymi przypadkami placówek, które nie spełniają żadnych norm, nie ma potrzeby likwidacji, trzeba tylko zmienić ich przeznaczenie - mówi o sieci szpitali wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • Porozumienie w Kostrzynie, niepokój w Głogowie

    Personel medyczny szpitala w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) w większości cofnął złożone kilka dni temu wypowiedzenia. To efekt rozmów lekarzy z przedstawicielami nowej spółki, która ma stworzyć na bazie obecnej placówki nowy podmiot. NZOZ zacznie działać 1 września. W lecznicy ma znaleźć zatrudnienie około 290 osób.

  • Fiasko rozmów w Łódzkiem

    Niepowodzeniem zakończyły się negocjacje w Urzędzie Marszałkowskim dyrektorów łódzkich szpitali ze strajkującymi lekarzami. Dyrektorzy proponowali lekarzom podwyżkę płac o 30% od 1 stycznia 2008 r., a kolejne po roku i dwóch. Medycy chcieli natomiast, aby w ciągu 3 lat ich pensje osiągnęły wysokość 3 średnich krajowych.

  • Warszawska klinika dziecięca po remoncie

    Nowoczesna Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Dzieciecym Szpitalu Klinicznym im. prof. Władysława Szenajcha przy ul. Działdowskiej w Warszawie jest już czynna. Oddziały z powodu remontu były zamknięte przez 8 miesięcy.

  • OZZL: Zamiast nowelizować ustawę "podwyżkową" - zwiększyć wycenę świadczeń

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy negatywnie ocenił najnowszy projekt nowelizacji ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076).

  • Sieć to za mało

    Sieć szpitali, jedno z dziesięciu "złotych" założeń naprawy ochrony zdrowia autorstwa ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi nie zafunkcjonuje, jeśli w systemie nie pojawią się dodatkowe pieniądze i nie zakończy się proces restrukturyzacji zadłużonych jednostek. Pilotażowy program oceny pomorskich szpitali pod względem jakości świadczonych usług oraz sytuacji finansowej pokazał, że aż ponad połowa tamtejszych placówek nie weszłaby do sieci, gdyby zastosować wobec nich przewidziane w projekcie ustawy kryteria włączenia.

  • Lekarze kończą strajki i wycofują zwolnienia

    Krokiem w kierunku normalizacji sytuacji w podkarpackich placówkach ochrony zdrowia ma być spotkanie dyrektorów szpitali wojewódzkich z przedstawicielami zarządu Podkarpacia. Weźmie w nim udział wicewojewoda podkarpacki Dariusz Iwaneczko.

  • Zrzekł się roszczeń, więc umorzono mu pożyczkę

    W siedzibie Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Zielonej Górze została podpisana umowa pomiędzy LOW NFZ a Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej Szpitalem Powiatu Krośnieńskiego w Krośnie Odrzańskim.

  • Samorządowcy i szpitale wspólnie o kontraktach

    Przedstawiciele specjalnego zespołu powołanego przez marszałka województwa wielkopolskiego Marka Woźniaka i szefów tamtejszych placówek medycznych rozmawiali o zasadach kontraktowania świadczeń. Wspólne stanowisko przedstawią szefowej WOW Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu Irenie Błońskiej.

  • Pijany lekarz rehabilitował pacjentów

    Policjanci ze Stalowej Woli zatrzymali pijanego lekarza w jednym ze szpitali w hutniczym mieście. Dyrektor, zaniepokojony przekazaną wcześniej informacją od pacjentki na temat lekarza, powiadomił policję. Pacjentka była przekonana, że lekarz, który ją przyjął przed południem, był pod wpływem alkoholu.

  • Lekarz rodzinny nie będzie zlecał opieki nocnej i świątecznej

    Narodowy Fundusz Zdrowia pracuje nad zmianą zasad kontraktowania nocnej i świątecznej opieki medycznej na 2008 rok. Chce, aby lekarze podstawowej opieki zdrowotnej sami udzielali zapisanym do nich pacjentom pomocy medycznej po godzinie 18.00 oraz w dni świąteczne, kiedy przychodnie lub gabinety są już zamknięte.

  • 52 mln zł na szpital w Raciborzu

    W Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbyło się spotkanie w sprawie finansowania dokończenia budowy Szpitala Rejonowego w Raciborzu. Na zaproszenie marszałka woj. śląskiego Janusza Moszyńskiego w rozmowach uczestniczył starosta raciborski Adam Hajduk. Jest szansa na otrzymanie 52 mln zł z budżetu państwa w okresie 2007-2008.

  • Niezdrowa kolejka

    Ponad 25 tys. osób w całej Małopolsce czeka na przyjęcie do szpitala, prawie 111 tys. na wizytę w poradni - to dane za I kwartał tego roku. We wrześniu NFZ otrzyma raporty z poszczególnych oddziałów dotyczące II kwartału. Wówczas będzie można ocenić, czy strajk lekarzy wpłynął na wydłużenie kolejek w przychodniach i szpitalach.

  • Lekarze walczą w sądach

    Coraz więcej lekarzy składa pozwy przeciwko szpitalom, walcząc o wynagrodzenie za nadgodziny. W całym kraju roszczenia wynoszą już kilkadziesiąt milionów złotych. Przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel ocenia, że w całej Polsce pozwów jest już przeszło 2 tysiące. Ocenia się, że do sądów może wystąpić około 60 tysięcy lekarzy.

  • O świadczeniach pielęgniarskich i rehabilitacyjnych dla mieszkańców DPS-ów

    Konwent Starostów Województwa Podlaskiego postuluje jak naszybsze wprowadzenie zmian ustawowych, które doprowadzą do równego dostępu mieszkańców domów pomocy społecznej do całodobowych świadczeń pielęgniarskich i rehabilitacyjnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz domaga się uregulowania statusu zawodowego personelu medycznewgo zatrudnionego w tych placówkach.

  • Wygasa strajk na Śląsku

    Protestujący w Państwowym Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku lekarze porozumieli się z dyrekcją lecznicy i zawiesili akcję strajkową. Na mocy zawartego porozumienia, od października lekarze otrzymają po 300 zł brutto podwyżki. Za 3 lata pensje lekarzy bez specjalizacji maja wzrosnąć do 2 średnich krajowych, a lekarzy ze specjalizacją do 3 średnich. Lekarze cofnęli wypowiedzenia umów o pracę.

  • Mniej strajków w Łódzkiem

    Uniwersytecki Szpital Kliniczny Nr 4 im. Marii Konopnickiej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zawiesił strajk - poinformowała dyrekcja lecznicy. Lekarze związkowcy postanowili zawiesić na miesiąc akcję strajkową, mimo że ani dyrekcja placówki, ani rząd nie spełnili postulatów strajkujących. Od dziś szpital pracuje w normalnym trybie. Otwarte zostały również poradnie specjalistyczne.

  • MZ pyta o badania kliniczne produktów leczniczych

    Departament Polityki Lekowej i Farmacji opublikował na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia ankietę mającą na celu zebranie opinii dotyczących kwestii prowadzenia badań klinicznych produktów leczniczych, ewentualnych problemów występujących w tym zakresie, propozycji rozwiązań legislacyjnych itd.

98914 artykułów - strona 4566 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.