mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Kontrakt wojewódzki na budowę szpitala

    Prezydent Grudziądza Robert Malinowski jako pierwszy w regionie podpisał z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Zbigniewem Hoffmannem kontrakt wojewódzki na budowę Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Grudziądzu, na kwotę 24 mln zł. Wojewoda nie miał żadnych uwag do załączonej dokumentacji.

  • Konflikt w lubelskim szpitalu

    Pracownicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie kolejny miesiąc czekają, aż władze województwa zaczną ratować ich placówkę. Wczoraj spotkali się z wicemarszałkiem województwa Andrzejem Olborskim i Andrzejem Jarzębowskim, zastępcą dyrektora w departamencie zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego.

  • Wycofali wypowiedzenia

    Wałbrzyscy lekarze wycofali wypowiedzenia umów o pracę i zawiesili spór zbiorowy, prowadzony w związku z postulatami podwyżek wynagrodzenia. Zgodnie z porozumieniem zawartym między związkiem zawodowym lekarzy a dyrekcją wałbrzyskich szpitali powołany został zespół negocjacyjny.

  • KPP: Jednolity wskaźnik dla wszystkich szpitali

    Grupa Robocza Komisji Trójstronnej pracuje nad nowelizacją ustawy z 22 czerwca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076). Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich propozycja przedstawiona przez Ministerstwo Zdrowia utrwala negatywne zjawiska polskim w systemie ochrony zdrowia oraz spowoduje dalsze zadłużanie się szpitali.

  • "Protest administracyjny to nie strajk"

    Pracownicy szpitali w Radomiu i Zabrzu alarmują, że nie otrzymują pieniędzy za dyżury za czas strajku. Zapowiadają walkę w sądach pracy. - Dyrektor szpitala ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie pracownikom niestrajkującym nawet wtedy, gdy zakład ponosi straty wskutek strajku - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  • Rozporządzenie transplantacyjne weszło w życie

    15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 16 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów (DzU. nr 138, poz. 973).

  • Porozumienie w Dąbrowie i Zabrzu, rozmowy w Jastrzębiu, głodówka w Rybniku

    Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej (Śląsk) po blisko 50 dniach protestu doszli do porozumienia z dyrekcją placówki i zawiesili strajk.

  • W lipcu zgłoszono 75 zakażeń HIV

    W lipcu br. zgłoszono w Polsce 75 zakażeń HIV. Jednocześnie zanotowano 10 przypadków AIDS i 5 zgonów na skutek tej choroby - poinformował Ośrodek Informacji HIV/AIDS - instytucja zajmująca się działalnością edukacyjną z zakresu HIV/AIDS.

  • "W Ministerstwie Zdrowia wciąż nie wierzą"

    Rozmawiamy, z kim się da. Próbujemy przekonywać, że sytuacja jest tragiczna. Niestety, w Ministerstwie Zdrowia wciąż nie wierzą, że lekarze mogą się zwolnić z pracy. A ja mam 99-procentową pewność, że tak się stanie - alarmuje wicemarszałek województwa mazowieckiego Waldemar Roszkiewicz.

  • W Małopolsce jeszcze strajkują

    W Małopolsce strajkuje jeszcze 7 z 53 szpitali, w tym największy w regionie Szpital Uniwersytecki. W kulminacyjnym momencie w proteście brały udział 24 placówki. W większości lecznic strajk nie jest odczuwalny dla pacjentów. W kilku szpitalach trwa procedura umożliwiająca rozpoczęcie strajków.

  • O nagrodach ministra zdrowia dla nauczycieli akademickich

    Minister zdrowia zatwierdził zasady rozpatrywania wniosków o nagrody Ministra Zdrowia dla nauczycieli akademickich w 2007 r. Nagroda Ministra Zdrowia stanowi uhonorowanie wybitnych i twórczych osiągnięć naukowych, dydaktycznych, organizacyjnych oraz całokształtu dorobku.

  • Kto chce likwidacji szpitala?

    Resort zdrowia zapowiada likwidację małych szpitali. Zagrożone są te, które są zadłużone i które najdłużej strajkowały. Wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś chce zlikwidować Samodzielny Szpital Miejski im. PCK w Białymstoku.

  • Chirurdzy w Białymstoku wznowili transplantacje

    Po półrocznej przerwie chirurdzy z białostockiego ośrodka transplantologicznego przeszczepili 2 nerki. W ubiegłym roku w Białymstoku lekarze przeszczepili 40 nerek, rok wcześniej - 30. W tym roku do połowy lutego - 7 nerek, od tamtej pory ani jednej.

  • Apel OZZL do lekarzy pracujących na etatach

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wezwał wszystkich lekarzy pracujących na etatach, by nie podpisywali pochopnie zgody na pracę powyżej 48 godzin tygodniowo.

  • List intencyjny w sprawie nowych szpitali uniwersyteckich

    Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego oraz rektorskie władze Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu parafowały list intencyjny w sprawie wspólnych działań na rzecz poprawy dostępności usług medycznych w regionie. Dokument zakłada przejęcie przez UMK Wojewódzkiego Szpitala im. Jana Biziela w Bydgoszczy oraz dwóch toruńskich lecznic: Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Rydygiera i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego.

  • Jelenia Góra zawiesza strajk

    Po trzech miesiącach strajku, lekarze z jeleniogórskiego szpitala zawieszają protest. Dziś ruszą wszystkie poradnie. Wznowione zostaną też planowe zabiegi.

  • Pielęgniarek ubywa

    Rodzime uczelnie medyczne co roku notują olbrzymie zainteresowanie studiami pielęgniarskimi. Tylko w warszawskiej Akademii Medycznej studia na tym kierunku rozpoczęło w zeszłym roku 500 osób, w tym aplikowało jeszcze więcej.

  • Sytuacja strajkowa na Mazowszu

    W Warszawie wciąż protestuje 11 szpitali, na Mazowszu strajkują w sumie 22 z 93 lecznic. Protest przyjmuje różne formy, z których najłagodniejsza to oflagowanie. Szpitale na Mazowszu wykonały w lipcu 79% zakontraktowanych z Narodowym Funduszem Zdrowia świadczeń na ten miesiąc. W czerwcu łącznie wykonano 90% zakontraktowanych świadczeń.

  • Głodówka w Rybniku, konflikt w Zabrzu

    Lekarze Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku (Śląsk) rozpoczęli strajk głodowy. Głodówkę prowadzić będzie 30 lekarzy, m.in. interniści, neurolodzy, radiolodzy, okuliści i ortopedzi. Od środy codziennie do protestu przystępować będzie 3 anastezjologów. Od maja w rybnickim szpitalu strajkuje 190 lekarzy.

  • Lekarze nie wypisują L-4, ZUS nie płaci

    Lekarze grozili niewypisywaniem zwolnień lekarskich na drukach ZUS ZLA niemal od początku protestu, jednak dopiero niedawno wprowadzili groźbę w życie. ZUS, który podczas zwolnienia wypłaca choremu 70% jego pensji, odmawia przekazywania pieniędzy.

98918 artykułów - strona 4564 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.