mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Lekarze rodzinni dołączają do strajku

    Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej zrzeszeni w Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie poinformowali, że od 30 maja przystępują do strajku generalnego służby zdrowia. Lekarze rodzinni podjęli tę decyzję po spotkaniu przedstawicieli Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z reprezentantami Federacji PZ.

  • "S" przeciw prywatyzacji szpitala

    Członkowie NSZZ "Solidarność" Służby Zdrowia z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie sprzeciwiają się pomysłowi prywatyzacji zadłuzonej na 50 mln zł lecznicy w obawie przed utratą miejsc pracy. Kilkudziesięciu związkowców przez 40 minut pikietowało przed Urzędem Miasta.

  • Szczepienia przeciw meningokokom w Bytomiu

    30 maja rusza akcja szczepień przeciw meningokokom w Bytomiu i Piekarach. Dostaną je domięśniowo dzieci z roczników 1989, 1990, 1991. Badania statystyczne wykazały, ze największa zachorowalność na inwazyjną chorobę meningokokową wystąpiła właśnie w tej grupie wiekowej - informuje Anna Popławska, dyrektor bytomskiego Sanepidu.

  • Lekarze zwalniają się i walczą o "misiowe"

    Lekarze z Opola Lubelskiego i Poniatowej (jeden wspólny SP ZOZ) zwalniają się. - Na 22 lekarzy, 11 napisało wypowiedzenia z pracy - przekazała dr Jadwiga Szubartowska, przewodnicząca Związku Zawodowego Lekarzy w SP ZOZ Opole Lubelskie.

  • Minister Religa na urlopie

    Minister Zbigniew Religa do poniedziałku będzie na urlopie – informuje "Życie Warszawy". Nieoficjalnie mówi się, że szef resortu nie wytrzymał napięcia związanego ze strajkiem. Nie najlepiej czuł się już podczas poniedziałkowych negocjacji z protestującymi.

  • Pierwsi lekarze w kamaszach?

    Pięciu krakowskich lekarzy otrzymało karty powołania do wojska. Mają stawić się w jednostce 30 maja w południe. - To rutynowe, zaplanowane wcześniej działania, których celem jest sprawdzenie gotowości bojowej jednostki - twierdzi Wojskowa Komisja Uzupełnień. Lekarze przez dwa dni będą odbywać szkolenie.

  • Knock-out przez opt-out, czyli as w lekarskim rękawie

    Strajk rozszerza się, Ogólnopolski Związek Zawodowy jest gotów ograniczyć swoje tegoroczne postulaty płacowe do przeznaczenia na podwyżki w tym roku kwoty 1 miliarda zł, a tymczasem... lekarze mają jeszcze jeden, niezwykle silny argument, o którym na razie cisza w rozmowach z rządem. Ten argument to kwestia dyżurów lekarskich w kontekście prawa unijnego.

  • RPO zaskarżył przepis "ustawy podwyżkowej" przed TK

    Rzecznik Praw Obywatelskich dr Janusz Kochanowski złożył do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z ustawą zasadniczą art. 3 ust. 1 ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076) w zakresie, w jakim dotyczy świadczeniodawców, którzy zawarli umowy na część I półrocza 2006 r. bądź po zakończeniu wskazanego półrocza – 28 maja 2007 r.

  • Kujawski samorząd za przekształceniami placówek zdrowotnych w spółki prawa handlowego

    Samorządowe władze województwa kujawsko-pomorskiego szukają ratunku dla zadłużonych placówek publicznej służby zdrowia. Remedium, które przedstawił podczas ostatniej sesji sejmiku wicemarszałek województwa Edward Hartwich, może być przekształcenie publicznych szpitali i przychodni w spółki prawa handlowego.

  • Znów gorąco w szpitalu MSWiA w Łodzi

    Pracownicy szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi domagają się natychmiastowego odwołania ze stanowiska dyrektora Andrzeja Szyrwińskiego.

  • Kolejny apel transplantologów

    Członkowie Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego zaapelowali do lekarzy, którzy opiekują się pacjentami z rozpoznaniem śmierci mózgu, aby zgodnie z procedurami identyfikowali możliwość pobrania narządów. "Nie lękajcie się działać w słusznej sprawie" - wzywają tranpslantolodzy.

  • "Nakłady na ochronę zdrowia nie w oderwaniu od świadczeń"

    Zaproponowane przez rząd na ochronę zdrowia w 2008 roku 5,8 mld zł nie może być wydane w oderwaniu od finansowania usług medycznych - uważa Adam Kozierkiewicz z Collegium Medicum UJ. Jego zdaniem środki te nie powinny trafić do szpitali bezpośrednio na podwyżki dla lekarzy i pracowników, w oderwaniu od kontraktów z NFZ.

  • Apel prezesa NRL do personelu medycznego, pacjentów i władz

    Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł wezwał wszystkich lekarzy i lekarzy dentystów w Polsce o wyrażenie "w dostępnej formie" solidarności ze strajkującymi kolegami, szczególnie 30 maja.

  • Nietrzeźwy lekarz na dyżurze

    28 maja późnym wieczorem policjanci zostali powiadomieni przez jednego z mieszkańców Goleniowa (Zachodniopomorskie), że w miejscowym szpitalu pełni dyżur lekarz, który prawdopodobnie jest nietrzeźwy.

  • Wspólny apel świętokrzyskich lekarzy i pracodawców

    Przedstawiciele Zarządu Regionu Świętokrzyskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Związku Pracodawców Powiatowych Zakładów Opieki Zdrowotnej Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej zadeklarowali wolę współpracy na rzecz jak najszybszego rozwiązania obecnego konfliktu w regionie świętokrzyskim oraz wystąpili ze wspólym apelem do rządu i parlamentu.

  • OZZL: Są pieniądze na podwyżki w tym roku

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wezwał rząd do porzucenia konfrontacyjnej retoryki i do podjęcia rzeczowych, dwustronnych negocjacji.

  • Pożyczka dla zadłużonego szpitala

    Zadłużony na ponad 300 mln zł szpital w Gorzowie Wielkopolskim otrzyma 2,5 mln zł pożyczki od samorządu wojewódzkiego. Zdaniem przewodniczącego sejmiku Henryka Woźniaka, pieniądze mają pozwolić przetrwać szpitalowi do czerwca. Dzięki temu głodujący od piątku związkowcy z lecznicy mają zawiesić strajk.

  • Premier: Nie ma dzisiaj żadnych przesłanek do strajków

    Nie ma dzisiaj żadnych przesłanek do strajków. Polska znakomicie się rozwija, rosną płace, także tych, którzy mówią o strajkach - twierdzi premier Jarosław Kaczyński.

  • Negocjacje z rządem - bez efektu

    Kilkugodzinne poniedziałkowe rozmowy przedstawicieli pracowników opieki zdrowotnej - w tym także Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy - z rządem, reprezentowanym przez wicepremiera Przemysława Gosiewskiego, ministra zdrowia Zbigniewa Religę, wiceministra Bolesława Piechę i szefa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza, nie zakończyły się porozumieniem.

  • Piecha: Więcej szumu niż strajku

    Uzyskaliśmy ze strony lekarzy bardzo delikatne zapewnienie, które pozwala mi wyciągnąć wniosek, że eskalacji strajku do przyszłej tury rozmów nie będzie. To była nasza prośba, aby do tego czasu, zanim wyjaśnimy swoje stanowiska, a rząd skonkretyzuje swoje propozycje, nie rozszerzać strajku - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

98888 artykułów - strona 4594 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.