mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Pacjenci z EB zabiegają o wpis na listę chorób przewlekłych

    Chorzy na epidermolysis bullosa (EB) zabiegają o wpisanie jej na listę chorób przewlekłych. Dzięki temu leczenie byłoby łatwiej dostępne i tańsze. Szacuje się, że na EB choruje ok. 800 osób w Polsce.

  • "Rząd sprytnie manewruje, omijając poostulaty pozapłacowe"

    Brak zgody Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na uczestnictwo w rozmowach z rządem innych związków zawodowych to strategia negocjacyjna, która wynika z pewnego konfliktu interesów między grupą lekarzy a innymi pracownikami służby zdrowia - uważa Adam Kozierkiewicz z Collegium Medicum UJ.

  • Balicki: Ciąg dalszy wojny psychologicznej z lekarzami

    Dzisiejszy dzień wpisuje się w scenariusz ostatnich miesięcy toczenia wojny psychologicznej ze środowiskiem lekarzy. To próba innego rozegrania tej sprawy dla celów politycznych – komentuje zerwanie rozmów lekarzy z ministrem zdrowia Zbigniewem Religą były szef resortu zdrowia Marek Balicki.

  • Politycy PiS o postulatach lekarzy

    Nie można zrobić w ochronie zdrowia "pstryk palcami" i już budzimy się w nowej Polsce i w innym systemie. Raz to zrobiono w 1999 r., kiedy z dnia na dzień zmieniono system i to się odbiło na wskaźnikach zdrowotności pacjenta – podkreśla Małgorzata Stryjska (PiS), wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia.

  • Apel RPD do lekarzy i szpitali pediatrycznych

    Rzecznik Praw Dziecka zwróciła się do szpitali pediatrycznych z apelem o nieprzystępowowanie do strajku. - Nie strajkujcie, apeluję do was jako lekarz – powiedziała Ewa Sowińska.

  • Zaostrzenie i rozszerzenie protestu w Warszawie

    W związku z negatywnymi opiniami strony rządowej dotyczacymi propozycji daleko posuniętego kompromisu zaproponowanego przez Przewodniczącego OZZL dr Krzysztofa Bukiela, Komitet Strajkowy OZZL w największym szpitalu w Polsce - warszawskiej lecznicy przy ul. Banacha - podjął decyzję o zaostrzeniu formy protestu.

  • Miller: Potrzebna rozmowa o systemie, a nie tylko pieniądzach

    Nie wolno obecnych problemów ochrony zdrowia sprowadzać do 11 mld zł – uważa były prezes narodowego Funduszu Zdrowia, a obecnie wiceprezydent Warszawy Jerzy Miller.

  • Głodówka w szpitalu

    Związkowcy z gorzowskiego szpitala spotkali się z wojewodą lubuskim Wojciechem Perczakiem. Przedstawiciele m.in. Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych oraz NSZZ Solidarność przedstawili wojewodzie stanowisko części załogi szpitala, która chce przystąpić do strajku głodowego.

  • Już po negocjacjach

    Lekarze z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zerwali negocjacje z rządem. Spotkanie w resorcie zdrowia trwało kilkanaście minut. Zdaniem lekarzy, w rozmowach nie powinni uczestniczyć przedstawiciele innych związków.
    - Zrobiliśmy to w obronie godności lekarza - powiedział szef OZZL Krzysztof Bukiel. Minister zdrowia Zbigniew Religa powiedział lekarzom, iż to na polecenie premiera rozmowy miały się toczyć z udziałem innych związków. - Chcą nas skłócić - oświadczył Bukiel.

  • Nanotechnologia w medycynie i farmacji

    Fantastyczne wizje nanorobotów oczyszczających ludzkie żyły, czy antybiotyki przenikające w miejsca organizmu niedostępne dla większości specyfików znanych obecnie, to wszystko jest możliwe dzięki nanotechnologii - uważają eksperci z dziedziny nanonauki i nanotechnologii, którzy obradują w Gdańsku.

  • Gilowska: Nie należy podnosić składki

    W październiku ubiegłego roku lekarze otrzymali ok. 30% podwyżki, takich podwyżek nie było od 50 lat - twierdzi wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska. - Po upływie 8 miesięcy pojawiły się jeszcze większe żądania płacowe, na które państwa po prostu nie stać. A nie sądzę, by podatnicy chcieli wyższych podatków.

  • Licencja na leczenie?

    Praktyki lekarzy rodzinnych mogłyby działać na licencje. Te wystawiałaby samorządowo-lekarska komisja powiatu. Liczba takich licencji byłaby ograniczona, np. zależałaby od liczby mieszkańców powiatu.

  • RPO wzywa do dyskusji o systemie ochrony zdrowia

    Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego, należy, ze spokojem i w sposób merytoryczny, rozpocząć dyskusję ujawniającą z jednej strony możliwości organizacyjne i finansowe systemu ochrony zdrowia, a z drugiej – oczekiwania wszystkich stron – lekarzy, pacjentów, ubezpieczycieli i płatnika, a także polityków.

  • Lekarze nie boją się zwolnień i militaryzacji

    Dyrektor szpitala MSWiA w Głuchołazach Wanda Zalewska zagroziła zwolnieniami dyscyplinarnymi, jeśli lekarze nie przerwą strajku. - Dyrektor zapowiedziała, że szpital może zostać zmilitaryzowany - mówi Ryszard Sadowski, przewodniczący komitetu strajkowego.

  • OZZL odpowiada na próby zastraszania lekarzy

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zwrócił się do Prokuratury Okręgowej w Katowicach z wnioskiem o zbadanie, czy Prezes Śląskiego Związku Pracodawców Samodzielnych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Katowicach, dr n. med. Anna Rusek nie narusza prawa, usiłując przeszkodzić w prowadzeniu w sposób zgodny z prawem sporu zbiorowego.

  • Sejm przyjął "podatek Religi"

    Sejm przyjął rzadowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

  • OZZTME krytykuje lekarzy

    Strajkujący lekarze zapowiadają, że jeśli na piątkowe negocjacje ministerstwo zaprosi inne związki zawodowe niż OZZL, wtedy oni w ogóle nie podejmą rozmów. Medyków krytykuje Cezary Staroń, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

  • Czy rezydent może strajkować?

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie udziału lekarza rezydenta w strajku.

  • Pikieta podkarpackich pielęgniarek i położnych

    Przed Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie odbyła się pikieta pielęgniarek i położnych, które domagają się podwyżek płac. W proteście uczestniczyły m.in. siostry z Mielca, Przemyśla, Jarosławia, Strzyżowa, Łańcuta, Tarnobrzega i Rzeszowa. Żądają ograniczenia dysproporcji w zarobkach pielęgniarek w województwie i np. w centralnej Polsce.

  • Otwarcie Kliniki Kardiologii Interwencyjnej, Kardiodiabetologii i Rehabilitacji Kardiologicznej w Łodzi

    W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Wojskowej Akademii Medycznej przy ul. Żeromskiego w Łodzi otwarto po rocznym remoncie Klinikę Kardiologii Interwencyjnej, Kardiodiabetologii i Rehabilitacji Kardiologicznej.

98888 artykułów - strona 4596 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.