mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Pokoleniowa zapaść w specjalizacjach

    Z analizy przeprowadzonej w Śląskiej Izbie Lekarskiej wynika, że z ponad 15 000 lekarzy na Śląsku już dziś co czwarty nie ma specjalizacji. Za 15 lat internistów między 35. a 50. rokiem życia będzie 80 (teraz prawie 900), anestezjologów - 20 (teraz prawie 300), chirurgów - najwyżej 10, po pięciu psychiatrów, radiologów i ortopedów, a ginekologów najwyżej dwóch albo trzech.

  • ORL w Krakowie do lekarzy: Nie dajcie się zastraszyć!

    Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie wydała Stanowisko, w którym odnosi się do aktualnej sytuacji w polskiej tranplantologii. Prezydium ORL stwierdziło w nim, że z najwyższym niepokojem obserwuje efekt zmasowanego ataku na lekarzy wykonujących procedury związane z transplantologią.

  • Choroby przewlekłe – problem medyczny czy etyczny?

    Choroba to, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, "dynamiczny zespół zaburzeń czynności organizmu wywołany czynnikami chorobotwórczymi zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Zaburzeniom tym towarzyszą zazwyczaj morfologiczne zmiany komórek, tkanek i narządów oraz zakłócenia mechanizmów regulujących ustrój".

  • Brakuje radioterapeutów

    Brak specjalistów radioterapii stawia pod znakiem zapytania plan Ministerstwa Zdrowia, które chce rozbudować sieć ośrodków radioterapii w kraju. Niedawno na ten cel resort rozdzielił między placówki onkologiczne blisko 150 mln zł z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W planach są kolejne dotacje.

  • Komunikat MZ o specjalizacjach

    Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia opublikował na stronie internetowej resortu komunikat dotyczący liczby miejsc dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w terminie 1 maja – 30 czerwca 2007 r.

  • Częstochowscy lekarze przeciwko likwidacji izb

    VIII Okręgowy Zjazd Lekarzy w Częstochowie zaprotestował przeciwko nowelizacji ustawy o izbach lekarskich wprowadzającej zasadę: jedno województwo - jedna izba lekarska.

  • Pionierski program profilaktyczny w Poznaniu?

    Wydział Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego być może sfinansuje szczepienia poznańskich dziewczynek przeciwko HPV. Na początek pieniędzy wystarczy tylko na pilotaż, ale i tak byłby to pionierski program w skali kraju. Nowy program profilaktyczny ma szansę ruszyć już w tym roku.

  • Zapłacą za nadlimity, ale...

    Bolesław Piecha, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, spotkał się z Jackiem Protasem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego i przedstawicielami tamtejszych środowisk medycznych.

  • W gorzowskim szpitalu znowu wrze

    Trzydziestu pracowników szpitala w Gorzowie Wielkopolskim złożyło w Sądzie Pracy pozwy dotyczące przywrócenia dotychczasowych wypłat. Obniżki tłumaczone są restrukturyzacją placówki.

  • Gnieźnieńscy chirurdzy zostają w pracy

    Chirurdzy z gnieźnieńskiego szpitala, którzy złożyli wymówienia z powodu zbyt niskich pensji, porozumieli się z dyrekcją. - Co prawda nowe umowy jeszcze niepodpisane, ale dogadaliśmy się - wyjaśnił przewodniczący związku zawodowego lekarzy w szpitalu i ordynator oddziału chirurgicznego Maciej Jachimczyk.

  • Były prorektor AM w Łodzi chce oddać medal KEN

    Były prorektor Akademii Medycznej w Łodzi Janusz Greger chce oddać przyznany mu 7 lat temu Medal Komisji Edukacji Narodowej. To protest wobec planów przyznania medalu ks. Henrykowi Jankowskiemu.

  • Działanie ustawy podwyżkowej zostanie przedłużone?

    Pielęgniarki i lekarze utrzymają swoje zarobki podwyższone w październiku ub.r. Ich pensje wzrosły wtedy średnio o 30%. Ustawa z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. z 2006 r. nr 149, poz. 1076) miała obowiązywać tylko do końca tego roku.

  • Powstają Regionalne Ośrodki Kwalifikujące

    W Bydgoszczy powstaje Regionalny Ośrodek Kwalifikujący do operacji chorych oczekujących na przeszczep. Pacjenci nie będą już musieli jeździć na badania do Warszawy czy do Wrocławia. Takich ośrodków w całym kraju będzie 11.

  • WSA: Przez internet można sprzedawać tylko leki bez recepty

    Tylko leki bez recepty mogą być sprzedawane przez internet - zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Jednocześnie sąd uznał, że internetowy handel lekami wydawanymi na receptę powinien być dalej zakazany.

  • Nowy lek - nawet miliard dolarów i 24 lata badań

    Odkrywanie nowych leków to proces niezwykle żmudny i kosztowny, który może trwać 24 lata, a kosztować nawet miliard dolarów - mówiono na konferencji prasowej "Od cząsteczki chemicznej do leku w aptece", zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach kampanii "Lek bezpieczny".

  • Zgromadzenie Ogólne ZPP o sytuacji w systemie ochrony zdrowia

    Związek Powiatów Polskich podczas X Zgromadzenia Ogólnego zaprotestował przeciwko realizowaniu podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia wyłącznie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Słuszny postulat podwyższania płac odbywa się kosztem jakości i zakresu świadczeń zdrowotnych - czytamy w stanowisku ZO ZPP.

  • "Rząd nie traktuje poważnie anestezjologów"

    Rząd RP nie czuje się odpowiedzialny za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli godząc się na wzbierający odpływ wykwalifikowanej kadry medycznej i konsekwencje z tym związane - czytamy w liście otwartym, jaki wystosował Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów do ministra zdrowia Zbigniewa Religi.

  • Braniewski szpital chyli się ku upadkowi

    Powiatowi radni przyznali szpitalowi w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) 50 000 złotych pożyczki. Pieniądze te trafią do wierzycieli szpitala i dostawców leków.

  • MZ nie zmniejszy liczby izb lekarskich?

    Podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie, na zadane przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła pytanie o stosunek do projektu narzucenia samorządowi lekarskiemu struktury wojewódzkiej, minister zdrowia prof. Zbigniew Religa publicznie ogłosił wycofanie się resortu z tego pomysłu.

98860 artykułów - strona 4614 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.