Z analizy przeprowadzonej w Śląskiej Izbie Lekarskiej wynika, że z ponad 15 000 lekarzy na Śląsku już dziś co czwarty nie ma specjalizacji. Za 15 lat internistów między 35. a 50. rokiem życia będzie 80 (teraz prawie 900), anestezjologów - 20 (teraz prawie 300), chirurgów - najwyżej 10, po pięciu psychiatrów, radiologów i ortopedów, a ginekologów najwyżej dwóch albo trzech.
Okręgowa Rada Lekarska w Krakowie wydała Stanowisko, w którym odnosi się do aktualnej sytuacji w polskiej tranplantologii. Prezydium ORL stwierdziło w nim, że z najwyższym niepokojem obserwuje efekt zmasowanego ataku na lekarzy wykonujących procedury związane z transplantologią.
Choroba to, zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia, "dynamiczny zespół zaburzeń czynności organizmu wywołany czynnikami chorobotwórczymi zewnętrznymi lub wewnętrznymi. Zaburzeniom tym towarzyszą zazwyczaj morfologiczne zmiany komórek, tkanek i narządów oraz zakłócenia mechanizmów regulujących ustrój".
Brak specjalistów radioterapii stawia pod znakiem zapytania plan Ministerstwa Zdrowia, które chce rozbudować sieć ośrodków radioterapii w kraju. Niedawno na ten cel resort rozdzielił między placówki onkologiczne blisko 150 mln zł z Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych. W planach są kolejne dotacje.
Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia opublikował na stronie internetowej resortu komunikat dotyczący liczby miejsc dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w terminie 1 maja – 30 czerwca 2007 r.
VIII Okręgowy Zjazd Lekarzy w Częstochowie zaprotestował przeciwko nowelizacji ustawy o izbach lekarskich wprowadzającej zasadę: jedno województwo - jedna izba lekarska.
Wydział Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego być może sfinansuje szczepienia poznańskich dziewczynek przeciwko HPV. Na początek pieniędzy wystarczy tylko na pilotaż, ale i tak byłby to pionierski program w skali kraju. Nowy program profilaktyczny ma szansę ruszyć już w tym roku.
Bolesław Piecha, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, spotkał się z Jackiem Protasem, marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego i przedstawicielami tamtejszych środowisk medycznych.
Trzydziestu pracowników szpitala w Gorzowie Wielkopolskim złożyło w Sądzie Pracy pozwy dotyczące przywrócenia dotychczasowych wypłat. Obniżki tłumaczone są restrukturyzacją placówki.
Chirurdzy z gnieźnieńskiego szpitala, którzy złożyli wymówienia z powodu zbyt niskich pensji, porozumieli się z dyrekcją. - Co prawda nowe umowy jeszcze niepodpisane, ale dogadaliśmy się - wyjaśnił przewodniczący związku zawodowego lekarzy w szpitalu i ordynator oddziału chirurgicznego Maciej Jachimczyk.
Były prorektor Akademii Medycznej w Łodzi Janusz Greger chce oddać przyznany mu 7 lat temu Medal Komisji Edukacji Narodowej. To protest wobec planów przyznania medalu ks. Henrykowi Jankowskiemu.
Pielęgniarki i lekarze utrzymają swoje zarobki podwyższone w październiku ub.r. Ich pensje wzrosły wtedy średnio o 30%. Ustawa z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. z 2006 r. nr 149, poz. 1076) miała obowiązywać tylko do końca tego roku.
W Bydgoszczy powstaje Regionalny Ośrodek Kwalifikujący do operacji chorych oczekujących na przeszczep. Pacjenci nie będą już musieli jeździć na badania do Warszawy czy do Wrocławia. Takich ośrodków w całym kraju będzie 11.
Tylko leki bez recepty mogą być sprzedawane przez internet - zadecydował Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Jednocześnie sąd uznał, że internetowy handel lekami wydawanymi na receptę powinien być dalej zakazany.
Odkrywanie nowych leków to proces niezwykle żmudny i kosztowny, który może trwać 24 lata, a kosztować nawet miliard dolarów - mówiono na konferencji prasowej "Od cząsteczki chemicznej do leku w aptece", zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych w ramach kampanii "Lek bezpieczny".
Związek Powiatów Polskich podczas X Zgromadzenia Ogólnego zaprotestował przeciwko realizowaniu podwyżek dla pracowników ochrony zdrowia wyłącznie ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Słuszny postulat podwyższania płac odbywa się kosztem jakości i zakresu świadczeń zdrowotnych - czytamy w stanowisku ZO ZPP.
Rząd RP nie czuje się odpowiedzialny za bezpieczeństwo zdrowotne obywateli godząc się na wzbierający odpływ wykwalifikowanej kadry medycznej i konsekwencje z tym związane - czytamy w liście otwartym, jaki wystosował Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów do ministra zdrowia Zbigniewa Religi.
Powiatowi radni przyznali szpitalowi w Braniewie (woj. warmińsko-mazurskie) 50 000 złotych pożyczki. Pieniądze te trafią do wierzycieli szpitala i dostawców leków.
Podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie, na zadane przez prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Konstantego Radziwiłła pytanie o stosunek do projektu narzucenia samorządowi lekarskiemu struktury wojewódzkiej, minister zdrowia prof. Zbigniew Religa publicznie ogłosił wycofanie się resortu z tego pomysłu.