mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Religa: Lekarze zachowują się karygodnie

    Bez względu na to, kto go nie podpisał, ten list jest niewłaściwie adresowany, ponieważ powinien być skierowany do całego środowiska lekarskiego - to odpowiedź ministra zdrowia Zbigniewa Religi na opublikowany przez RMF FM apel środowiska kardiochirurgów i transplantologów.

  • Kolejny zatrzymany w sprawie korupcyjnej kieleckiego ordynatora

    Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 62–letniego mieszkańca Kielc, który jest podejrzany o to, że w listopadzie 2006 roku udzielił ordynatorowi Oddziału Ortopedycznego Szpitala Wojewódzkiego w Kielcach korzyść majątkową w kwocie 100 złotych w zamian za przyspieszenie terminu zabiegu medycznego, której to lekarz nie przyjął.

  • Koroner potrzebny od zaraz?

    Dyrektor pogotowia ratunkowego w Białymstoku Ryszard Wiśniewski chce, aby stwierdzaniem zgonów zajmowali się powołani do tego specjaliści, czyli koronerzy. To odciążyłoby lekarzy pogotowia ratunkowego i lekarzy rodzinnych, do których teraz należy ten przykry, a jednocześnie czasochłonny obowiązek.

  • Kolejny apel lekarzy w obronie transplantologii

    O podjęcie działań mających nie dopuścić do zniszczenia w Polsce transplantacji jako metody leczenia zwrócili się w liście otwartym do Rządu RP, Senackiej i Sejmowej Komisji Zdrowia oraz wszystkich odpowiedzialnych mediów lekarze zajmujący się przeszczepami narządów.

  • Stop reklamie szczepionki

    Główny Inspektor Farmaceutyczny Zofia Ulz wydała decyzję nakazująca natychmiastowe zaprzestanie prowadzenia niezgodnej z obowiązującymi przepisami reklamy produktu leczniczego - szczepionki przeciw pneumokokom rozpowszechnianej w formie spotu emitowanego w telewizji.

  • Ratownictwo medyczne i dietetyka na UMK

    Na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu powstały dwa nowe kierunki studiów: ratownictwo medyczne oraz dietetyka. Studia na tych kierunkach, prowadzonych przez Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, rozpoczną się od roku akademickiego 2007/08.

  • Gnieźnieńscy chirurdzy złożyli wypowiedzenia

    Wszyscy etatowi chirurdzy ze szpitala miejskiego w Gnieźnie złożyli wypowiedzeniaumów o pracę, których termin upływa 13 kwietnia. - Decyzja nie była prosta, ale konieczna - wyjaśnia ordynator oddziału chirurgicznego i szef związku zawodowego lekarzy w szpitalu Maciej Jachimczyk.

  • Święto Wojskowej Służby Zdrowia

    4 kwietnia przypada Święto Wojskowej Służby Zdrowia. Jego obchody rozpoczęły się 2 kwietnia w 10. Klinicznym Szpitalu Wojskowym w Bydgoszczy. W ramach uroczystości podsumowano działalność naukowo-badawczą placówki oraz wmurowano akt erekcyjny pod budowę nowego bloku operacyjnego szpitala, a także wręczono lekarzom Medyczne Oskary.

  • "Czy niskie obłożenie niektórych oddziałów wynika ze zmniejszenia potrzeb czy z wielkości kontraktu z NFZ?"

    W poszczególnych województwach zlikwidować należy te łóżka szpitalne, które występują w starej infrastrukturze, a ich modernizacja jest albo niemożliwa, albo nieopłacalna - mówi Wojciech Bieńkiewicz, prezes Polskiej Unii Szpitali Klinicznych.

  • Częstochowscy lekarze upominają się o zapłatę za nadgodziny

    Lekarze z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie mają nawet po kilka tysięcy wypracowanych nadgodzin. Najwięcej nadgodzin mają anestezjolodzy (jeden z nich ma już w tym roku 300 nadgodzin), limit przekroczyli też lekarze z chirurgii, interny czy neurologii.

  • Powstało Śląskie Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki

    W Sali Senatu Politechniki Śląskiej w Gliwicach nastąpiło uroczyste podpisanie umowy powołującej Konsorcjum BIOFARMA - Śląskie Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki. Sygnatariuszami umowy byli, oprócz Rektora Politechniki Śląskiej, również przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego, Śląskiej Akademii Medycznej oraz Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Konsorcjum jest otwarte na kolejnych członków.

  • Prace nad siecią szpitali na Pomorzu

    Do końca maja powinien być znany wstępny projekt tworzenia sieci szpitali na Pomorzu. Dokument ma wskazać m.in. placówki, które zostana włączone do sieci, czy te, które będą musiały zmienić profil swojej działalności - poinformowali w Gdańsku przedstawiciele władz województwa i Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Polacy jedzą za mało ryb morskich

    Badania wskazują, że Polacy jedzą za mało ryb morskich, których mięso zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, niezbędne dla prawidłowego rozwoju dzieci, i zapobiegające niektórym chorobom układu krążenia i nowotworom - inforują lekarze pediatrzy i kardiolodzy.

  • Bukiel: Chcemy dialogu z rządzącymi

    Przygotowujemy się do strajku. Czy do niego dojdzie, zależy tak naprawdę przede wszystkim od reakcji strony rządzącej - powiedział przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel w audycji "Gość Dnia" na antenie TVP3. - Chcielibyśmy prowadzić z rządzącymi merytoryczny dialog na temat przyszłości służby zdrowia, w tym również wynagrodzeń personelu medycznego.

  • 80 śląskich szpitali gotowych do strajku

    W większości śląskich szpitali lekarze weszli w spory zbiorowe z dyrekcją o podwyżki. - Do sporów zbiorowych mają przystąpić jeszcze koledzy w kilkunastu innych placówkach - zapowiada Maciej Niwiński, szef Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy na Śląsku. W zaplanowanym na maj strajku może wziąć udział ok. 80 z niespełna 100 publicznych szpitali w województwie.

  • Religa: Za prawidłowe leczenie nie grozi kara

    Bardzo pozytywnie oceniam akcję edukacyjną, którą podjęli w ostatnich tygodniach transplantolodzy. Ważne jest też przekonanie środowiska medycznego, że za prawidłowo prowadzone leczenie nie grozi lekarzom żadna kara - mówi w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" minister zdrowia Zbigniew Religa.

  • "Dramatycznie zmniejsza się liczba młodych lekarzy"

    Warszawska Okręgowa Rada Lekarska przeanalizowała wiek lekarzy 10 najbardziej licznych specjalizacji. Z danych wynika, że zaledwie 10% lekarzy z Mazowsza ma poniżej 31 lat. Niemal tyle samo jest specjalistów, którzy przekroczyli 70 lat.

  • MZ przedstawia nowe limity przyjęć na studia medyczne

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało na swojej stronie interentowej i przekazało do uzgodnień wewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie limitów przyjęć na studia medyczne w roku akademickim 2007-2008.

  • OZZL proponuje premierowi podpisanie paktu o służbie zdrowia

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wysłał list do premiera Jarosława Kaczyńskiego z propozycją podpisania porozumienia społecznego w sprawie służby zdrowia, które pozwoliłoby na przezwyciężenie kryzysu opieki zdrowotnej w Polsce.

  • Religa: Realny jest wzrost pensji o 15-20% rocznie

    To sprawa poza dyskusją, że trzeba dać lekarzom lepszą perspektywę. Myślę, że realny jest wzrost pensji o 15-20% co roku, tak aby w ciągu 5-7 lat dojść do poziomu 2/3 tego, co teraz polscy lekarze zarabiają za granicą - powiedział minister zdrowia Zbigniew Religa.

98860 artykułów - strona 4615 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.