mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • "Mała nowelizacja" prawa farmaceutycznego w Komitecie Stałym RM

    Ministerstwo Zdrowia przekazało do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt nowelizacji ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne (DzU. z 2004 r., nr 53, poz. 533, z późn. zm.), mający na celu doprecyzowanie oraz kompleksowe uregulowanie spraw związanych z bezpieczeństwem i jakością produktów leczniczych.

  • Przedłużenie konsultacji nad projektem ustawy o sieci szpitali

    W związku z licznymi wnioskami o przedłużenie terminu składania uwag, podmiotów zaproszonych do analizy i zgłaszania uwag do zmienionego projektu ustawy o sieci szpitali wraz z rozporządzeniami (pisaliśmy o nim 8 marca), ministerstwo zdrowia podjęło decyzję o przedłużeniu terminu do 30 marca 2007 roku.

  • MZ o kształceniu ratowników medycznych

    Ministerstwo Zdrowia opublikowało komunikat w sprawie kształcenia ratowników medycznych w roku szkolnym 2007/2008 i 2008/2009. Resort przypomina, że kształcenie to oże być realizowane wyłącznie w 2-letnich szkołach policealnych dla młodzieży.

  • Kontrola czasu pracy lekarzy

    Lekarze pracujący w pomorskich szpitalach będą rozliczani z czasu spędzonego w placówkach. To wynik masowego składania przez nich pozwów do sądów pracy z żądaniem zapłaty za nadgodziny. Szpitale nie mają pieniędzy, będą więc ściśle liczyć rzeczywisty czas spędzony w pracy.

  • Malbork - lekarze zwalniają się z pracy

    Lekarze zwalniają się z pracy w szpitalu w Malborku. Odchodzą, gdyż personel lecznicy z powodu jej tragicznej sytuacji finansowej od trzech miesięcy nie dostaje pensji. W placówce został już tylko jeden anestezjolog. Jeszcze kilka tygodni temu było ich trzech.

  • Informatyzacja szpitala w Wyszkowie

    W tym roku wyszkowski szpital wzbogaci się o nowy sprzęt komputerowy i oprogramowanie. Wkrótce rozpocznie się najtrudniejsza część informatyzacji lecznicy – budowa sieci informatycznej, która obejmie wszystkie komórki szpitala.

  • Hodowla naskórka w Siemianowicach

    Pracownię hodowli naskórka planuje uruchomić Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich (Śląskie) - wiodący polski ośrodek w tej dziedzinie - poinformował dyrektor siemianowickiego szpitala Mariusz Nowak. Hodowanie naskórka pobranego od pacjenta to ratunek dla najciężej poparzonych pacjentów.

  • Od przyszłego roku NFZ ma płacić za leczenie wszystkich zawałów

    Leczenie zawałów, prawdopodobnie od przyszłego roku, nie będzie limitowane - zapowiada NFZ. Obecnie szpitale ratują życie pacjentom, nawet jeśli wyczerpią określony kontraktem z Narodowym Funduszem Zdrowia limit, ale narusza to ich budżety i odbija się negatywnie na innych pacjentach - przewlekle chorych.

  • PET-CT we Wrocławiu

    Wrocław jest trzecim, po Bydgoszczy i Gliwicach, ośrodkiem w Polsce, który ma pozytonowy tomograf emisyjny połączony z tomografem komputerowym (PET-CT). Urządzenie pozwalające na bardzo wczesne wykrywanie raka czeka już na pacjentów w otwartym 21 marca Dolnośląskim Centrum Medycyny Nuklearnej.

  • W Warszawie brakuje ortopedów

    W stołecznych oddziałach urazowo-ortopedycznych brakuje specjalistów. Tam, gdzie są, na zmianie pojawia się nawet 150 pacjentów. W szpitalach Bielańskim, Bródnowskim, Praskim czy na Solcu pracuje 31 ortopedów, a są miejsca dla 40.

  • Nowoczesne centrum dializ w Gdańsku

    W Akademickim Centrum Klinicznym Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku otwarto najnowocześniejszą w Europie stację dializ. Sprzęt o wartości 2 mln zł, którego nie posiadają inne centra medyczne w Polsce, AMG kupiła dzięki sprywatyzowaniu części szpitala klinicznego.

  • Piecha: Chciałbym te pożyczki wprowadzić jak najszybciej

    Lekarze robiący specjalizację na tzw. rezydenturze korzystają z ogromnej pomocy państwa - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. - Przez pięć lat co miesiąc dostają około 2 tys. zł brutto. Sadzę, że po skończeniu szkolenia i uzyskaniu specjalizacji powinni odpracować pomoc, którą dostali.

  • Nowoczesna kardiologia w Kędzierzynie-Koźlu

    W Kędzierzynie-Koźlu (Opolskie) oficjalnie otwarto oddział kardiologii inwazyjnej, angiologii i elektrokardiologii. Nowy oddział pozwoli zmniejszyć kolejki w regionie do planowej koronarografii z roku do trzech miesięcy.

  • Akcja szczepień przeciwko meningokokom

    Młodzież w wieku 11-19 lat z powiatu brzeskiego (Opolskie) zostanie objęta obowiązkowymi szczepieniami przeciwko wywołującym meningokokom typu C - poinformował Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła.

  • Bukiel: Politykom wciąż brakuje odwagi

    Uważamy, że dobór szpitali do sieci powinien być oddolny, czyli to rynek musi decydować o tym, które placówki ochrony zdrowia upadają, a które dalej funkcjonują - mówi przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Krzysztof Bukiel.

  • Wręczono granty naukowe na badania z dziedziny farmacji i medycyny

    W Warszawie odbyły się obchody 5. rocznicy działalności Fundacji na rzecz Wspierania Rozwoju Polskiej Farmacji i Medycyny, połączone z rozdaniem grantów naukowych V edycji konkursu na najlepsze projekty badawcze w dziedzinie nauk farmaceutycznych i medycznych.

  • Anestezjolodzy krytycznie o nowym projekcie ustawy o sieci szpitali

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anastezjologów uważa, że utworzenie sieci szpitali jest elementem koniecznym do przeprowadzenia działań naprawczych w polskim systemie ochrony zdrowia, jednak kolejny projekt ustawy przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia ocenia negatywnie.

  • "Przyjmę każdą ilość zwłok"

    Uczelniom medycznym brakuje zwłok do ćwiczeń z anatomii - zauważa "Dziennik". Problem rozwiązałyby przepisy, które umożliwiłyby pozyskiwanie zwłok od tzw. osób nieznanych czy bezdomnych.

  • Nowe kierunki na UM w Łodzi

    Uniwersytet Medyczny w Łodzi jako pierwsza uczelnia w kraju uruchomi w roku akademickim 2007/2008 studia podyplomowe, kształcące specjalistów od sytuacji kryzysowych i lekarzy orzeczników.

  • Kujawsko-Pomorskie walczy z otyłością i nowotworami skóry

    Kujawsko-Pomorskie zostało zaproszone do międzynarodowego programu zwalczania otyłości wśród dzieci i młodzieży, który ma szansę na sfinansowanie z europejskiego Wspólnotowego Programu Zdrowia Publicznego. Otyłość wśród dzieci to poważny problem, także w tym regionie.

98854 artykuły - strona 4620 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.