Co najmniej tydzień potrzebuje nasz organizm, aby przyzwyczaić się do zmiany czasu - uważa doktor Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu w Warszawie. W nocy z 24 na 25 marca przeszliśmy na czas letni, przesuwając wskazówki zegarów z godziny 2. na 3.
Na wakaty po pielęgniarkach nie ma chętnych. Szpitale przyjmują więc ratowników medycznych. Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie wysłała w tej sprawie pismo do ministra zdrowia i premiera, w którym apeluje, żeby ukrócić tego rodzaju praktyki. Według nich, ratownicy nie posiadają kompetencji do pielęgnacji chorych.
Lekarze zrzeszeni w Świętokrzyskiej Izbie Lekarskiej popierają postulaty lekarzy w sprawie poprawy warunków zatrudnienia i podwyżki płac. W Kielcach odbył się 24 marca XXIII Okregowy Zjazd Lekarzy.
Ponad 5 godzin trwała wizja lokalna w szpitalu im. Korczaka oraz pomieszczeń w lecznicy im. Kopernika, do których mają być przeniesione oddziały chirurgii i laryngologii dziecięcej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz oraz dyrektorzy obu placówek. Do porozumienia jednak nie doszło.
Rzeczywiście mamy do czynienia ze zmasowanym atakiem medialnym na lekarzy. Od jakiegoś czasu jeśli mówimy o korupcji, to mówimy o lekarzach. Liczba publikacji i sposób przedstawiania tej sprawy zdają się wskazywać, że chodzi o czarny PR – mówi minister zdrowia Zbigniew Religa w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".
Ciągle zbyt niskie pensje i niekorzystne zmiany w prawie - na to przede wszystkim narzekają pielęgniarki z okręgu poznańskiego. W piątek prawie 200 z nich spotkało się w Poznaniu na zjeździe sprawozdawczo-budżetowym.
Do końca tygodnia Ministerstwo Zdrowia zbiera wnioski i uwagi do poprawionego projektu ustawy o sieci szpitali. W teorii projekt zakłada równy dostęp do sieci, ale o tym, kto się w niej znajdzie, zdecydują wojewódzkie rady ds. szpitali.
8 dolnośląskich szpitali jest w gotowości do ogólnopolskiego strajku lekarzy, zapowiadanego na maj. Szczegóły protestu ustalono we Wrocławiu podczas wyjazdowego otwartego posiedzenia Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Radomska policja prowadzi śledztwo w sprawie korumpowania pracowników służby zdrowia przez firmy farmaceutyczne i medyczne. Dotąd zarzuty postawiono 19 osobom, 8 przebywa w areszcie.
Zatrudnianie osób bez odpowiednich kwalifikacji, zbyt wysokie wydatki na płace i zakup leków, bałagan w rozliczeniach - to tylko niektóre nieprawidłowości ujawnione podczas kontroli szpitala w Lipnie (woj. kujawsko-pomorskie).
Zarząd województwa pomorskiego ogłosił przetarg na wykonawcę, który w ciągu 3 lat dokończy budowę nowego słupskiego szpitala. Marszałek województwa Jan Kozłowski chce, aby wykonawca oddał obiekt pod klucz.
Szpital im. św. Łukasza w Tarnowie podpisał umowę o współpracy z największym szpitalem w Norwegii, spełniając tym samym wszystkie warunki, by starać się o ogromne dotacje z funduszy norweskich.
Młody prawnik z Wrocławia, chory na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, przez pięć lat walczył z urzędnikami o dostęp do drogich leków. W lutym dolnośląski NFZ podjął decyzję bezprecedensową w skali kraju i dał 600 tys. na leczenie 12 chorych na ZZSK.
Pozwy do sądu pracy w imieniu 72 lekarzy ze Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie złożyli przedstawiciele ich związku zawodowego. Sprawa dotyczy wynagrodzenia za dużury. Lekarze chcą, aby szpital zapłacił za nie jak za nadgodziny - i to od 1 maja 2004 roku, czyli od wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Szpital w Słubicach ma nowego dyrektora, zarząd powiatu wybrał na to stanowisko Waldemara Buchtę, dotychczasowego samorządowca, a od półtora roku zastępcę dyrektora szpitala w Torzymiu.
Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiadomił, że minister zdrowia ustalił od 1 stycznia 2007 r. wysokość miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego lekarzy odbywających specjalizację w trybie rezydentury na 1 757 zł brutto.
Bielski laryngolog, dr n. med. Zbigniew Świerczyński otrzymał Laur Otolaryngologów Śląskich. Uroczyste wręczenie nagrody odbyło się w Katowicach.
Czy chipowa karta pacjenta, może w przyszłości zastąpić receptę? Prace nad takim pilotażowym projektem trwają na Śląsku - powiedział w na antenie Radia Katowice prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz.
Pieniądze, jakie zadłużony na 200 mln zł Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu powinien otrzymać za kontrakty z Narodowego Funduszu Zdrowia, znów przejmuje komornik. Na razie szpital stracił 144 tys. złotych za leczenie w lutym, ale w najbliższych dniach straty przekroczą 2,5 mln złotych.
W Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu zakończyła się realizacja nowego etapu programu "Dziecięcy świat w kolorach". Program polega na artystycznym malowaniu wnętrz oddziałów dziecięcych polskich szpitali. Sosnowieckie Centrum Pediatrii jest pierwszą w br. instytucją medyczną w kraju objętą programem.