mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Raport MZ o realizacji ustawy podwyżkowej

    Mimo podwyżek płac w służbie zdrowia liczba świadczeń medycznych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia nie zmaleje - zapewnił minister zdrowia Zbigniew Religa podczas konferencji prasowej poświęconej podsumowaniu realizacji Ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń.

  • Plan pracy sejmowej Komisji Zdrowia na I półrocze 2007 r.

    Podczas pierwszego w nowym roku posiedzenia sejmowa Komisja Zdrowia, obradująca pod przewodnictwem poseł Ewy Kopacz (PO) oraz poseł Małgorzaty Stryjskiej (PiS), przyjęła plan pracy na pierwsze półrocze 2007 roku.

  • Prezes NFZ chce zmiany w podziale środków pomiędzy oddziały Funduszu

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia zamierza zmienić zasady podziału pieniędzy na refundację świadczeń leczniczych, tak by na Śląsk trafiało ich więcej. Andrzej Sośnierz chce, by nowe zasady zaczęły obowiązywać już za kilka miesięcy.

  • Pięć godzin w karetce

    Pięć godzin jeździł w karetce pacjent w ciężkim stanie, zanim w końcu został przyjęty do szpitala. Łódzkie pogotowie miało przewieźć chorego ze szpitala Biegańskiego do innej placówki. Tam go jednak nie przyjęto, podobnie jak w kilku innych szpitalach.

  • Posłowie poprawiają ustawę "podwyżkową"

    Jak informuje "Rzeczpospolita", posłowie pracują nad porpawkami do Ustawy z 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149 poz. 1076). - Poprawkę zgłosimy jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu - zapowiada Małgorzata Stryjska z PiS.

  • Dwaj żołnierze z sepsą w stanie ciężkim, 29 innych osób na obserwacji

    Dwóch żołnierzy z 1 Bazy Lotniczej w Warszawie przebywa w szpitalu z objawami sepsy. Ich stan w dalszym ciągu jest ciężki. Kolejnych 29 osób - w tym lekarz i pielęgniarka z bazy oraz 27 żołnierzy trafiło do szpitali na obserwację - poinformował rzecznik Sił Powietrznych mjr Wiesław Grzegorzewski.

  • "Protestujemy przeciwko konfliktowaniu nas z pacjentami"

    Podwyżki dla pracowników służby zdrowia być muszą, gdyż to jedyna możliwość powstrzymania tych osób przed wyjazdami do pracy za granicę i podniesienia statusu tego zawodu w Polsce - mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". - Jeśli chcemy powiedzieć "stop korupcji", to musimy podnieść wynadgrodzenia - dodaje.

  • Minister Religa do przeglądu

    W ramach trwającego od kilku tygodni przeglądu resortów premier Jarosław Kaczyński spotka się w czwartek po południu z ministrem zdrowia Zbigniewem Religą.

  • Konta ZOZ nie będą chronione przed egzekucją

    Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie prawne IV Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy dotyczące postępowania egzekucyjnego i orzekł, że art. 831 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego jest niezgodny z art. 20, art. 32 ust. 1 i art. 64 ust. 2 Konstytucji. Zgodnie z uchylonym przepisem nie podlegają egzekucji komorniczej długi zakładów uspołecznionych z tytułu dostaw, robót lub usług w wysokości do 75% każdorazowej wypłaty.

  • Ordynator kieleckiego szpitala podejrzany o korupcję

    Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 59-letniego ordynatora oddziału ortopedycznego kieleckiego szpitala. W zamian za łapówki lekarz przyjmował pacjentów na hospitalizację. Również pod zarzutem korupcji lubuscy policjanci zatrzymali okulistkę. 68-letnia kobieta wystawiała fałszywe zaświadczenia ludziom starającym się o rentę.

  • Rok Jana Zemełki w Koninie

    Rokiem Jana Zemełki, doktora medycyny i filozofii z czasów Odrodzenia, ogłoszono w Koninie (Wielkopolskie) rok 2007, w którym mija 400 lat od śmierci tej jednej z największych postaci w historii miasta – informuje rzecznik konińskiego magistratu Maciej Błaszczyk.

  • Pierwszy w Lubuskiem zestaw do telemetrii

    Pacjenci zielonogórskiego szpitala będą mieć monitorowaną pracę serca nie tylko w łóżku, ale także podczas spacerów. Pierwszy w Lubuskie zestaw do telemetrii gwarantuje większy komfort pobytu w lecznicy, ale przede wszystkim umożliwia szybszy powrót do zdrowia.

  • Łapiński szefem Zakładu Zdrowia Publicznego AM w Warszawie?

    Czy przyszłych menedżerów opieki zdrowotnej będzie kształcił Mariusz Łapiński - zastanawia się "Gazeta Wyborcza". Dziś Rada Wydziału Nauki o Zdrowiu warszawskiej Akademii Medycznej będzie opiniować jego kandydaturę na szefa Zakładu Zdrowia Publicznego.

  • Prywatne ZOZ-y zyskały kosztem publicznych

    Od stycznia zmieniły się zasady odliczania kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej ponoszonych przez pracodawców. Firmy będą mogły wliczyć je w koszty prowadzenia działalności. Spowoduje to wzrost zainteresowania usługami prywatnych przychodni, lecz jednocześnie ograniczy wpływy do publicznych placówek, które mają płacone za usługę.

  • Pierwsza polska przychodnia w Irlandii

    W Irlandii rozpoczęła działalność pierwsza polska przychodnia, Polskie Centrum Medyczne "Medicus", położone przy Prussia Street w Dublinie. Na razie zajmuje zaledwie kilkaset metrów kwadratowych, na których urządzono kilka gabinetów. Na stałe pracuje tu czterech lekarzy. Jednak zainteresowanie pacjentów jest tak duże, że właściciel "Medicusa" Tomasz Łotocki już myśli o rozbudowie centrum.

  • Anestezjolodzy o sieci szpitali

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów opublikował na swojej stronie internetowej stanowisko w sprawie projektu ustawy o sieci szpitali przekazanym do uzgodnień zewnętrznych 10 listopada ub. roku.

  • Eksperci BCC: Doraźne ustawy psują system opieki zdrowotnej

    Doraźne, jednorazowe akty prawne, wprowadzane w związku z protestami określonych grup społecznych, np. pracowników służby zdrowia, nie służą poprawie systemu i psują go - uważają eksperci ds. polityki zdrowotnej Business Centre Club.

  • Neonatolodzy: NFZ powinien finansować profilaktykę groźnych chorób oddechowych u wcześniaków

    Polsce trzeba wdrożyć program, który pozwoli zapobiegać groźnym chorobom układu oddechowego u wcześniaków - przekonywali w środę w Warszawie neonatolodzy. Terapia ta jest bardzo droga. Bez pieniędzy NFZ nie uda się chronić najsłabszych dzieci przed groźnymi infekcjami.

  • Anestezjolodzy stowarzyszają się

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów poinformował o zawiązaniu Komitetu Założycielskiego Stowarzyszenia Lekarzy Anestezjologów - "Porozumienie Anestezjologów".

  • Projekt list refundacyjnych zawiódł diabetologów i diabetyków

    Na projektowanej przez Ministerstwo Zdrowia liście leków refundowanych nie umieszczono preparatów niezbędnych do leczenia cukrzycy. - To sprzeczne z obietnicami resortu, składanymi chorym i całemu środowisku diabetologicznemu w Polsce - mówi prof. Jacek Sieradzki, który wystosował protest do wiceministra Bolesława Piechy.

98818 artykułów - strona 4652 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.