Z kraju

  • Nowoczesna aparatura medyczna w Piotrkowie

    Jeszcze w tym roku w piotrkowskim szpitalu wojewódzkim będzie możliwe wykonanie wielu badań medycznych, na które do tej pory piorkowianie muszą jeżdzić do Łodzi.

  • MZ: Sądy lekarskie powinny stracić wyłącznie korporacyjny charakter

    W styczniu Naczelna Rada Lekarska ma przesłać do Ministerstwa Zdrowia projekt nowelizacji ustawy o izbach lekarskich. Samorząd lekarski proponuje, by sąd korporacyjny mógł ukarać lekarza grzywną w wysokości nawet dziesięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę - czytamy w "Gazecie Prawnej".

  • Szpitale łączą się, by przetrwać

    Około 1,5 mln zł oszczędności przyniosło po pierwszym roku połączenie dwóch kaliskich szpitali: Szpitala Zespolonego i Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Matki i Dziecka, w jedną jednostkę organizacyjną - Wojewódzki Szpital Zespolony (WSzZ) im. Ludwika Perzyny.

  • Religa i Radziwiłł o korupcji w służbie zdrowia

    W ostatnim raporcie Fundacji Batorego na temat postrzegania korupcji przez Polaków po raz pierwszy od 5 lat z pozycji największych łapowników zostali zdetronizowani politycy, a ich miejsce zajęli lekarze. Polacy globalnie deklarują, że wręczają mniej łapówek niż dawniej. Autorzy raportu sądzą jednak, że po prostu mniej chętnie się do tego procederu przyznajemy.

  • Kto pójdzie śladem dra Misia?

    W ślad za pediatrą z Nowego Sącza, który wygrał ze szpitalem proces o nadgodziny, wniosek do sądu chce złożyć kilkudziesięciu lekarzy z Oświęcimia.

  • Problemy z kontraktowaniem na Warmii i Mazurach

    Pat w warmińsko-mazurskiej służbie zdrowia. Biały personel domaga się pieniędzy na wykonane w ubiegłym roku, a wciąż nie opłacone przez Narodowy Fundusz Zdrowia świadczenia medyczne.

  • Podlaski NFZ kończy kontraktowanie

    O 47,8 mln zł więcej na świadczenia medyczne będzie w 2007 roku w woj. podlaskim - poinformował rzecznik podlaskiego NFZ, Jan Mirucki. Plan finansowy zakłada, że na świadczenia będzie 1 mld 087 mln zł, a z tej kwoty 124,4 mln zł będą przeznaczone na wypłaty podwyżek dla pracowników służby zdrowia.

  • Wrocławskie karetki na razie bez zmian

    Nowa ustawa o ratownictwie medycznym miała obowiązuje od 1 stycznia, ale Ministerstwo Zdrowia nie uściśliło jeszcze wszystkich przepisów. – Wydano ustawę, ale zabrakło przepisów wykonawczych do niej. To dlatego w styczniu nic nie zmienimy i w karetkach nadal będą lekarze – zapowiada Andrzej Czyrek, dyrektor ds. medycznych wrocławskiego pogotowia.

  • Znane terminy LEP i LDEP

    Ustalone zostały terminy Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego w sesji wiosennej 2007. Egzaminy te odbędą się odpowiednio: LEP - 14 kwietnia 2007 r. o godz. 11:00, a LDEP - 3 marca 2007 r. o godz. 11:00. Egzamin LDEP odbędzie się w Łodzi, natomiast LEP w 6 ośrodkach: Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

  • Gwiazdkowe życzenie szefa NFZ

    Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zamieściła 22 grudnia na swojej stronie internetowej ogłoszenie o zamówieniu udzielanym w trybie przetargu nieograniczonego, którego przedmiotem jest dostawa dwóch samochodów osobowych na potrzeby Centrali Funduszu. Na służbowe samochody NFZ zamierza wydać poniżej 60 tys. euro.

  • Producenci leków sceptycznie o refundacji

    Firmy farmaceutyczne z rezerwą odnoszą się do zapowiedzi Ministerstwa Zdrowia w sprawie nowelizacji listy leków, których zakupy w aptece dofinansowuje budżet państwa. W tym roku na refundację leków aptecznych Narodowy Fundusz Zdrowia przeznaczy 7 mld zł. Razem z dofinansowaniem tzw. programów lekowych będzie to prawie 10 mld zł.

  • Niedostępna chirurgia

    Na 609 lekarzy operujących w mazowieckich szpitalach 273 ma ponad 55 lat. – Oznacza to, że w ciągu najbliższych 10 lat blisko połowa chirurgów odejdzie na emeryturę lub na "wieczny dyżur" – mówi dr Andrzej Włodarczyk, przewodniczący warszawskiej Okręgowej Izby Lekarskiej i wiceprezes Naczelnej Izby Lekarskiej.

  • Poznańskie pogotowie bez zmian

    Rejonowa Stacja Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu to 20 zespołów wyjazdowych. Bez lekarza jeździ tylko jeden z nich. Mimo wprowadzenia nowej ustawy o ratownictwie medycznym, w ciągu najbliższych kilku lat w tym mieście nic się nie zmieni. W większości ambulansów nadal jeździć będą lekarze.

  • Krakowskie pogotowie przygotowane na nowy system ratownictwa

    Krakowskie Pogotowie Ratunkowe jest dobrze przygotowane do wejścia w życie ustawy o ratownictwie medycznym, co nastąpiło 1 stycznia 2007 r. Już teraz w KPR zatrudnionych jest około 150 ratowników medycznych. - Od 2001 r. sukcesywnie wymienialiśmy kadrę - mówi Małgorzata Popławska, dyrektor KPR. - Sanitariusze, którzy chcieli pozostać w pracy w pogotowiu podjęli naukę w szkołach pomaturalnych.

  • Śląskie szpitale nie rezygnują z walki o pieniądze

    Jeszcze dwa miesiące temu Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zapewniał, że za ratowanie życia zapłaci wszystkim. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego ma taki obowiązek. - Okazało się, że nie mamy dość pieniędzy - tłumaczy Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego NFZ.

  • Hojny szef NFZ

    Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz przyznał premie wszystkim dyrektorom oddziałów wojewódzkich Funduszu. - Wysokość nagród zależy od tego, ilu pacjentów jest w danym oddziale - wyjaśnia Michał Rabikowski z biura prasowego NFZ w Warszawie. - Wyniki w pracy też były brane pod uwagę, ale w drugiej kolejności.

  • Spór zbiorowy w największym szpitalu w Polsce

    Jak informuje na swojej stronie internetowej Ogólnopolski Związek Lekarzy, w Centralnym Szpitalu Klinicznym Akademii Medycznej w Warszawie rozpoczął się spór zbiorowy OZZL z Pracodawcą.

  • Falstart ratownictwa medycznego w Łodzi

    Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi zwolni dyspozytora łódzkiego pogotowia, który wysłał do chorego tzw. zespół przewozowy bez lekarza.

  • Ziemniaki w walce z miażdżycą

    Naukowcy z  Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pracujący pod kierunkiem prof. Michała Komoszyńskiego, odkryli, że apiraza, enzym zawarty m.in. w ziemniakach, skutecznie przeciwdziała zawałom serca i udarom mózgu.

  • Warszawskie szpitale walczą o kontrakty

    Mazowiecki OW Narodowego Funduszu Zdrowia zawiera umowy na leczenie z poszczególnymi oddziałami szpitalnymi. 80% z nich podpisało kontrakty. Nadal nie ma ich część oddziałów m.in. w szpitalach: Bielańskim, Praskim oraz Wolskim.

98813 artykułów - strona 4654 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.