Z kraju

  • Ochrona zdrowia AD 2007

    W 2007 roku Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał niewiele ponad 38 mld zł na pokrycie kosztów leczenia pacjentów w szpitalach i przychodniach. Dodatkowe 1,2 mld zł będzie pochodzić z budżetu państwa, które zostaną przeznaczone tylko na sfinansowanie ratownictwa medycznego.

  • Szefowa wielkopolskiego OZZL o postulatach lekarzy

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie kryje, że ubiegłoroczne podwyżki nie są dla środowiska satysfakcjonujące. W 2007 r. związek oczekuje kolejnego wzrostu płac. Tymczasem w tegorocznym budżecie nie ma na ten cel pieniędzy.

  • Sukcesy polskiej nauki w zeszłym roku

    Uczeni mają za sobą pomyślny rok. "Rzeczpospolita" przedstawiła dokonania, które uznała za najciekawsze, w tym osiągnięcia na polu medycyny i genetyki.

  • 30 mln zł z budżetu państwa na Fundację Rozwoju Kardiochirurgii?

    Minister zdrowia Zbigniew Religa chce, aby rząd dał 30 mln zł na budowę sztucznego serca. Na koordynatora tego programu wyznaczył Fundację Rozwoju Kardiochirurgii, której do niedawna sam był prezesem - pisze "Dziennik".

  • Anestezjolodzy o projekcie nowelizacji ustawy o ZOZ-ach

    Zarząd Główny Związku Zawodowego Anestezjologów stwierdził w opublikowanym na swojej stronie internetowej stanowisku, że projekt nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej z 27 listopada 2006 r. w zakresie zmian dotyczących czasu pracy pracowników medycznych został przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia ze znacznym opóźnieniem.

  • Lubuski NFZ zakończył kontraktowanie

    Lubuski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zakończył kontraktowanie świadczeń na 2007 r. W budżecie na 2007 rok jest ponad 824 mln zł, tj. o ponad 14% więcej niż w zeszłym roku, ale w tej kwocie są też pieniądze na podwyżki dla lekarzy i pielęgniarek.

  • Szpital musi zwrócić lekarzowi dni wolne za przepracowane dyżury

    Szpital w Nowym Sączu musi zwrócić pediatrze z 15-letnim stażem pracy Czesławowi Misiowi 169 godzin przepracowanych ponad normę podczas dyżurów - postanowił krakowski sąd okręgowy.

  • Kontrakt dla Ponadregionalnego Ośrodka dla Chorych na SM

    Narodowy Fundusz Zdrowia w Szczecinie podpisze kontrakt z Ponadregionalnym Ośrodkiem Rehabilitacyjny dla Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Bornem Sulinowie, wybudowanym i wyposażonym przez samorząd powiatowy za ponad 12 mln zł.

  • Małopolskie szpitale podpisały kontrakty

    Małopolskie szpitale będą prawdopodobnie normalnie pracować po Nowym Roku. Po długich negocjacjach szpitale podpisały z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakty na leczenie pacjentów w 2007 roku. Szpitalne oddziały i poradnie specjalistyczne są więc zabezpieczone finansowo i od 1 stycznia 2007 roku mają pracować normalnie.

  • Jakie czynności ratunkowe będzie mógł podejmować ratownik medyczny

    29 grudnia 2006 r. minister zdrowia Zbigniew Religa podpisał rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu medycznych czynności ratunkowych, które mogą być podejmowane przez ratownika medycznego. Rozporządzenie - opublikowane na stronie internetowej MZ - wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

  • Ograniczenie swobody zakładania aptek niekonstytucyjne?

    Ministerstwo zdrowia planuje ograniczenie swobody zakładania aptek. Apteki to nie są zwykłe sklepy, dlatego ich wolny rynek nie obowiązuje - mówi wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • Kontrakt za rentgen

    Narodowy Fundusz Zdrowia nie podpisał dotąd kontraktów z niepublicznymi przychodniami chirurgicznymi, które nie mają własnych aparatów rentgenowskich. Przepis dotyczy tych przychodni, które miały roczne kontrakty z NFZ, a takie kontrakty podpisywane były w województwach świętokrzyskim, lubelskim i zachodniopomorskim.

  • Część warszawskich szpitali bez kontraktów na 2007 r.

    Część dyrektorów warszawskich szpitali alarmuje, że nie ma podpisanych kontraktów na świadczenie usług medycznych w 2007 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia, że pacjenci mogą być spokojni, bo nawet bez kontraktów placówki medyczne będą w 2007 r. funkcjonować na dotychczasowych zasadach.

  • Piecha: Nie potrzebujemy apteki za każdym rogiem

    Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć powstawanie nowych aptek. Zdaniem wiceministra Bolesława Piechy wystarczy jedna apteka na 4 tysiące osób, dodatkowo w odległości co najmniej 3 kilometrów od siebie. Jak mówi minister Piecha rynek leków to nie rynek butów czy elektroniki i handlowanie lekami nie może podlegać dzikiej konkurencji.

  • Małopolski NFZ znów oddał pieniądze centrali

    Drugi rok z rzędu małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia zwraca pieniądze do centrali Funduszu, zamiast leczyć za nie chorych. W ubiegłym roku było 38 mln zł, w tym ok. 60-70 mln zł.

  • Koniec ambulatoriów chirurgicznych

    Od 1 stycznia ambulatoria chirurgiczne zostają zlikwidowane. - Zamiast do słabo wyposażonego ambulatorium w stacji pogotowia, pacjent trafi na izbę przyjęć szpitala, która ma sprzęt diagnostyczny - mówi Jerzy Serafin, rzecznik prasowy mazowieckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Operacja padaczki bez refundacji

    Urządzenie do operacyjnego leczenia padaczki po raz pierwszy wykorzystano w łódzkim szpitalu im. Barlickiego. Zakup aparatury współfinansowało ministerstwo zdrowia. Ten zabieg zakończył się sukcesem, ale niestety tego typu operacji, ani badań je poprzedzających nie refunduje Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Od 1 stycznia - nowa ustawa o ratownictwie medycznym

    70% przypadków, do których wyjeżdżają karetki pogotowia, mogłoby być załatwionych poprzez zwykłą wizytę u lekarza - szacuje Ministerstwo Zdrowia. Resort chce, by zespoły ratownicze wyjeżdżały jedynie w celu ratowania życia. Ma temu służyć wchodząca w życie 1 stycznia nowa ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym (DzU. nr 191, poz. 1410).

  • Wyniki akcji "Rodzić po ludzku 2006"

    40 tysięcy kobiet wypełniło ankietę o porodzie w ramach akcji "Rodzić po ludzku". To siedem razy więcej niż w połowie lat 90. 4 tys. napisało do organizatorów akcji list z opisem swojego porodu. Akcja trwała przez cały rok 2006. W tym czasie w Polsce urodziło się ok. 360 tys. dzieci.

  • NFZ w Bydgoszczy podpisał kontrakty

    Nie skrócą się kolejki, nie ma szans na lepszy dostęp do specjalistów i na operacje - to opinia dyrektorów szpitali w województwie kujawsko-pomorskim. Nie będzie gorzej niż teraz - obiecują urzędnicy z tamtejszego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Zakończyły się negocjaje kontraktów na świadczenia medyczne w 2007 roku.

98813 artykułów - strona 4655 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.