mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Strajk w Szpitalu Dziecięcym w Toruniu

    Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu rozpoczeli strajk. Placówka będzie przyjmowała pacjentów tylko w stanie zagrożenia życia. Najbliższy szpital, który może pomóc chorym dzieciom, znajduje się w Bydgoszczy.

  • Pacjenci wychodzą ze szpitali niedożywieni

    U połowy chorych przy wypisie ze szpitala stwierdza się pojawienie się lub pogłębienie niedożywienia, co zwiększa ryzyko wystąpienia nowych chorób, powikłań, a nawet śmierci - informuje "Życie Warszawy".

  • Lekarze ze Wschodu nie chcą pracować w Polsce

    Ponieważ polscy lekarze coraz częściej wyjeżdżają za pracą na Zachód, naszych pacjentów mogliby leczyć zza wschodniej granicy. Jednak Białorusini czy Ukraińcy nie są zainteresowani pracą nawet za kilka tysięcy złotych - pisze "Rzeczpospolita".

  • Niebezpieczna seria preparatu

    W ostatnim roku na rynek trafiło przypuszczalnie ponad 6 tys. fiolek preparatu Corhydron 250 (Jelfa), z których część, zamiast hydrokortyzonu, zawierała suksametonium - pisze "Dziennik".

  • Lek na chore stawy, czyli antykoncepcja po polsku

    Podczas gdy politycy dyskutują o zakazie aborcji i ograniczeniu antykoncepcji, w Polsce kwitnie podziemie aborcyjne oparte na środkach rozkurczowych, które moga być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia - donosi "Gazeta Wyborcza".

  • Posłowie walczą z antykoncepcją

    Kilkudziesięciu posłów PiS, LPR oraz Ruchu Ludowo-Narodowego pracuje nad projektem ograniczającym używanie tabletek antykoncepcyjnych i prezerwatyw. Pomysł powstaje w ramach pakietu ustaw składających się na "Narodowy program wspierania rodziny", którym rząd zajmie się w przyszłym roku.

  • Łódzkie karetki bez lekarzy

    Od stycznia łódzkie pogotowie będzie wysyłać do chorych karetki bez lekarzy, tylko z ratownikami. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Pozwala na to uchwalona niedawno ustawa o ratownictwie medycznym. Przewiduje ona, że w pogotowiu będą działać dwa rodzaje zespołów - specjalistyczne i standardowe. W tych pierwszych muszą jeździć lekarze, w drugich mogą ich zastępować ratownicy.

  • Podkarpaccy lekarze żądają podwyżek

    Wczoraj szefowie związków zawodowych w poszczególnych szpitalach na Podkarpaciu złożyli swoje żądania swoim dyrektorom. Związkowcy od stycznia chcą trzech średnich krajowych dla lekarzy z drugim stopniem specjalizacji i dwóch średnich krajowych dla pozostałych medyków.

  • OPZZ przeciwko podwyższaniu wymiaru czasu pracy

    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych wyraża stanowczy sprzeciw z powodu braku dialogu pomiędzy rządem polskim a organizacjami partnerów społecznych w zakresie ostatniej propozycji odnoszącej się do zmian w dyrektywie 2003/88/WE dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy, przedstawionej przez przewodniczącą w tym półroczu Unii Europejskiej Finlandię - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej OPZZ.

  • Podwyżki także dla właścicieli NZOZ

    W związku z wątpliwościami dotyczącymi interpretacji zapisów Ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149 poz. 1076) Związek Pracodawców Niepublicznej Opieki Zdrowotnej Województwa Śląskiego należący do Porozumienia Zielonogórskiego poinformował, że w wyniku negocjacji przeprowadzonych przez reprezentantów Porozumienia Zielonogórskiego wspartych aktywnym stanowiskiem przedstawicieli samorządu lekarskiego udało się uzyskać dodatkowe środki.

  • Zmiany na listach leków refundowanych

    500 tanich odpowiedników leków markowych tzw. generyków i 50 leków innowacyjnych, czyli nie posiadających tanich odpowiedników, prawdopodobnie od stycznia znajdzie się na znowelizowanych listach leków refundowanych - poinformował wiceminister zdrowia Bolesław Piecha.

  • Słupsk - darowizna dla kardiologii, likwidacja zakaźnego

    Słupski samorząd przekazał 620 tysięcy złotych szpitalowi wojewódzkiemu. Pieniądze będę wykorzystane na zakup sprzętu dla oddziału kardiologicznego. Dzięki darowiźnie w słupskiej lecznicy nadal wykonywane są zabiegi kardiologiczne. Już miesiąc temu oddział przekroczył przyznany na ten rok limit. Dyrekcja szpitala zdecydowała nie inwestować w sprzęt, a pieniądze przeznaczyć na zabiegi ratujące życie.

  • Grożą strajkiem i odejściem z pracy

    Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Toruniu wywalczyli sobie 30% podwyżki na początku lipca po ponadmiesięcznym strajku. Podwyżka za lipiec miała być wypłacona wraz z wynagrodzeniem październikowym, podwyżka za sierpień z pensją listopadową, itd.

  • Stanowisko OPZZ w sprawie podwyżek płac pracowników ochrony zdrowia

    Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych opublikowało na swojej stronie internetowej stanowisko w sprawie podwyżek płac pracowników ochrony zdrowia, nawiązujące do wypowiedzi ministra zdrowia Zbigniewa Religi na temat wysokości podwyżek przyznanych na mocy ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń.

  • Dyskusja o reorganizacji szpitali

    O zagrożeniach i korzyściach wynikających z reorganizacji szpitali dyskutowali eksperci podczas pierwszego dnia II Forum Rynku Zdrowia w Warszawie. Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiedział, że 13 listopada projekt ustawy w sprawie sieci szpitali zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych. Projekt ma się znaleźć w Sejmie w drugiej połowie grudnia.

  • Pierwsze w Polsce urządzenie do leczenia choroby refluksowej przełyku

    Pierwsze w Polsce urządzenie do leczenia choroby refluksowej przełyku, uznanego za chorobę cywilizacyjną, pracuje od niedawna w Klinice Chirurgii Ogólnej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie - informuje "Dziennik Wschodni".

  • Luka w ustawie - podwyżki nie dla wszystkich

    Część lekarzy, pielęgniarek i położnych może nie dostać podwyżek zapowiedzianych przez Ministerstwo Zdrowia. Sprawa rozbija się o słowo "zatrudnieni" w artykule 2, pkt 5 ustawy o wzroście wynagrodzeń - donosi "Gazeta Wyborcza".

  • Pacjenci z importu

    Pacjenci z całego świata leczą się w Poznaniu i Wielkopolsce. Od stycznia do września w  regionie przebywało około 300 chorych z zagranicy, z czego ponad 80% stanowili Niemcy. Na zabiegi i rehabilitację przyjeżdżali także pacjenci z Francji, Szwecji, Włoch, a nawet odległej Indonezji - informuje "Głos Wielkopolski".

  • Skąd wziąć pieniądze na system opieki zdrowotnej?

    Wydatki na ochronę zdrowia powinny wzrosnąć do 2015 roku z 4,3 do 6% PKB. Przy obecnym budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia (41,5 mld zł) oznacza to konieczność znalezienia dodatkowych 15 mld zł. Skąd je wziąć? Minister zdrowia powołał specjalny zespół, który miał zaproponować rozwiązanie.

  • MSWiA krytykuje projekt elektronicznej karty pacjenta

    Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uważa plan wprowadzenia elektronicznej karty pacjenta, promowany przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzeja Sośnierza, za nierealny - informuje "Dziennik".

98813 artykułów - strona 4672 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.