mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Pacjent w komputerowej bazie danych

    Centrum Medyczne LIM obsługujące 255 tysięcy pacjentów w Krakowie, Warszawie, Poznaniu i Wrocławiu zakończyło wdrażanie systemu informatycznego o nazwie PG MED, informuje "Dziennik Polski".

  • MZ: Zasiłki chorobowe powinny być wypłacane przez NFZ, a nie ZUS

    Na biurko premiera trafiło rozporządzenie, które powołuje międzyresortowy zespół pod kierownictwem ministra zdrowia Zbigniewa Religi. Ma on zająć się analizą skutków przeniesienia funduszu chorobowego z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do Narodowego Funduszu Zdrowia - czytamy w "Rzeczpospolitej".

  • Lekarz vs szpital o ekwiwalent za pracę ponad limit - proces odroczony

    31 października w krakowskim sądzie odbyła się precedensowa rozprawa - lekarz pozwał własny szpital za pracę powyżej 48 godzin tygodniowo. Czesław Miś, pediatra ze szpitala w Nowym Sączu wystąpił o oddanie mu równoważnego czasu wolnego za wszystkie dyżury, które pełnił od 1 maja do końca września 2004 r.

  • Rząd przyjął Harmonogram realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV

    Rada Ministrów zaakceptowała Harmonogram realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV opracowany na lata 2007-2011, przedłożony przez ministra zdrowia Zbigniewa Religę.

  • Nowy sprzęt w lubelskim szpitalu

    Nowy sprzęt medyczny (pompy infuzyjne, inhalatory, termometry na podczewień, rejestrator ciśnienia krwi BR 102) o wartości ponad 96 000 złotych otrzymały oddziały Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie. Sprzęt kupiono za pieniądze z publicznych zbiórek i od darczyńców.

  • Konsultacje przez Internet

    Poznańskie Centrum Superkomputerowo–Sieciowe przygotowuje się do wprowadzenia systemu, który ma pomóc chorym i lekarzom w całej Wielkopolsce. Telemedycyna Wielkopolska ma wykorzystywać internet do konsultacji medycznych. Lekarz za pośrednictwem internetu ma otrzymywać całościową opinię na temat leczenia chorego. Umożliwi to uzyskanie w krótkim czasie porady świetnego specjalisty z konkretnej dziedziny, i to bez stania w kolejce.

  • OZZL: Podwyżka, a nie dodatek

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zalecił wszystkim organizacjom terenowym związku, aby nie wyrażały zgody na przyznanie tzw. dodatków i aby porozumiewały się z innymi związkami zawodowymi w zakładach pracy w sprawie konieczności wzrostu płacy zasadniczej (i w konsekwencji także innych dodatków za pracę).

  • Pomorski NFZ zapowiada nową jakość

    Nową jakość w obsłudze pacjentów i współpracy z placówkami zdrowia zapowiada nowo powołana dyrekcja oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku. Zarząd oddziału chce elastyczniej rozwiązywać problemy poszczególnych pacjentów. Zapowiada też partnerską współpracę z lekarzami i dyrektorami placówek zdrowia. Chce też walczyć ze złą obsługą pacjentów.

  • Śląskie ZOZ-y zadłużone na 125 mln zł

    Na 125 mln zł zadłużone są te śląskie Zakłady Opieki Zdrowotnej (ZOZ), dla których organem założycielskim jest województwo śląskie - poinformował wicemarszałek Sergiusz Karpiński. W porównaniu z ubiegłym rokiem placówki te mają obecnie niższe przychody, ponieważ Narodowy Fundusz Zdrowia praktycznie nie renegocjował w tym roku kontraktów, zachowując pieniądze na podwyżki dla pracowników służby zdrowia.

  • Śląskie ratownictwo po nowemu

    Wojewoda śląski powołał zespół, który ma opracować zasady organizacji i powstania Centrum Powiadamiania Ratunkowego w województwie śląskim. Jego pracami kierował będzie wicewojewoda Artur Warzocha. W trakcie narady w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim dyskutowano o wdrażaniu ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym i finansowaniu zadań, jakie ustawa nakłada na wojewodę.

  • Podwyżki - w niektórych ZOZ-ach wciąż trwają rozmowy

    W większości miast Polski w publicznych i niepublicznych Zakładach Opieki Zdrowotnej zawarto już porozumienia między dyrekcją i związkami zawodowymi w sprawie podwyżek dla pracowników. Jednak pracownicy nie zawsze są zadowoleni, gdyż podwyżki mają różną wysokość. W niektórych placówkach pojawiła się groźba wznowienia protestów.

  • Wystąpienie RPD w sprawie podwyżek dla pracowników służby krwi

    Na podstawie informacji świadczących o rosnącym zaniepokojeniu pracowników publicznej służby krwi w związku z pominięciem tego środowiska medycznego w prowadzonym od październiku br. procesie podwyżek uposażeń, Rzecznik Praw Dziecka Ewa Sowińska zwróciła się do Ministra Zdrowia Zbigniewa Religi z prośbą o przedstawienie stanowiska w tej kwestii.

  • Apel szefów jednostek opieki paliatywnej i hospicyjnej

    Większej dostępności opieki paliatywnej i większych pieniędzy na nią w Polsce domagają się dyrektorzy hospicjów z całej Polski. W Poznaniu obradował w sobotę I Krajowy Zjazd Kadry Kierowniczej i Liderów placówek, które pomagają nieuleczalnie chorym.

  • Mazowiecki NFZ o pieniądzach na przyszły rok

    Według planu Narodowego Funduszu Zdrowia Mazowsze otrzyma w przyszłym roku dokładnie 6 111 620 000 zł. Pieniędzy do podziału dla szpitali i przychodni będzie mniej niż w tym roku o 120 mln zł - szacuje mazowiecki oddział NFZ.

  • Medale Gloria Medicinae dla lekarzy

    Lekarze z całej Polski zostali uhonorowni po raz 16. medalami i odznaczeniami Gloria Medicinae. Wyróżnienia są przyznawane każdego roku przez Polskie Towarzystwo Lekarskie. W tym roku, najwybitniejsi polscy lekarze spotkali się w Pałacu na wyspie w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

  • MZ przygotowuje zakaz pracy na kilku etatach

    Ministerstwo Zdrowia zastanawia się nad obowiązkowym skróceniem czasu pracy lekarzy. Wiceminister zdrowia Bolesław Piecha przygotowuje przepisy, według których lekarze nie będą mogli pracować w kilku miejscach - informuje sobotni "Dziennik". Zakaz pracy na kilku etatach zostanie wprowadzony w życie na początku przyszłego roku.

  • Zbyt mało wizyt położnych i pielęgniarek środowiskowych

    Ponad 100 pracowników służby zdrowia - pielęgniarek i położnych uczestniczyło w odbywającym się w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach seminarium "Zdrowe dziecko od poczęcia", zorganizowanym przez Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.

  • Sejmowa Komisja Zdrowia o budżecie na przyszły rok

    Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła projekt ustawy budżetowej na rok 2007 w zakresie części budżetu przeznaczonej na ochronę zdrowia, rezerw celowych oraz budżetów wojewodów. W posiedzeniu uczestniczyli podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Wacława Wojtala oraz prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz.

  • Zmiana szefa małopolskiego NFZ

    Stanisław Helbich nie jest już dyrektorem małopolskiego oddziału NFZ. Odwołanie wręczył mu osobiście prezes Funduszu Andrzej Sośnierz. Miejsce Helbicha zajęła Maria Janusz.

  • Przemyskie pielęgniarki walczą o zaległe pieniądze

    Pracownicy przemyskiego Zakładu Opieki Zdrowotnej wciąż czekają na zaległe trzynastki i odprawy. Pielęgniarki przyszły upomnieć się o swoje na ostatnią w tej kadencji sesję Rady Powiatu Przemyskiego.

98813 artykułów - strona 4674 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.