mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Prezes NFZ: Pracownikom służby zdrowia nie zawsze zależy na pełnej dostępności leczenia

    Kilka dni temu polscy onkolodzy opublikowali dramatyczny raport o sytuacji pacjentów chorych na raka. Lekarze alarmują, że na radioterapię można czekać nawet trzy miesiące. Dziś prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Sośnierz wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

  • Nowe karetki płockiego pogotowia ratunkowego

    Dwie nowe karetki reanimacyjne rozpoczęły w sobotę służbę w płockim pogotowiu. Są wyposażone w sprzęt umożliwiający przesyłanie do szpitala informacji o stanie zdrowia pacjenta.

  • Rzeszowski ośrodek kardiochirurgii rozpoczyna pracę

    Już tylko godziny dzielą lekarzy rzeszowskiego ośrodka kardiochirurgii od pierwszej operacji. Od dziś pacjenci zamiast ustawiać się w długich kolejkach do zabiegów w klinikach w Krakowie czy Katowicach, będą mogli leczyć się na miejscu - w Rzeszowie.

  • Chorzy na SM złożą skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

    Chorzy na stwardnienie rozsiane złożą skargę na polski rząd do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. We wszystkich krajach Unii Europejskiej, a także większości państw spoza Unii, chorzy mają większy dostęp do bezpłatnego leczenia.

  • Skuteczny lek na WZW typu B bez refundacji, bo nie ma ulotki w języku polskim

    Pacjenci chorzy na wirusowe zapalenie wątroby typu B nie mogą się skutecznie leczyć, bo środek, który mógłby im pomóc jest niemożliwy do zdobycia. Kupić sami go nie mogą, bo jest za drogi, a na liście leków refundowanych go nie ma.

  • Nowy sprzęt do laparoskopii w Białymstoku

    Klinika Chirurgii Ogólnej i Endokrynologicznej przy Samodzielnym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku otrzymała najnowszej generacji sprzęt do laparoskopii. To jedyne takie urządzenie na wschód od Wisły. Zakup wartego około 100 tysięcy złotych sprzętu był możliwy dzięki dużemu wsparciu Kompanii Piwowarskiej Browaru Dojlidy w Białymstoku.

  • Druga specjalistyczna poradnia geriatryczna w Poznaniu

    Poznańska Akademia Medyczna tworzy drugą w Poznaniu specjalistyczną poradnię geriatryczną. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci jeszcze w tym roku. W Poznaniu praktykuje pięciu geriatrów, W całej Polsce jest ich około stu.

  • Dzień Otwarty w Państwowej Inspekcji Sanitarnej

    23 października jest Dniem Otwartym Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Sanepid zaprasza do odwiedzenia stacji sanitarno–epidemiologicznych w całej Polsce.

  • Badania diagnostyczne w Łódzkiem trudno dostępne

    Pacjenci w województwie łódzkim tygodniami czekają na badania rentgenologoczne lub ultrasonograficzne. Na tomografię lub rezonans magnetyczny muszą odstać w kolejce nawet rok. Mogą też natychmiast zrobić te badania w prywatnej przychodni, ale na własny koszt - czytamy w "Dzienniku Łódzkim".

  • Zła sytuacja chorych na stwardnienie guzowate

    Sobotnia "Gazeta Wyborcza" obszernie opisuje fatalną sytuację 7 tysięcy chorych na stwardnienie guzowate. Dziennik podkreśla, że nie mają oni prawa do bezpłatnego leczenia, ponieważ tej nieuleczalnej choroby genetycznej nie ma na liście Ministerstwa Zdrowia. Pacjenci walczą o dostęp do badań diagnostycznych i prawo do rehabilitacji.

  • MZ: Podwójna stawka OC dla pijanych kierowców

    Minister zdrowia Zbigniew Religa w projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej zgłosił propozycję, żeby kierowcy ukarani (przez sąd czy policję) za jadę po pijanemu płacili przez pięć lat dwukrotnie lub trzykrotnie wyższą składkę za ubezpieczenie OC - donosi "Gazeta Prawna".

  • UE uzna kwalifikacje polskich pielęgniarek

    Parlament Europejski prawdopodobnie zmieni dyrektywę, która za kilka lat pozbawiłaby wiele polskich pielęgniarek prawa wykonywania zawodu także we własnym kraju - informuje sobotnia "Rzeczpospolita". Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego po spotkaniu z delegacją polskich pielęgniarek i położnych zapewnili, że podejmą starania o zmianę niekorzystnych przepisów.

  • Głodówka w chełmskim szpitalu?

    Pielęgniarki ze szpitala w Chełmie na Lubelszczyźnie przygotowują się do strajku głodowego. Wstępnie za zaostrzeniem protestu opowiedziało się ponad 90% sióstr. Trwający od półtora tygodnia konflikt z dyrekcją dotyczy podwyżek.

  • Grożny hantawirus pojawił się w Polsce

    Epidemiolodzy z Głównego Inspektoratu Sanitarnego szacują, że wywołujący gorączkę krwotoczną hantawirus mógł zaatakować nawet 300 osób w całej Polsce - przestrzega "Dziennik".

  • Poręczenie kredytu bankowego dla lubuskich szpitali

    Zarząd Województwa Lubuskiego po blisko dwugodzinnej debacie wyraził zgodę na udzielenie poręczenia kredytu dla Szpitala Wojewódzkiego SP ZOZ w Zielonej Górze. Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Lubuskiego z 19 grudnia 2005 maksymalna wysokość poręczenia dla szpitali prowadzonych przez samorząd województwa wynosi 71,5 mln zł. Na rozstrzygnięcie sprawy poręczenia czeka teraz szpital w Gorzowie.

  • Likwidacja oddziału zakaźnego w szpitalu w Słupsku

    Na oddział zakaźny w słupskim szpitalu trafia rocznie ponad 600 pacjentów. Zdaniem urzędników oddział dawno nie spełnia europejskich norm, a jego utrzymanie jest drogie (rocznie ponad 400 tysięcy złotych). Oddział zostanie prawdopodobnie zamknięty już w styczniu.

  • Świętokrzyskie zainteresowane systemem "wirtualna apteka"

    Świętokrzyskie jest drugim województwem w kraju, zainteresowanym wprowadzeniem systemu "wirtualnej apteki". Polega on na przeniesieniu na drogę elektroniczną przetargów na zakup leków i środków medycznych dla szpitali.

  • Światowy Dzień Osteoporozy

    Osteoporoza, czyli zrzeszotnienie kości, należy do najczęstszych schorzeń współczesnego społeczeństwa. Po 50. roku życia występuje u co trzeciej kobiety i co ósmego mężczyzny. Nierozpoznana i nieleczona prowadzi nieuchronnie do złamań. Ryzyko złamania u 50-letniej kobiety wynosi 40%. W Europie co 30 sekund dochodzi do złamania osteoporotycznego. Niestety, skutkiem powikłań po tym złamaniu w ciągu roku umiera co czwarta kobieta i co trzeci mężczyzna. Częstość zgonu z powodu powikłań po złamaniu szyjki kości udowej jest wyższa niż z powodu raka piersi.

  • Nowa instalacja w Instytucie Farmaceutycznym

    Wiceminister gospodarki Andrzej Kaczmarek dokonał w środę uroczystego otwarcia nowej instalacji pilotowej do syntezy substancji leczniczych w Instytucie Farmaceutycznym w Warszawie. Inwestycja spełnia najwyższe techniczne normy krajowe, a zastosowane w niej rozwiązania innowacyjne stoją na europejskim i międzynarodowym poziomie.

98813 artykułów - strona 4677 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.