mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • PAM w Szczecinie przejęła zadłużony szpital w Policach

    Wczoraj w sali senackiej Pomorskiej Akademii Medycznej przedstawiciele uczelni oraz starostwa polickiego podpisali porozumienie o włączeniu szpitala w Policach w skład Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie.

  • W Małopolsce rusza III edycja plebiscytu Lekarz Roku

    Dziś rusza III edycja plebiscytu Lekarz Roku 2006 w Małopolsce. Małopolanie ponownie będą mieli możliwość głosowania na lekarza, który ich zdaniem zasługuje na wyróżnienie. Projekt "Lekarz Roku" cieszy się dużym zainteresowaniem i poparciem ze strony pacjentów, dla których lekarz jest nie tylko specjalistą ale również osobą zaufaną, do której zawsze mogą się zwrócić.

  • Nie będzie ulgi na zakup leków przez emerytów

    Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się wczoraj za odrzuceniem większości poprawek opozycji w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie zgodziła się m.in. na proponowane przez SLD ulgi podatkowe związane z zakupem leków przez emerytów czy ulgi na ich leczenie w prywatnych zakładach opieki zdrowotnej. Według Ministerstwa Finansów to ostatnie rozwiązanie mogłoby kosztować budżet nawet 8 mld złotych.

  • 0,5 mld zł na 23 śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowe

    Podjęliśmy bardzo istotne działania, żeby Lotnicze Pogotowie Ratunkowe miało statki powietrzne odpowiadające wszystkim europejskim kryteriom - powiedział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Jarosław Pinkas w odpowiedzi na pytanie posła PiS Jana Zubowskiego, w jaki sposób i w jakim czasie MZ zamierza doprowadzić do wymiany śmigłowców użytkowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz jakie środki finansowe zostały zabezpieczone na ten cel na przyszły rok.

  • Piecha: Lekarze powinni pracować 65 godzin tygodniowo

    Ministerstwo Zdrowia jest zdania, że w Polsce nie ma szans na wprowadzenie unijnych przepisów, zgodnie z którymi lekarze mogą pracować nie więcej niż 48 godzin tygodniowo. Zamiast tego resort dąży do liberalizacji dyrektywy unijnej. Zdaniem wiceministra Bolesława Piechy lekarze powinni przebywać w szpitalu do 65 godzin tygodniowo, czyli średnio po 13 godzin dziennie.

  • Łódzka prokuratura umorzyła postępowania w sprawie strajków w szpitalach

    Łódzka prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków związanych ze sposobem przeprowadzenia referendum strajkowego i kierowania wiosennymi strajkami w kilku szpitalach w regionie łódzkim. Prokuratura nie dopatrzyła się w tej sprawie znamion przestępstwa.

  • Chełmskie pielęgniarki przerwały głodówkę

    Pielęgniarki ze szpitala w Chełmie (Lubelskie) przerwały trwający od trzech dni strajk głodowy, godząc się na propozycje płacowe dyrektora lecznicy.

  • Nie będzie głodówki w lubińskim szpitalu

    Pracownicy szpitala im. Jonstona w Lubinie (Dolnośląskie) otrzymają wyższe podwyżki, niż początkowo proponował dyrektor Tadeusz Tofel.

  • Jubileusz Wydziału Farmacji wrocławskiej AM

    Z udziałem prezydenta Lecha Kaczyńskiego rozpoczęły się obchody jubileuszu 60-lecia Wydziału Farmacji wrocławskiej Akademii Medycznej. Podczas uroczystości w Auli Leopoldyńskiej Uniwersytetu Wrocławskiego prezydent odznaczył zasłużonych pracowników AM Krzyżami Kawalerskimi i Oficerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

  • Rośnie stawka kapitacyjna personelu POZ

    O 0,4 zł wzrośnie od października miesięczna stawka kapitacyjna lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Będzie obowiązywać na pewno do końca bieżącego roku - informuje na swojej stronie internetowej Narodowy Fundusz Zdrowia.

  • Podwyżki w służbie zdrowia - nie dla wszystkich

    Nie wszyscy lekarze dostaną obiecane przez ministra zdrowia podwyżki - twierdzi Wielkopolski Związek Pracodawców Ochrony Zdrowia. Dodatkowe pieniądze maja trafić tylko to tych lekarzy i pielęgniarek, którzy mają umowę o pracę. Tymczasem wielu specjalistów prowadzi własną działalność gospodarczą i sami siebie zatrudniają, czyli prowadzą Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej.

  • Szpitale AM w Gdańsku wstrzymały operacje

    Szpitale kliniczne w Gdańsku zawiesiły wykonywanie planowanych operacji. Powodem jest brak sprzętu jednorazowego użytku, niezbędnego do zabiegów. Lekarze wykonywać będą tylko operacje ratujące życie.

  • Szpital, który zaczął zarabiać

    Szpital powiatowy w Sulechowie w dwa lata i 10 miesięcy pozbył się długów. Jak lecznica zadłużona na blisko 7 mln zł zaczęła zarabiać? Sprawę wyjaśnia "Gazeta Lubuska".

  • MZ chce wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne

    W Ministerstwie Zdrowia od kwietnia trwają prace nad założeniami do ustawy pielęgnacyjnej. W styczniu 2008 r. ma wejść w życie obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne - donosi "Życie Warszawy". Resort przyjmuje, że składka wyniesie początkowo 0,5% wynagrodzenia, a docelowo – 1,2%.

  • Wydatki na leki rosną coraz wolniej

    W tym roku wydatki na leki zwiększą się w Polsce o 2,7% i wyniosą 14,67 mld zł (w cenach producentów) - podaje firma badawcza IMS Health. W 2005 roku dynamika rynku wyniosła 7,4%, w przyszłym zaś skok nie przekroczy 1%.

  • Na Śląsku umiera najwięcej niemowląt i jest najwięcej chorych na gruźlicę

    Stan zdrowia mieszkańców Śląska ulega systematycznej poprawie, jesli porównać poszczególne parametry, opisujące zdrowie w retrospekcji czasowej. Jednak ta optymistyczna obserwacja traci, jeśli porównamy wojewódzkie mierniki stanu zdrowia z analogicznymi dla Polski. Takie są wnioski z raportu o stanie zdrowia mieszkańców województwa śląskiego przygotowanego przez Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.

  • Koszalińskie pogotowie przegrało z NFZ

    Koszalińskie pogotowie przegrało proces z Narodowym Funduszem Zdrowia. Sąd uznał, że nie miało prawa wysyłać do chorych tylko czterech karetek, skoro Fundusz płacił za pięć. Stacja zdecydowała, że załoga piątej była tylko pod telefonem.

  • Nowoczesne CPR ruszyło w Katowicach

    Najnowocześniejsze w kraju Centrum Powiadamiania Ratunkowego oficjalnie ruszyło w Katowicach przy Urzędzie Miasta. Prace trwały 6 lat. Wydano 6 mln zł, ale teraz mieszkańcy Katowic mogą czuć się bezpieczniej.

  • Nowy aparat do hemodializy w Bydgoszczy

    Największa w regionie bydgoska stacja dializ w klinice nefrologii, nadciśnienia tętniczego i chorób wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza po 17 latach przeszła kapitalny remont i wzbogaciła się o nowy aparat do hemodializy. Poprawił się reżim sanitarny: jest jednorazowy sprzęt, są szkolenia lekarzy i pielęgniarek.

  • Szpital, który leczy za darmo

    Szpital w Dusznikach Zdroju już od trzech miesięcy działa bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Lecznica przyjmuje pacjentów za darmo, przez co rosną jej straty. Co więcej, personel pracuje bez wypłat, a wkrótce pieniędzy może zabraknąć też na leki i żywność, choć jeszcze w pierwszej połowie br. finanse jednostki zaczęły się bilansować.

98813 artykułów - strona 4675 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.