W województwie śląskim 361 lekarzy i lekarzy dentystów złożyło do końca lipca dokumenty do państwowego egzaminu specjalizacyjnego, który odbędzie się w październiku i listopadzie 2006 r. - informuje Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.
Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia sfinansuje w placówkach medycznych regionu dwuletni program badań prenatalnych kobiet ciężarnych z grupy podwyższonego ryzyka.
W przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza finansować 9 programów profilaktycznych, w tym programy profilaktyki chorób układu krążenia, POChP, raka szyjki macicy i raka sutka, do których pacjenci będą zapraszani imiennie.
Resort zdrowia opublikował wyjaśnienie przepisu ustawy o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia, który wzbudził wątpliwości interpretacyjne i obawy, że lekarze i pielęgniarki otrzymają znacznie mniejsze podwyżki, niż im obiecywano. Niestety, treść ministerialnego stanowiska te wątpliwości tylko pogłębia.
Wkrótce rząd zajmie się nowelizacją ustawy regulującej system ochrony zdrowia. Projekt przewiduje między innymi wprowadzenie kart ubezpieczenia zdrowotnego oraz zwiększenie składek płaconych z budżetu państwa za rolników i bezrobotnych.
Ministerstwo Zdrowia rozważa zniesienie zasady obowiązkowej przynależności do samorządu lekarskiego. Zwolennikiem dobrowolnego członkostwa w korporacji jest minister zdrowia Zbigniew Religa. Naczelna Rada Lekarska uważa jednak, że władzom chodzi o ukaranie samorządu za udział w protestach lekarzy.
W środę "Dziennik" po raz kolejny ogłosił dymisję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzego Millera i powołanie na to stanowisko Andrzeja Sośnierza, obecnie posła PiS. Minister zdrowia Zbigniew Religa w wywiadzie dla Polskiego Radia w czwartek mówił jednak, że wniosku o odwołanie Millera jeszcze nie ma, a decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po rozmowie z premierem i resztą rządu.
W ustawie gwarantującej pracownikom ochrony zdrowia wzrost płac od października tego roku znalazł się nieprecyzyjny przepis, który może spowodować, że lekarze i pielęgniarki dostaną zaledwie po kilkadziesiąt złotych podwyżki. Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że błąd poprawi.
Wszystkie kierunki lekarskie na polskich uczelniach uzyskały pozytywną ocenę w najnowszym raporcie Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Na wyróżnienie zasłużyły jednak tylko oddziały stomatologii na Akademii Medycznej w Poznaniu i Warszawie.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie doczekał się odpowiedzi od premiera Jarosława Kaczyńskiego na list z prośbą o spotkanie. W jego imieniu napisał minister zdrowia Zbigniew Religa, który przypomniał, że przedstawiciele OZZL spotkali się już dwukrotnie z premierem... Kazimierzem Marcinkiewiczem.
W środę Sejmowa Komisja Zdrowia po raz pierwszy zajęła się rządowym projektem ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jeśli Sejm zdąży uchwalić ustawę tak, by weszła w życie 1 stycznia, to od przyszłego roku budżet państwa zasili system ochrony zdrowia kwotą ponad 1,2 mld zł.
NFZ przeznaczy na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia 1 mld zł w tym roku i blisko 4,5 mld zł w roku przyszłym - poinformował w środę prezes Funduszu Jerzy Miller. W tym samym dniu Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt planu finansowego NFZ na rok przyszły.
Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć liczbę aptek - w najnowszym projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego znalazł się zapis, zgodnie z którym na 4 tys. mieszkańców powinna przypadać tylko jedna apteka.
Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny zlecili przeprowadzenie kontroli stacji dializ w całej Polsce. Ma to związek z ujawnionymi na początku sierpnia przypadkami zakażenia dializowanych pacjentów wirusowym zapaleniem wątroby typu C w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim.
Związek Zawodowy Anestezjologów poczuł się urażony ostatnimi wypowiedziami ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi w wywiadach dla "Rzeczpospolitej" i "Newsweeka". Zdaniem anestezjologów, słowa ministra świadczą nie tylko o lekceważeniu poważnego problemu, jakim jest emigracja lekarzy, ale też o braku szacunku dla polskich lekarzy.
Co dziesiąty pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim jest zdolny do pracy - wynika z kontroli, jaką w pierwszym półroczu tego roku przeprowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku ZUS zakwestionował podobny odsetek zaświadczeń, ale w 2000 r. było ich blisko 20%.
Wszystkie wydatki na opiekę medyczną będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu - przywrócenie tej zasady przewidują projekty zmian w ustawach podatkowych, nad którymi pracuje Sejm. Według analizy "Gazety Prawnej" zmiany te są korzystne dla pracodawców i pracowników, ale mało prawdopodobne jest, by spowodowały znacznie większy popyt na abonamenty medyczne.
Narodowy Fundusz Zdrowia zrezygnował z pomysłu, by podpisywać pełne kontrakty w przychodniach specjalistycznych tylko z lekarzami z II stopniem specjalizacji. Okazało się, że jest ich za mało.
Podwyżek domagają się pielęgniarki w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W ubiegłym tygodniu wypowiedzenia złożył 27-osobowy zespół pielęgniarski oddziału intensywnej terapii, wnioski o podwyżki złożyły też pielęgniarki zatrudnione w hospicjum oraz na oddziałach onkologiczno-hematologicznych.
Dziesięciu szpitalom w regionie łódzkim grozi zamknięcie. Według nieoficjalnych zapowiedzi ministra zdrowia Zbigniewa Religi, zlikwidowane mają być placówki posiadające mniej niż 150 łóżek - pisze "Dziennik Łódzki".