Z kraju

  • Specjalizacja na Śląsku

    W województwie śląskim 361 lekarzy i lekarzy dentystów złożyło do końca lipca dokumenty do państwowego egzaminu specjalizacyjnego, który odbędzie się w październiku i listopadzie 2006 r. - informuje Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego.

  • Świętokrzyski NFZ sfinansuje badania prenatalne

    Świętokrzyski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia sfinansuje w placówkach medycznych regionu dwuletni program badań prenatalnych kobiet ciężarnych z grupy podwyższonego ryzyka.

  • NFZ: więcej profilaktyki

    W przyszłym roku Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza finansować 9 programów profilaktycznych, w tym programy profilaktyki chorób układu krążenia, POChP, raka szyjki macicy i raka sutka, do których pacjenci będą zapraszani imiennie.

  • Niejasne wyjaśnienie niejasnego przepisu

    Resort zdrowia opublikował wyjaśnienie przepisu ustawy o podwyżkach dla pracowników ochrony zdrowia, który wzbudził wątpliwości interpretacyjne i obawy, że lekarze i pielęgniarki otrzymają znacznie mniejsze podwyżki, niż im obiecywano. Niestety, treść ministerialnego stanowiska te wątpliwości tylko pogłębia.

  • Będzie sporo zmian w ustawie zdrowotnej

    Wkrótce rząd zajmie się nowelizacją ustawy regulującej system ochrony zdrowia. Projekt przewiduje między innymi wprowadzenie kart ubezpieczenia zdrowotnego oraz zwiększenie składek płaconych z budżetu państwa za rolników i bezrobotnych.

  • Samorząd słabszy bo nieobowiązkowy

    Ministerstwo Zdrowia rozważa zniesienie zasady obowiązkowej przynależności do samorządu lekarskiego. Zwolennikiem dobrowolnego członkostwa w korporacji jest minister zdrowia Zbigniew Religa. Naczelna Rada Lekarska uważa jednak, że władzom chodzi o ukaranie samorządu za udział w protestach lekarzy.

  • Nie ma jeszcze wniosku o dymisję Millera

    W środę "Dziennik" po raz kolejny ogłosił dymisję prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzego Millera i powołanie na to stanowisko Andrzeja Sośnierza, obecnie posła PiS. Minister zdrowia Zbigniew Religa w wywiadzie dla Polskiego Radia w czwartek mówił jednak, że wniosku o odwołanie Millera jeszcze nie ma, a decyzje w tej sprawie zostaną podjęte po rozmowie z premierem i resztą rządu.

  • Błąd w ustawie o podwyżkach

    W ustawie gwarantującej pracownikom ochrony zdrowia wzrost płac od października tego roku znalazł się nieprecyzyjny przepis, który może spowodować, że lekarze i pielęgniarki dostaną zaledwie po kilkadziesiąt złotych podwyżki. Ministerstwo Zdrowia obiecuje, że błąd poprawi.

  • Uczelnie medyczne na dobrym poziomie

    Wszystkie kierunki lekarskie na polskich uczelniach uzyskały pozytywną ocenę w najnowszym raporcie Państwowej Komisji Akredytacyjnej. Na wyróżnienie zasłużyły jednak tylko oddziały stomatologii na Akademii Medycznej w Poznaniu i Warszawie.

  • Premier nie spotka się z lekarzami

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy nie doczekał się odpowiedzi od premiera Jarosława Kaczyńskiego na list z prośbą o spotkanie. W jego imieniu napisał minister zdrowia Zbigniew Religa, który przypomniał, że przedstawiciele OZZL spotkali się już dwukrotnie z premierem... Kazimierzem Marcinkiewiczem.

  • Ustawa o ratownictwie już w Sejmie

    W środę Sejmowa Komisja Zdrowia po raz pierwszy zajęła się rządowym projektem ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Jeśli Sejm zdąży uchwalić ustawę tak, by weszła w życie 1 stycznia, to od przyszłego roku budżet państwa zasili system ochrony zdrowia kwotą ponad 1,2 mld zł.

  • Miliard na podwyżki od października

    NFZ przeznaczy na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia 1 mld zł w tym roku i blisko 4,5 mld zł w roku przyszłym - poinformował w środę prezes Funduszu Jerzy Miller. W tym samym dniu Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt planu finansowego NFZ na rok przyszły.

  • Ma być mniej aptek

    Ministerstwo Zdrowia chce ograniczyć liczbę aptek - w najnowszym projekcie nowelizacji Prawa farmaceutycznego znalazł się zapis, zgodnie z którym na 4 tys. mieszkańców powinna przypadać tylko jedna apteka.

  • Podwójna kontrola stacji dializ

    Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny zlecili przeprowadzenie kontroli stacji dializ w całej Polsce. Ma to związek z ujawnionymi na początku sierpnia przypadkami zakażenia dializowanych pacjentów wirusowym zapaleniem wątroby typu C w stacji dializ w Ostrowie Wielkopolskim.

  • My nie straszymy, my wyjeżdżamy

    Związek Zawodowy Anestezjologów poczuł się urażony ostatnimi wypowiedziami ministra zdrowia prof. Zbigniewa Religi w wywiadach dla "Rzeczpospolitej" i "Newsweeka". Zdaniem anestezjologów, słowa ministra świadczą nie tylko o lekceważeniu poważnego problemu, jakim jest emigracja lekarzy, ale też o braku szacunku dla polskich lekarzy.

  • ZUS podważa co dziesiąte zwolnienie lekarskie

    Co dziesiąty pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim jest zdolny do pracy - wynika z kontroli, jaką w pierwszym półroczu tego roku przeprowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku ZUS zakwestionował podobny odsetek zaświadczeń, ale w 2000 r. było ich blisko 20%.

  • Zakup abonamentu medycznego będzie tańszy

    Wszystkie wydatki na opiekę medyczną będą mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu - przywrócenie tej zasady przewidują projekty zmian w ustawach podatkowych, nad którymi pracuje Sejm. Według analizy "Gazety Prawnej" zmiany te są korzystne dla pracodawców i pracowników, ale mało prawdopodobne jest, by spowodowały znacznie większy popyt na abonamenty medyczne.

  • NFZ rezygnuje z pomysłu - za mało specjalistów

    Narodowy Fundusz Zdrowia zrezygnował z pomysłu, by podpisywać pełne kontrakty w przychodniach specjalistycznych tylko z lekarzami z II stopniem specjalizacji. Okazało się, że jest ich za mało.

  • Wrocławskie pielęgniarki walczą o podwyżki

    Podwyżek domagają się pielęgniarki w Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu. W ubiegłym tygodniu wypowiedzenia złożył 27-osobowy zespół pielęgniarski oddziału intensywnej terapii, wnioski o podwyżki złożyły też pielęgniarki zatrudnione w hospicjum oraz na oddziałach onkologiczno-hematologicznych.

  • Łódzkie - 10 szpitalom grozi zamknięcie

    Dziesięciu szpitalom w regionie łódzkim grozi zamknięcie. Według nieoficjalnych zapowiedzi ministra zdrowia Zbigniewa Religi, zlikwidowane mają być placówki posiadające mniej niż 150 łóżek - pisze "Dziennik Łódzki".

98790 artykułów - strona 4686 z 4940
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.