Z kraju

  • Klinika Ginekologiczno-Położnicza w Poznaniu zamierza wprowadzić opłaty

    Klinika Ginekologiczno-Położnicza w Poznaniu zamierza od września wprowadzić dobrowolne opłaty za dodatkową opiekę. Lekarska kosztowałaby od 1,5 do 3 tysięcy, położnicza od 300 do 600 złotych, a anestezjologczna lub neonatoligczna - od 600 do 900 zł.

  • Religa proponuje zlikwidować algorytm

    Wicemarszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta interweniował u ministra zdrowia Zbigniewa Religi w sprawie tzw. algorytmu, według którego są dzielone pieniądze dla oddziałów NFZ - czytamy w "Dzienniku Nowiny".

  • Konkurs na szefa dolnośląskiego NFZ trwa

    Pięciu kandydatów na stanowisko dyrektora dolnośląskiego oddziału NFZ jest już po wstępnych rozmowach w centrali Funduszu - informuje "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska".

  • W Zielonej Górze znów można operować

    Swoje działanie po kilku miesiącach generalnego remontu wznowił Centralny Blok Operacyjny Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Koszt remontu wyniósł ponad 3 mln zł.

  • Coraz mniej pielęgniarek

    Łódzkie szpitale mają problemy z zapewnieniem pacjentom odpowiedniej opieki pielęgniarskiej - informuje "Dziennik Łódzki".

  • Szpitale czekają na podwyżki

    Szpitale czekają na pieniądze na podwyżki płac, które mają obowiązywać od października. Według wyliczeń łódzkiego NFZ, potrzeba na to 60 mln zł - czytamy w "Dzienniku Łódzkim". Tymczasem związkowcy z "Solidarności" służby zdrowia uważają, że taka kwota nie wystarczy.

  • Czy grozi nam epidemia kiły?

    Tygodnik "Wprost" alarmuje, że po 50 latach ponownie zagraża nam plaga kiły. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia zarażonych kiłą jest trzykrotnie więcej niż wirusem HIV.

  • Z podpisem elektronicznym do NFZ

    Narodowy Fundusz Zdrowia od poniedziałku 7 sierpnia może przyjmować i wysyłać dokumenty sygnowane podpisem elektronicznym - poinformowało biuro prasowe Funduszu.

  • Pogotowie strajkowe w ochronie zdrowia

    "Solidarność" pracowników ochrony zdrowia ogłosiła pogotowie strajkowe. Związkowcy obawiają się, że zabraknie pieniędzy na obiecane od października podwyżki i zapowiadają podjęcie akcji protestacyjnej.

  • Niepopularna prywatyzacja

    Od 2001 r. w spółki prawa handlowego przekształcono zaledwie 44 szpitale - pisze "Gazeta Prawna" i przekonuje, że taka zmiana jest korzystna.

  • Brakuje pielęgniarek

    W Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu z pracy zwolniło się 27 pielęgniarek zatrudnionych na dziecięcym oddziale intensywnej terapii - donosi "Dziennik". Odchodzą z powodu niskich zarobków.

  • Premier podsumował ministrów

    Koszyk świadczeń gwarantowanych, sieć szpitali, polityka lekowa i dialog społeczny - to cztery najważniejsze zadania ministra zdrowia, jakie wymienił premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej podsumowującej prace poszczególnych resortów.

  • Mniejsza władza ordynatorów

    Minister zdrowia Zbigniew Religa potwierdził, że jego resort pracuje nad zmianą systemu organizacji pracy szpitali, która ma na celu zmniejszenie roli ordynatorów na rzecz większych uprawnień lekarzy specjalistów.

  • PESEL na recepcie

    Ministerstwo Zdrowia chce, by lekarze, przepisując lek refundowany, wpisywali na recepcie numer PESEL pacjenta, a w przypadku cudzoziemców, numer dowodu tożsamości. PESEL wpisany nieczytelnie będzie mógł poprawić aptekarz.

  • Koniec LEP?

    Minister zdrowia Zbigniew Religa potwierdził na konferencji prasowej w czwartek, że rozważa zniesienie lekarskiego egzaminu państwowego już od przyszłego roku. Resort proponuje wstępnie, by zamiast LEP lekarze zdawali test z onkologii.

  • Będzie zakaz badań na zarodkowych komórkach macierzystych

    Do ustawy o planowaniu rodziny zostanie wprowadzony zapis o zakazie badań z wykorzystaniem zarodkowych komórek macierzystych - zapowiedział w czwartek minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.

  • Większe przychody, mniej ubezpieczonych

    W ubiegłym roku do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło więcej pieniędzy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, niż rok wcześniej, choć liczba ubezpieczonych zmniejszyła się - wynika z raportu przedstawionego w środę przez prezesa Funduszu Jerzego Millera. Raport wskazuje, że ubywa szpitali publicznych, ale nie odnotowuje zmniejszenia liczby lekarzy i pielęgniarek.

  • Resort kusi młodych lekarzy

    Likwidację LEP i zmiany w organizacji pracy w szpitalach zapowiada Ministerstwo Zdrowia. O planach resortu piszą dziś "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita". Niewykluczone, że w ten sposób rząd chce uspokoić nastroje wśród lekarzy, zwłaszcza tych najmłodszych.

  • Szpitale walczą o specjalistów

    Okuliści, neurolodzy, kardiolodzy, psycholodzy, pediatrzy, anestezjolodzy. O lekarzy tych specjalizacji rywalizują ze sobą szpitale. Podkupywanie fachowców nie dziwi już nikogo - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

  • 150 mln euro na cele zdrowotne - zadecydował rząd

    1 sierpnia Rada Ministrów przyjęła tzw. Narodową Strategię Spójności, określającą sposoby wykorzystania środków unijnych w latach 2007-2013 i ich podział pomiędzy 16 regionów kraju.

98790 artykułów - strona 4687 z 4940
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.