Klinika Ginekologiczno-Położnicza w Poznaniu zamierza od września wprowadzić dobrowolne opłaty za dodatkową opiekę. Lekarska kosztowałaby od 1,5 do 3 tysięcy, położnicza od 300 do 600 złotych, a anestezjologczna lub neonatoligczna - od 600 do 900 zł.
Wicemarszałek województwa podkarpackiego Mirosław Karapyta interweniował u ministra zdrowia Zbigniewa Religi w sprawie tzw. algorytmu, według którego są dzielone pieniądze dla oddziałów NFZ - czytamy w "Dzienniku Nowiny".
Pięciu kandydatów na stanowisko dyrektora dolnośląskiego oddziału NFZ jest już po wstępnych rozmowach w centrali Funduszu - informuje "Słowo Polskie Gazeta Wrocławska".
Swoje działanie po kilku miesiącach generalnego remontu wznowił Centralny Blok Operacyjny Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze - czytamy w "Gazecie Wyborczej". Koszt remontu wyniósł ponad 3 mln zł.
Łódzkie szpitale mają problemy z zapewnieniem pacjentom odpowiedniej opieki pielęgniarskiej - informuje "Dziennik Łódzki".
Szpitale czekają na pieniądze na podwyżki płac, które mają obowiązywać od października. Według wyliczeń łódzkiego NFZ, potrzeba na to 60 mln zł - czytamy w "Dzienniku Łódzkim". Tymczasem związkowcy z "Solidarności" służby zdrowia uważają, że taka kwota nie wystarczy.
Tygodnik "Wprost" alarmuje, że po 50 latach ponownie zagraża nam plaga kiły. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia zarażonych kiłą jest trzykrotnie więcej niż wirusem HIV.
Narodowy Fundusz Zdrowia od poniedziałku 7 sierpnia może przyjmować i wysyłać dokumenty sygnowane podpisem elektronicznym - poinformowało biuro prasowe Funduszu.
"Solidarność" pracowników ochrony zdrowia ogłosiła pogotowie strajkowe. Związkowcy obawiają się, że zabraknie pieniędzy na obiecane od października podwyżki i zapowiadają podjęcie akcji protestacyjnej.
Od 2001 r. w spółki prawa handlowego przekształcono zaledwie 44 szpitale - pisze "Gazeta Prawna" i przekonuje, że taka zmiana jest korzystna.
W Akademickim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu z pracy zwolniło się 27 pielęgniarek zatrudnionych na dziecięcym oddziale intensywnej terapii - donosi "Dziennik". Odchodzą z powodu niskich zarobków.
Koszyk świadczeń gwarantowanych, sieć szpitali, polityka lekowa i dialog społeczny - to cztery najważniejsze zadania ministra zdrowia, jakie wymienił premier Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej podsumowującej prace poszczególnych resortów.
Minister zdrowia Zbigniew Religa potwierdził, że jego resort pracuje nad zmianą systemu organizacji pracy szpitali, która ma na celu zmniejszenie roli ordynatorów na rzecz większych uprawnień lekarzy specjalistów.
Ministerstwo Zdrowia chce, by lekarze, przepisując lek refundowany, wpisywali na recepcie numer PESEL pacjenta, a w przypadku cudzoziemców, numer dowodu tożsamości. PESEL wpisany nieczytelnie będzie mógł poprawić aptekarz.
Minister zdrowia Zbigniew Religa potwierdził na konferencji prasowej w czwartek, że rozważa zniesienie lekarskiego egzaminu państwowego już od przyszłego roku. Resort proponuje wstępnie, by zamiast LEP lekarze zdawali test z onkologii.
Do ustawy o planowaniu rodziny zostanie wprowadzony zapis o zakazie badań z wykorzystaniem zarodkowych komórek macierzystych - zapowiedział w czwartek minister zdrowia prof. Zbigniew Religa.
W ubiegłym roku do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynęło więcej pieniędzy ze składek na ubezpieczenie zdrowotne, niż rok wcześniej, choć liczba ubezpieczonych zmniejszyła się - wynika z raportu przedstawionego w środę przez prezesa Funduszu Jerzego Millera. Raport wskazuje, że ubywa szpitali publicznych, ale nie odnotowuje zmniejszenia liczby lekarzy i pielęgniarek.
Likwidację LEP i zmiany w organizacji pracy w szpitalach zapowiada Ministerstwo Zdrowia. O planach resortu piszą dziś "Gazeta Wyborcza" i "Rzeczpospolita". Niewykluczone, że w ten sposób rząd chce uspokoić nastroje wśród lekarzy, zwłaszcza tych najmłodszych.
Okuliści, neurolodzy, kardiolodzy, psycholodzy, pediatrzy, anestezjolodzy. O lekarzy tych specjalizacji rywalizują ze sobą szpitale. Podkupywanie fachowców nie dziwi już nikogo - czytamy w "Gazecie Wyborczej".
1 sierpnia Rada Ministrów przyjęła tzw. Narodową Strategię Spójności, określającą sposoby wykorzystania środków unijnych w latach 2007-2013 i ich podział pomiędzy 16 regionów kraju.