Z kraju

  • Kontrola wykazała nieprawidłowości przy dializach

    W 72 na 177 stacji dializ skontrolowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia stwierdzono nieprawidłowości dotyczące podawania erytropetyny - poinformował na konferencji prasowej prezes Funduszu Jerzy Miller.

  • Dolnośląskie szpitale w sprawie opłat

    W liście otwartym do ministra zdrowia Marka Balickiego przedstawiciele 18 dolnośląskich szpitali domagają się wyjaśnienia kwestii pobierania opłat od pacjentów przez placówki publiczne. Brak regulacji w tej dziedzinie nie jest równoznaczny z zakazem - uważają dyrektorzy szpitali.

  • OZZL: publiczne szpitale mogą pobierać opłaty

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zaprotestował przeciwko stanowisku ministra zdrowia w sprawie pobierania opłat od pacjentów i wyraził opinię, że jest to dyskryminacja placówek publicznych. W specjalnym oświadczeniu, które publikujemy w całości, Związek argumentuje, że obowiązujące przepisy nie zabraniają publicznym zakładom opieki zdrowotnej udzielania świadczeń zdrowotnych odpłatnie.

  • Nowy projekt listy świadczeń finansowanych z budżetu

    15 listopada minister zdrowia skierował do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń wysokospecjalistycznych finansowanych z budżetu państwa. W porównaniu z dotychczas obowiązującym rozporządzeniem w proponowanym wykazie świadczeń nie ma leczenia immunosupresyjnego po przeszczepieniu narządu unaczynionego lub szpiku.

  • Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

    17 listopada obchodzono jest Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP). W Polsce choroba ta dotyczy ok. 2 mln osób, przede wszystkim palących papierosy.

  • Sejmowa podkomisja o pożyczkach dla szpitali

    Sejmowa podkomisja przyjęła prawie w całości rządowy projekt autopoprawki do ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej, który umożliwi szpitalom zaciąganie pożyczek z budżetu państwa. Dalszych prac wymagają jednak zapisy dotyczące warunków uzyskania pożyczki, przede wszystkim zrzeczenia się roszczeń wobec NFZ i państwa.

  • NFZ podzielił nadwyżkę

    Jeszcze w tym roku do oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia trafi dodatkowe 428 mln zł. 15 listopada prezes Funduszu dokonał korekty planu finansowego, ustalając podział tych środków między województwa.

  • Wielkopolska walczy o dodatkowe pieniądze na świadczenia

    Więcej środków na świadczenia zdrowotne dla województwa wielkopolskiego domagają się tamtejsze związki pracodawców ochrony zdrowia. 15 listopada rozpoczęto akcję zbierania podpisów pod petycją do prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

  • Odbył się pierwszy LEP

    W piątek 12 listopada odbył się pierwszy Lekarski Egzamin Państwowy (LEP). Obowiązkowo do egzaminu musieli przystąpić lekarze, którzy zakończyli staż po 30 września tego roku. Świadectwo LEP jest warunkiem uzyskania prawa wykonywania zawodu i podjęcia specjalizacji.

  • Trybunał nie zajmie się LEP-em

    Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformował, że Trybunał Konstytucyjny nie rozpatrzy wniosku OZZL w sprawie rozporządzenia ministra zdrowia dotyczącego przeprowadzania Lekarskiego Egzaminu Państwowego. Powodem decyzji Trybunału jest nowelizacja tych przepisów przez ministra zdrowia.

  • Placówki publiczne nie mogą pobierać opłat

    Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej minister zdrowia Marek Balicki oświadczył, że publiczne zakłady opieki zdrowotnej nie mogą pobierać opłat od osób ubezpieczonych, nawet jeśli wyrażą one na piśmie rezygnację z uprawnień do bezpłatnych świadczeń. Prawo do pobierania opłat za świadczenia mają jedynie placówki niepubliczne.

  • Rzecznik w sprawie finansowania drogich terapii

    Nowa ustawa zdrowotna nie reguluje w wystarczający sposób sytuacji chorych leczonych metodami nieobjętymi refundacją z ubezpieczenia zdrowotnego - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Andrzej Zoll. 4 listopada rzecznik wystosował w tej sprawie pismo do ministra zdrowia Marka Balickiego i prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzego Millera.

  • Spór o termin dostosowania przychodni

    Porozumienie Zielonogórskie chce przedłużenia okresu dostosowania zakładów opieki zdrowotnej do wymogów określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia. Do czasu zakończenia negocjacji w tej sprawie świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej mają się wstrzymać ze składaniem ofert.

  • Wkrótce nowelizacja list leków refundowanych

    Minister zdrowia Marek Balicki zapowiedział, że do końca listopada projekt nowelizacji list leków refundowanych zostanie skierowany do konsultacji społecznych.

  • Centra informacji dla naukowców

    Dziś w Warszawie uroczyście zainaugurowano działalność Polskiej Sieci Centrów Informacji dla Naukowców. W 10 miastach Polski powstały ośrodki, których zadaniem jest ułatwienie współpracy i wymiany kadry między polskimi i zagranicznymi instytucjami naukowo-badawczymi.

  • Dzień otwarty w hospicjach

    Dzień otwartych drzwi zorganizowały 7 listopada hospicja biorące udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej pod nazwą "Hospicjum to też Życie".

  • Akcja na rzecz chorych na chorobę Alzheimera

    Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Alzheimerowskich zebrało ok. 5 tys. podpisów pod petycją do Ministerstwa Zdrowia, w której apelują o tańsze leki dla tej grupy chorych. Akcję zbierania podpisów zorganizowano w siedmiu miastach: Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Rzeszowie.

  • Podkomisja zajmie się pożyczkami dla szpitali

    Na wspólnym posiedzeniu Sejmowej Komisji Zdrowia i Komisji Nadzwyczajnej podjęto decyzję o skierowaniu rządowej autopoprawki do projektu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej do dalszych prac w podkomisji.

  • Większość świadczeniodawców złożyła oferty

    3 listopada oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia przystąpiły do otwarcia ofert złożonych przez świadczeniodawców. Nadal nie udało się zawrzeć porozumienia z przedstawicielami pogotowia ratunkowego, którzy domagają się poprawy finansowania. Większość pozostałych świadczeniodawców przystąpiła do konkursu.

  • Lekarze posługiwali się fałszywymi zaświadczeniami

    Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi potwierdziło doniesienia Polskiego Radia Łódź i "Gazety Wyborczej", że kilkudziesięciu lekarzy zdających w tym roku egzamin specjalizacyjny posłużyło się fałszywymi zaświadczeniami o zdanym egzaminie z języka angielskiego.

98754 artykuły - strona 4736 z 4938
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.
  • Spór o warunkowe PWZ trafia do prokuratury
    Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwróciła się do Naczelnej Izby Lekarskiej o dokumenty dotyczące wygaszania warunkowych praw wykonywania zawodu. Samorząd lekarski podkreśla, że działał zgodnie z obowiązującymi przepisami.