Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller poinformował w środę, że do końca roku między oddziały wojewódzkie Funduszu zostanie podzielona jeszcze jedna nadwyżka w tegorocznym budżecie NFZ, o wartości 195 mln zł.
Wydatki budżetu państwa na naukę systematycznie maleją, w przyszłym roku wyniosą zaledwie 0,3% PKB. Niewiele więcej (ponad 0,5% PKB) wynosi ogół wydatków na ten cel. W przyjętych wczoraj przez rząd "Założeniach polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa do 2020 r." zapisano jednak, że już w 2006 r. wydatki na naukę mają się zwiększyć do 1,5% PKB.
Rząd zdecydował o przeznaczeniu 5 mln zł z niewykorzystanej rezerwy budżetowej na dofinansowanie jeszcze w tym roku świadczeń wysokospecjalistycznych.
W przyszłym roku państwo dofinansuje szkolenie specjalizacyjne 1800 pielęgniarek i położnych. 14 grudnia ukazało się obwieszczenie ministra zdrowia w sprawie limitów miejsc szkoleniowych dla pielęgniarek i położnych oraz kwoty dofinansowania jednego miejsca szkoleniowego ze środków publicznych w roku 2005.
Minister zdrowia Marek Balicki zgłosił Radzie Narodowego Funduszu Zdrowia dotychczasowego prezesa Funduszu Jerzego Millera jako swojego kandydata na to stanowisko. Sposób powoływania kierownictwa NFZ zmieniła obowiązująca od 1 października ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Stowarzyszenie Przedstawicieli Firm Farmaceutycznych w Polsce zaprotestowało przeciwko wykreśleniu kryterium "tego samego mechanizmu działania" z rozporządzenia dotyczącego kwalifikacji leków do poszczególnych grup objętych wspólnym limitem ceny. Przepisy te wejdą w życie 1 stycznia przyszłego roku.
Polskie przepisy regulujące czas pracy lekarzy nie respektują wymogów unijnej dyrektywy o czasie pracy. O problemach stosowania unijnej dyrektywy w ochronie zdrowia dyskutowali w piątek uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia pt. "Czas pracy - nowe wyzwanie w ochronie zdrowia".
Przedsiębiorcy, wierzyciele placówek ochrony zdrowia, są przeciwni rządowej ustawie o pomocy publicznej i restrukturyzacji zakładów opieki zdrowotnej, nad którą pracuje Sejmowa Komisja Zdrowia. Konferencję prasową w tej sprawie zorganizował 9 grudnia Business Centre Club.
10 grudnia świadczeniodawcy zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim złożyli swoje oferty w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia. We wszystkich województwach udało się dojść do porozumienia w sprawie warunków kontraktowania świadczeń na rok 2005.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Jerzy Miller poinformował dzisiaj na konferencji prasowej, że podpisano już większość umów na rok 2005. Z doniesień mediów wynika jednak, że nie wszystkie placówki zaakceptowały warunki Funduszu.
Nie tylko pacjenci nie mogą płacić za świadczenia publicznym zakładom opieki zdrowotnej, nie wolno tego robić także samorządom - uznał minister zdrowia Marek Balicki. Wczoraj media poinformowały o inicjatywie samorządu Kruszwicy, który chciał zapłacić szpitalowi za leczenie mieszkańców tej gminy.
Trzy małopolskie szpitale, 69 poradni lekarzy rodzinnych i kilkanaście przychodni specjalistycznych nie podpisało kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy złożył doniesienie do prokuratury, w którym zarzucił ministrowi zdrowia Markowi Balickiemu, że zakazując szpitalom pobierania opłat od pacjentów, przekroczył swoje uprawnienia i działa na szkodę interesu publicznego i prywatnego.
Lekarze i ratownicy Polskiej Misji Medycznej oraz Lekarzy Nadziei zawieźli do Kijowa leki dla uczestników ukraińskiej "pomarańczowej rewolucji". Pomocy medycznej potrzebuje tam codziennie kilkuset demonstrantów.
Premier Marek Belka wręczył dziś nominacje nowym członkom Rady Narodowego Funduszu Zdrowia. Tryb powołania Rady określiła nowa ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej. Do końca roku w sposób zgodny z tą ustawą powinny też zostać powołane pozostałe władze Funduszu. Nie wiadomo, czy nie oznacza to kolejnych zmian personalnych na tych stanowiskach.
Prezydium Porozumienia Zielonogórskiego zdecydowało nadal nie składać ofert w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej. Powodem jest brak porozumienia w negocjacjach z 6 oddziałami Narodowego Funduszu Zdrowia.
Rzecznik Praw Dziecka Paweł Jaros zaapelował o zniesienie limitów na wszelkie świadczenia zdrowotne udzielane dzieciom i młodzieży do lat 18. Rzecznik wystosował do ministra zdrowia pismo z uwagami na temat obowiązującej od października nowej ustawy zdrowotnej.
Sąd Okręgowy w Kielcach oddalił powództwo szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim przeciwko świętokrzyskiemu oddziałowi Narodowego Funduszu Zdrowia o zapłatę zobowiązań wynikających z tzw. ustawy 203. Szpital zaskarżył jednak również wojewodę oraz Sejm - orzeczenia w tych sprawach jeszcze nie zapadły.
Podczas prac sejmowych komisji nad projektem ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej przedstawiciele rządu i posłowie koalicji przeforsowali propozycję, by pożyczki udzielane przez państwo mogły być wykorzystane wyłącznie na spłatę zobowiązań wynikających z ustawy 203.
Minister zdrowia Marek Balicki złożył wniosek o odwołanie podsekretarza stanu Rafała Niżankowskiego, a premier Marek Belka już zapowiedział, że dymisję podpisze. Powodem jest kompromitujący list wiceministra wysłany do Komisji Europejskiej.