Nieleczone zakażenie wywołane przez Neisseria gonorrhoeae może prowadzić do szeregu powikłań, m.in. zapalenia narządów miednicy mniejszej, ciąży pozamacicznej, niepłodności, ponadto zwiększa ryzyko zakażenia HIV.
W dniach 6–10 marca 2021 r. odbędzie się wirtualnie międzynarodowa konferencja CROI (Conference on Retroviruses and Opportunistic Infections), poświęcona retrowirusom i zakażeniom oportunistycznym.
W październiku 2020 roku w formie wirtualnej odbyła się międzynarodowa konferencja HIV Drug Therapy, Glasgow 2020. Przedstawiamy relacje z poszczególnych dni tego spotkania.
Specyficzne bakterie zasiedlające środowisko pochwy mogą zwiększać ryzyko zakażenia HIV, ponieważ rozkładają przyjmowane profilaktycznie leki przeciwwirusowe – informuje pismo "PLoS Pathogens".
Na świecie żyje blisko 38 mln osób zakażonych HIV. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Codziennie około 6 tys. mieszkańców naszego globu zakaża się HIV, a około 4,5 tys. umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.
W dniach 30 listopada – 2 grudnia 2020 roku odbywa się XXVII Konferencja „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. Wydarzenie to organizowane jest z okazji Światowego Dnia AIDS.
O ponad 50 proc. zmalala w tym roku wykrywalność nowych przypadków HIV – wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny. Powodem jest zmniejszenie liczby wykonywanych testów w związku z pandemią COVID-19 – ocenia specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych dr Maria Jankowska.
Małpy kotawce zakażone wirusem SIV (kuzynem HIV) nie chorują na AIDS. Badania dr Anny Jasińskiej pokazują, że u tych małp po zakażeniu inaczej niż u ludzi zmienia się skład mikrobiomu (tzw. mikroflory), który odgrywa ważną rolę w rozwoju AIDS.
Czerwone kokardki z napisem "Razem przeciw HIV", które w Krakowie rozbłysły na fasadach budynków w piątek wieczorem, miały przypominać o tym, że problem HIV nie znikł w dobie pandemii COVID-19.
Czerwone kokardki z napisem "Razem przeciw HIV" rozbłysły w czwartek wieczorem na budynkach w śródmieściu Katowic jako wyraz solidarności z osobami żyjącymi z HIV i element kampanii edukacyjnej o tej chorobie.
Zadaj pytanie ekspertowi, przyślij ciekawy przypadek,
zgłoś absurd, zaproponuj temat dziennikarzom.
Pomóż redagować portal.
Pomóż usprawnić system ochrony zdrowia.