Profesor Katarzyna Stolarz-Skrzypek nakreśla postępowanie u chorych ze „skokami” ciśnienia tętniczego.
Czy u pacjenta chorego na COVID-19 leczenie przeciwbólowe z wykorzystaniem silnych opioidów wymaga modyfikacji?
Na pytanie odpowiada prof. dr hab. n. med. Zbigniew Kalarus, kardiolog z Kliniki Kardiologii, Wrodzonych Wad Serca i Elektroterapii, SUM w Katowicach.
Posłuchaj wypowiedzi dr. Tomasza Ozorowskiego z zespołu ds. Kontroli Zakażeń Szpitalnych Szpitala Klinicznego UM w Poznaniu, eksperta Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków.
Jakie są najważniejsze kryteria diagnostyczne przełomu tarczycowego? Jakie objawy są najbardziej alarmujące i wymagają natychmiastowej interwencji lekarza?
Jakie badania wykonać?
Jakie mogą być powody zmniejszonego poniżej normy stężenia FT4 w surowicy, jeśli równocześnie stężenia TSH i FT3 są w normie?
Zmiany w opiece diabetologicznej w czasie pandemii COVID-19 omawia dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, prof. WUM z Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych (Warszawski Uniwersytet Medyczny).
Prof. Marcin Kurzyna przedstawia zadania medycyny paliatywnej z perspektywy specjalisty nadciśnienia płucnego.
Jakie schematy zastosować u niemowląt i u dzieci po ukończeniu 1. roku życia?
Przeczytaj odpowiedź eksperta.
Na pytanie odpowiedział prof. Andrzej Maciejczak, ekspert w dziedzinie neurochirurgii.
Czy utrzymujące się powiększenie śledziony jest przeciwwskazaniem do szczepienia?
Czy można opuścić miejsce udzielania świadczeń zakontraktowanych z NFZ w celu wykonania usługi, która nie jest gwarantowana w koszyku świadczeń, gdy w poradni jest zapełniony harmonogram pracy z pacjentami?
Ogólne zasady leczenia hipolipemizującego u pacjentów w zaawansowanym wieku omawia dr hab. Agnieszka Olszanecka.
Jak ocenić, czy objawy typowe dla zaostrzenia NChZJ mają związek z zaostrzeniem choroby.
Czy kobiety z podejrzeniem IBS należy kierować na USG przezpochwowe, skoro w raku jajnika objawy mogą być podobne do zgłaszanych w IBS?
W jakich przypadkach i jak długo stosuje się takie leczenie przed operacją?
Czy podaje się antybiotyk przed tym zabiegiem?