Co najpierw leczyć – ból czy depresję?
Czy pacjent chory na cukrzycę z deformacjami w obrębie stóp (jak w neuropatii, ale też w zwyrodnieniach stawów), mimo że nie rozpoznajemy modzeli, owrzodzenia, ma prawo do refundacji obuwia specjalistycznego?
W artykule zebrano wyniki aktualnych publikacji dotyczących zakażenia SARS-CoV-2 i jego wpływu na stan oczu oraz bezpieczeństwa specjalistów zajmujących się ochroną oczu.
Jakie są najczęstsze przyczyny neutropenii?
Prof. Marcin Kurzyna omawia postępowanie diagnostyczne u chorych, którzy przebyli ostrą zatorowość płucną.
Czy należy leczyć pacjentów z podejrzeniem subsegmentalnej zatorowości płucnej uwidocznionej w tomografii komputerowej?
Na pytanie odpowiada prof. dr hab. n. med. Janusz Gumprecht, diabetolog z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Diabetologii i Nefrologii, SUM w Katowicach.
Odpowiada prof. Aleksandra Łuszczyńska.
Jak często należy powtarzać BAC w przypadku guzka o średnicy 15 mm, bez cech ryzyka w USG, który w obserwacji powiększył się o 2–3 mm w ciągu roku? Dwa pierwsze wyniki BAC w odstępie 12 miesięcy wskazywały na zmianę łagodną.
O znaczeniu badań laboratoryjnych w diagnostyce i leczeniu pacjentów z niewydolnością serca z perspektywy lekarza rodzinnego mówi prof. Adam Windak.
Dr med. Ewa Mroczek przedstawia wskazania do włączenia leków z grupy analogów prostacykliny u pacjentów z tętniczym nadciśnieniem płucnym.
Na pytanie o profilaktykę farmakologiczną anafilaksji odpowiada prof. dr hab. Anna Bodzenta-Łukaszyk.
Pomimo wytycznych i kampanii edukacyjnych, wstępne wyniki badania sondażowego przeprowadzonego wśród polskich lekarzy wykazały, że według wielu z nich ocena stężenia dimeru D to badanie pierwszego wyboru, wykonywane w celu potwierdzenia żylnego epizodu zakrzepowo-zatorowego (VTE). Jakie znaczenie ma ocena wyjściowego prawdopodobieństwa VTE przed wyborem odpowiedniego badania?
Na pytanie odpowiada dr hab. n. med. Maciej Wiatr, laryngolog z Katedry Otolaryngologii na UJ CM w Krakowie.
Jakie leczenie można zaproponować choremu na cukrzycę typu 2, bez choroby sercowo-naczyniowej, którego głównym celem jest redukcja masy ciała?
Na temat leczenia depresji u pacjentów w podeszłym wieku wypowiada się prof. Dominika Dudek.
Jaka jest wartość oznaczania swoistych immunoglobulin w rozpoznawaniu alergii pokarmowych?
Na pytanie odpowiada prof. Grzegorz Dzida, diabetolog z Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
Gdzie można kierować pacjentów wymagających specjalistycznego leczenia tej rzadkiej choroby?