Czy istnieją rodzinne predyspozycje do chorób wątroby? Jak często występują?
Jak odróżnić atopowe zapalenie skóry od łuszczycowego zapalenia skóry u niemowlęcia? Czy zajęcie okolicy pieluszkowej przemawia przeciwko AZS? (...)
Na pytanie odpowiada prof. Jerzy Windyga z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.
Doc. Ernest Kuchar wyjaśnia jak leczyć atypowe zapalenia płuc u dzieci i dorosłych zgodnie z rekomendacjami ekspertów.
Jak postąpić po epizodzie krwawienia w trakcie stosowania NOAC w razie konieczności kontynuowania leczenia przeciwkrzepliwego?
Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi prof. dr. hab. n. med. Henryka Skarżyńskiego.
Jakie są inne wskazania do podania antybiotyku w leczeniu ostrego zapalenia ucha środkowego?
Pacjent 80-letni z napadowym migotaniem przedsionków i przewlekłym krwiomoczem.
Jakie jest miejsce immunoterapii swoistej w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci? Jaką metodę immunoterapii wybrać?
Czy i jak szczepić przeciwko grypie i pneumokokom chorego na ZZSK i chorobę Leśniowskiego i Crohna?
Kiedy można zastosować kotrimoksazol u dziecka z zaostrzeniem AZS i cechami nadkażenia bakteryjnego? Które patogeny wywołujące nadkażenie skóry w przebiegu AZS wykazują oporność na kotrimoksazol?
Czy u pacjenta z przewlekłą chorobą nerek można zwiększać dawki allopurynolu (i do jakiego poziomu), w sytuacji gdy zalecana dawka 100 mg/d nie zmniejsza stężenia kwasu moczowego do wartości progowej (zalecanej)?
Jak chronić słuch, jednocześnie nie rezygnując z niektórych nowinek technologicznych czy życia towarzyskiego? - zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi Profesora Krzysztofa Kochanka z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu.
Prof. Shariq Haider z McMaster University z Kanady przedstawia wady i zalety leczenia interferonem mono- i koinfekcji HCV.
Czy u pacjentów poddawanych drobnym zabiegom (ekstrakcje zębów, operacja zaćmy, kolonoskopia) należy stosować terapię pomostową? W jakich sytuacjach przed tymi zabiegami należy odstawiać leczenie przeciwkrzepliwe?
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Januszewicz przedstawia specyfikę diagnostyki i leczenia pacjentów z nadciśnieniem tętniczym chorych na cukrzycę typu 2.
Wykład prof. Joanny Zajkowskiej: "Herpes simplex encephalitis - nawroty z postępującymi ogniskowymi uszkodzeniami mózgu" nagrany podczas zeszłorocznego XX Jubileuszowego Zjazdu PTEiLChZ w Bydgoszczy.
Kiedy jest to możliwe? Jakie leczenie włączyć u takich dzieci?
Rezonans magnetyczny jest metodą coraz bardziej uznaną do diagnostyki wczesnego sacroiliitis. Wiemy już, że są pacjenci - młodzi mężczyźni z krótkim wywiadem chorobowym, u których diagnostykę obrazową można rozpocząć od rezonansu magnetycznego. W spondyloartropatiach obwodowych rezonans jest bardzo dobrą metodą do diagnostyki stawów w tych obszarach, w których ultrasonografia jest niedostateczna.
Niedawno opublikowano wyniki dwóch ważnych prób klinicznych, z których wynika, że leczenie systemowe przynosi korzyść na wcześniejszym etapie rozwoju raka gruczołu krokowego. Wykazano, że jeśli leczenie zostanie wdrożone wraz z terapią hormonalną u mężczyzn z uogólnionym rakiem stercza, przynosi ono wyraźną korzyść mierzoną całkowitym przeżyciem w porównaniu do mężczyzn, których leczy się na początku wyłącznie hormonalnie.